Voiding-İlaçlı Böbrek Filmi @
Kategori: Radyoloji  Ekleyen: Uzm.Dr. Erdem Tonguç
Tarih      : 03 Kasım 2011 - 15:44
Okunma Sayısı    : 61143

Voding nedir?
Kısa adı VCUG. Kişi idrarını yaparken (voiding) mesane (cysto) ve böbreği mesaneye bağlayan yolun (uretero) röntgen filminin (graphy) alınmasıdır. 

Voiding nasıl yapılır?

İdrar yolundan ince hortum(sonda) mesaneye yerleştirilir. Mesane ilaçlı suyla doldurulur. Hesaplanan mesane hacmine erişildiğinde ve idrar yaparken film çekilir.

Voiding filminde ne görülür?

İdrar torbası duvar düzeni, idrar yapma sırasında idrar yolu , böbreklere idrar geri gidiyor ise ( vesikoüreteral reflü, VUR, böbreğe kaçak) mesane-böbrek yolu(üreter) ve böbrek içi idrar yolu( pelvikalisiel sistem) görüntülenir.
VUR(Kaçak) niye olur?

İdrar yolu (üreter) idrar torbasının duvarı içinde eğimli şekilde bir yol giderek mesaneye açılır.  Mesane dolduğunda idrar torbasının iç ve dış cidarları arasında sıkışan yol idrarın geri gidişine izin vermez. Bu yol yapısal olarak kısa olduğunda reflü oluşabilir.

Voding çekilirken çocuğun canı acır mı?

1) Sonda takılırken; kızlar genelde hafif bir idrar yapma hissi dışında bir şey farketmez. Erkeklerde bu his daha fazladır ve işlem yapılırken idrar yapmamak için kendini kastığı takdirde rahatsızlık verecek seviyeye ulaşabilir.

2) Mesane dolumu sonrası: Kaçak varsa genellikle ağrı duyarlar, ancak bu rahatsızlık çocuk kendi idrarını yaparken duyduğundan fazla değildir.

Aşağıdaki videoda Uzm. Dr. Özlem Özsoy Yolcu "İdrar Yolu Enfeksiyonu nedenlerini" anlatıyor
 
Voiding filmi çocuğu uyutarak mı çekilir? 

1-3.5 yaş döneminde burnundan sakinleştirici verilerek korku baskılanır. Bu dönem sonrası çocuğun davranışı belirleyici olur. Etki 10-20 dakika içinde başlar. Çocuğun bilinci yerindedir. Etki yaklaşık 2 saat  sürer ve yapılan işlemi unutturmak gibi bir etkisi de vardır. Denge bozulduğundan etki geçinceye kadar gözetimde bulunulmalıdır. Nadiren (<%10) ilacın etkisinin geçme sürecinde huzursuzluk şikayeti almaktayız.

Voding  çekimi ne kadar sürer?

İşlem süresi geniş oranda hastaya (idrar yapma) bağlı olmakla birlikte sakinleştirici verilmiş bir çocukta ortalama yarım saat.

Voiding  çekiminde kızlık zarı zarar görür mü?

Normal şartlarda sondanın  zarla bir ilgisi yoktur, idrar yolu vaginanın önündedir.  Anormal şartlarda (sonda vaginaya sokulursa) sonda zarın ortasındaki delikten geçer. Yani normal ve anormal şartlarda birşey olmaz.
Ama çocuk radyasyon alıyor:

“Çekimler dijital röntgen ile yapıldığında, 0-8 yaş arasındaki çocukların aldığı toplam radyasyon dozu 80-150 mrad civarındadır. Bir yıl içerisinde doğadan alınan radyasyon miktarı ise 1000- 1500 mrad civarındadır. Bu nedenler ile alınan radyasyon çok önemli sayılmamaktadır.”

Yukarıda ki paragraf Prof. Dr. Ahmet Nayır'ın(www.ahmetnayir.net/documents/sondali.pdf ) sitesinden alınmıştır ve endişeyi gidermek için yeterlidir. Konuya özel ilgi duyuyor iseniz okumaya devam edebilirsiniz.

Tıpta radyasyon düşük veya yüksek dozda kullanılır.

Düşük doza örnek olarak röntgen filmleri ve tomografiler gösterilebilir. Yüksek doza örnek  radyoterapi seanslarıdır. Koroner bilgisayarlı tomografi ise düşük yüksek doz sınırında yer alır. Düşük doz radyasyon bazılarına (radyasyon fizikçileri arasında savunan oranı %96) göre zararsızdır ve bir eşik değere kadar zarar vermez. Buna dayanak düşük radyasyonlu bölgelerde yaşayanların sağlığının  farklı olmadığı, hatta hücre tamir mekanızmalarının uyarımı sonucu daha iyi olduğu yolundaki gözlemlerdir. Zarar verir diyenler ise skolastik etkiden bahsederler, yani radyasyon her dozda aynı etkiyi(hastalığı) yapar, doz artışı etkinin ortaya çıkma olasılığını arttırır, örneğin lösemi oluşumu. Radyolojik görüntülemede ALARA (AsLowAsReasonablyAchievable) prensibi geçerlidir, yani çekimin kaliteyi fazla bozmadan mümkün olan en düşük dozda yapılması. VCUG sırasında yarı iletken dedektörlü dijital cihazların kullanılması x-ışın dozunda 3-4 katlık bir azalma sağlamaktadır.


Bu videolarımız da ilginizi çekebilir:

İdrar Yolu Enfeksiyonları
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri
İdrar Yolu Enfeksiyonu Kimlerde Sık Görülür?
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonundan Korunma
                                                                                                                                                                                                                   

Bu Makaleyi Paylaş
Yorumlar


Bunlar da Ilginizi Çekebilir
E-posta
Parola
Beni Hatırla!     Parolamı unuttum!
    Facebook'la Bağlan

Uzm.Dr. Anıl Yeşildal

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
istanbul/Beşiktaş/Levent-Etiler 'de çocuk doktoru-çocuk hekimi olarak çalışmaktadır......
Profili İzle  |  Makalelerini Gör

Op. Dr. Ayşe Duman

Kadın doğum
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden 1990 yılında mezun olan ...
Profili İzle  |  Makalelerini Gör