Canan Bozdağ  |  11 Mart 2014 - 22:48
  Merhaba , benim iki yaşında bir kızım var 22 aya kadar emzirdim ve emzirerek uyutuyordum. Gece 2 defa uyanır emer tekrar uyurdu. Uyku sorununuz çok büyük boyutlarda olmadığı için uyku eğitimine gece emzirmelerini bıraktığımızda başladım en fazla iki üçgün zorlandık ve beklediğimden daha iyi bir performansla kendi kendine uyumayı öğrendi kızım. Kendi kendine uyumaya başladığımızdan itibaren gece uyanmaları bitmişti ta ki son 15-20 güne kadar. Şimdi gece en az bir kez atlayarak uyanıyor ve onun odasında uyumamı istiyor ben yatağıma giderken hemen gözlerini açıp ağlamay başlıyor sallamıyor bir türlü. Bir de uykuya gitmede sorun yaşıyoruz uyumamak için benden fırsat bulsa elinden geleni yapıyor ancak ağlamasını önemsemeyip kısıtlamalar koyuyorum örneğin en fazla iki hikaye anlatıyorum üçüncü için ısrar edip ağlamaya başlıyor ama ben anlatmayacağımı uygun bir şekilde söyleyip susuncaya kadar iletişimi kesiyorum. Her akşam bu mücadele beni yıpratıyor. Iki yaş dönemine mi bağlanmalıyım bu durumu yoksa süreç konusunda tavsiyeleriniz neler olur ? Teşekkür ederim şimdiden iyi çalışmalar dilerim.
  Uzm. Psk. Elif Tanıl Kaş  |  11 Mart 2014 - 22:48
  Merhaba,

  Uyku için mutlaka bir rituel oluşturmanız gerekiyor. Yatmadan önce daha sakin kalması sağlanmalı, yatma saati sabitlenmeli ve bu rituel bozulmamalıdır. Yatma sürecinde bir süre direnebilir fakat rituel düzenli uygulanır ve kararlı olursanız uyku sistemine alışır. 
  Emine Güneş  |  10 Mart 2014 - 20:24
  Merhaba Ela Hanım, 4.5 ve 4 aylık olmak üzere 2 kızım var.sorunumuz büyük kızımla.Son derece akıllı uysal kendıni bılen kendı ısını kendı gören(bu olanagı ben bılerek saglıyorum ) herkesın egıtımıne konussmalarına gıbda ile baktgı bı cocuk ıken sımdılerde kurallarımıza uymuyor hayır kelımesı herseye kullanılır oldu.herseye ıtıraz,ceza da yaramıyor ıse psınen razı zaten cezaya ıster döv dıyor encokta o noktada sınırlenıyorum ben dövmezken bunları dıyor cezaya özur dılemeksızın haazır gardını almıs duruşları tahammul sınırlarımı zorluyor.hele son gunlerde bı zıplamak bı tepınmek cıglık atmak şaşırdımm tanıyamıyorumm halıyle bende gerılıyorum.klasık kardes kıskanclıgı dıye adlandrmak ıstemedım ve arayıs ıcındeyım artık.önerılerınızı sabırsızlıkla beklıyor olacagım ıyı aksamlar..
  Uzm. Psk. Ela Kök  |  13 Mart 2014 - 11:03
  Merhaba, kızınızın bu tür davranışsal sorunlarının kardeşi olduktan sonra başlamış olması ihtimali üzerine; yaşadığı  olumsuz duyguları bu şekilde ifade etmesi oldukça beklendik bir durum. Sizin gözünüzde kardeşine kıyasla daha görünür olmak için bu şekilde davranıyor olabilir. Siz her ne kadar ihtimal vermeseniz de çocuklar kardeşleri dünyaya geldiğinde bu kriz onlar için ne kadar iyi yönetilirse yönetilsin kıskançlık duyguları yaşarlar ve bu yaşlarda genellikle hırçınlık, huysuzluk, sınırları zorlama gibi uygun olmayan biçimde bu duygularını ifade etme yolu seçerler. Öncelikle kızınızın olumsuz duygularını görmeye çalışın, gördüğünüzü ve anladığınızı ifade eden cümleler kurmayı deneyin. Eğer bir kriz durumu yaşıyorsa bu konuşmayı sakinleşmesini bekledikten sonra yapın ve mutlaka  bebeğinizden fırsat buldukça değil , onun için özel planlanmış vakitlerde önceden yaptığınız keyifli etkinlikleri beraber yapmaya çalışın. Siz bebek ile ilgilenirken  sizden bir talebi olduğu zaman, bebeği sebep göstererek talebini reddetmeyin. Sakin zamanlarda bebekle ilgilenme konusunda ona basit sorumluluklar vermeye çalışın. Ne olursa olsun, hayatınızda hangi değişiklikler olursa olsun onu sevmekten vazgeçmeyeceğinizi ona hatırlatmayı ihmal etmeyin.
  Kolaylıklar dilerim..
  Hatice Türkcan  |  10 Mart 2014 - 11:22
  Oğlum 2 yaşında.Geceleri uyumuyor.Uyumamak için direniyor.Sinirden kendinden geçiyor.Uyku düzenini oluşturmak için ne yapmalıyım?
  Uzm. Psk. Sezin Matkap  |  10 Mart 2014 - 11:22
  Merhabalar Hatice Hanım, 2 yaş çocuklarında uyku sorunları görülmektedir. Bu yaş çocukları genellikle 1-2 saat gündüz uykusu, 10-12 saat de gece uykusuna ihtiyaç duyarlar. Gündüz uyumuyorsa gece uykusu daha uzun olabilir. İlk başta oğlunuzun uyku sorununun fiziksel veya çevresel bir sebepten kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırmanızı öneririm. Rahatsız mı, ağrısı mı var, diş mi çıkarıyor ya da karanlıktan mı korkuyor, kıyafetleri mi rahat değil bunları araştırın. Böyle birşey yoksa, oğlunuz gün içinde yeterince enerji harcıyor mu onu düşünün. Gün içinde hareketsiz zaman geçiriyorsa (ev içinde tv, az hareketli aktiviteler gibi) enerjisini boşaltmasını sağlayın, hareketli oyunlarla. Bunun dışında uyuyacağı zaman yatağına yatırdıktan sonra uyumadan önce renkli kitaplar okuyabilirsiniz, sohbet edebilirsiniz. Kolaylıklar dilerim. Sevgiler.
  BAŞAK DİNDAROĞLU  |  07 Mart 2014 - 10:14
  Ela Hn. merhaba Benim 3,5 yaşında bir oğlum var. Geniz eti çok büyüdüğü için Dr. alınması gerektiğini söyledi. Mart sonunda yaptırmayı düşünüyoruz. Ancak ona bunu nasıl anlatırım bilmiyorum. Daha yeni sönümlenen kekemelik te yaşıyoruz. Ara ara artıp bazen tamamen geçiyor. Onu korkutmadan nasıl anlatabiliriz. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürederim. İyi çalışmalar
  Uzm. Psk. Ela Kök  |  07 Mart 2014 - 11:57
  Merhaba, öncelikle oğlunuzun sizin kaygılı olduğunuza şahit olmaması gerekiyor. Siz ne kadar kaygılı görünürseniz ve bu durumu olağanüstü karşılarsanız oğlunuz da bunun korkulacak bir durum olduğu kanaatine varabilir. Sanırım  genel anestezi halinde ve kısa süren bir operasyon planlanıyor. O sormadan hiç canının yanmayacağına ilişkin vaatler vermeyin.Çünkü  her ameliyat sonrası ufak ağrılar yaşayabilir ve  size güveni sarsılabilir. Yaşayacağı her şeyi adım adım gerçekliği ile fakat sakinlikle anlatın , ameliyathaneye girene kadar yanında olun ve uyandıktan sonra da mutlaka sizi görmesini sağlayın.  Konuşma sorununu   geniz eti ile de ilgili olabilir.Tam iyileşme sağlandıktan sonra tekrar bir değerlendirin.  Şimdiden geçmiş olsun.
  Kolaylıklar dilerim. 
  Ayşegül Ataş  |  06 Mart 2014 - 00:14
  tekrar merhaba sezin hnm..bu dediklerinizi ben yapıyorum zaten.1 aylığna kreşe vermiştim çok işe yaradı o 1 ay çok faydalı oldu..mesela annemde kalıyor 1 saat bilemediniz 2 saat,eğer evdeysem kardeşimdede duruyor daha fazla duruyor hatta.ama gelin görünki tam anlamıyla bırakamıyor.annesiyim tabiki bırakmayacak ama benim kızım çok aşırı düşkün bana.kreşe gönderirken çok yaptım sözel anlamda söz verdim sözümü tuttum ama oradaykende beni istemişti.ha şuda var tabiki o zmanlar yaşı küçüktü 20 aylık falandı şimdi 26.ayızmızdayız ve doğal olarak büyüdüğünün farkında.seneye tekrar göndericem kreşe kesin olarak.hem o zmana daha çok bilcek herşeyi ve kreşi kendi seçicek bence..cevaplarınız içinçok teşekkür ederim çok saolun...son olarak şunuda söylemek istiyorum.çok aktif benim kızım hiper aktif ve çok zeki bir kız..enerji patlaması yaşıyor heleki kış ayındayız evde duruyoruz haftanın 2 veya 3 günü dışarı çıkıyoruz o bile yetmiyor kızıma.bende bugünden itibaren karar aldım 2 güne bir beraber yürücem kızımla markete götürcem falan..aktiviteler yapcam.gerekirse eski kreşimize götürüporayı tekrar hatırlamasını sağlıcam..sizce doğrumu bu yaklaşımım...son gelişmeleri şunlar kızımın yaşına göre iyi olup olmadığna siz karar verin doktor hanım..çoğu herşeyi söylüyoruz uzun olmasada cümle kuruyoruz,,renklerin çoğunu biliyor.1 den 10 a kadar sayıyor 10 ar 10 ar saymayıda az çok biliyor.puzzle yapıypr 35 lik olanlardan yapboz yani..tek başına yardımsız bitiriyor.şu zmana kadar 3 yzpboz bitirdik 35 ilk...... 2. 37........3.42 parça olarak.tablet aldık çünkü teknolojiyle arası çok iyi sınır koyarak veriyorum eline oradada sevdiği çizgi film karakterinin olduğu puzzle yapıyor.ingilizcede öğretiyorum.şimdilik basit komutlar.yes no thanks.love you gibi....cevabınıızı sabırsızlkla bekliyorum
  Uzm. Psk. Sezin Matkap  |  06 Mart 2014 - 11:47
  Ayşegül Hanım, yaklaşımınızın uygun olduğunu düşünüyorum. Enerjisini boşaltmasını sağlamanız doğru bir davranış, kreş için yaşı biraz küçük. Ama oyun grupları, hareketli aktiviteler onun için çok faydalı olacaktır. Onunla konuşmaya da devam edin, konuşurken kelimelere onun hoşuna gidecek şekilde değil de, doğru kullanmaya özen gösterin. Teknolojiye sınır koymanız da uygundur.  Sevgiler.
  Gul Com  |  05 Mart 2014 - 14:11
  merhabalar, benim 2,5 yaşında bır oglum var ve 1 aydır bir kekemelik başladı onceden rahatca söylediği sözleri şimdi söyleyemiyor ondan önce sobaya yaklaşmaması için bilinçsizce korkutmuştum acab ondan olabilir mi ne yapmam gerekiyor tşk
  Uzm. Psk. Ela Kök  |  07 Mart 2014 - 11:47
  Merhaba, bu yaşlarda başlayan kekemelik genellikle geçicidir. Kalıcı olmaması için takip etmeniz gerekmektedir. Konuşurken takıldığı zaman sabırla bitirmesini bekleyin. Kelimelerini tamamlamayın. kekelediğini farkettiğinize ve önemsediğinize dair mesajlar vermemeye çalışın. Konuşmaya teşvik edin. 3-4 yaşını bitirdiği zaman hala belirgin biçimde sürüyorsa konuşma terapisi alabileceği bir yere mutlaka başvurun.
  Kolaylıklar dilerim.
MAKALELER | Tümünü Gör
VİDEOLAR | Tümünü Gör
E-posta
Parola
Beni Hatırla!     Parolamı unuttum!
    Facebook'la Bağlan

Uzm.Dr. Anıl Yeşildal

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
istanbul/Beşiktaş/Levent-Etiler 'de çocuk doktoru-çocuk hekimi olarak çalışmaktadır......
Profili İzle  |  Makalelerini Gör

Uzm. Ped. Emine Eraslan

Çocuk gelişimi/eğitimi
Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişim ve Eğitimi mezunuyum.Bölüm birincisi olarak okulu bitirdim...
Profili İzle  |  Makalelerini Gör