Ayşegül Ataş  |  27 Aralık 2013 - 16:15
  çok teşekkürler..dediklerinizi uygulucam mutlaka.inş bu dönemleri çabucak atlatırız.hoşçakalın
  Uzm. Psk. Sezin Matkap  |  27 Aralık 2013 - 16:15
  Rica ederim.
  Ayşegül Ataş  |  26 Aralık 2013 - 15:43
  merhabalar sezin hanım nasılsınız..yine sorularım var size..malum 2 yaşş..kızım öncelere göre daha iyi çoğu hareketleri düzeldi yaramazlığı azaldı..ama malesef istediğini yaptırma huyundan vazgeçiremiyorum.evdeyken çok iyiyiz anne kız ilişkimiz harika sözümüde dinliyor.fakat örneğin bir aloşveriş merkezine girdiğimizde nereye gireceğeni şaşırmış durumda her yere giriyor yapma kelimesini duymuyor bile.beni arka plana atıyor o an..ve istediği olmazsada çığlık atıyor ağlıyor.çok konuşuyorum kızımla ama nafile.tabiki her istediğini yapmıyorum ama ççok katide davranmıyorum....oyuncaklarını paylaşmıyor evimize misafir geldiğinde çocukluysa zaten off bittim yani.evde yalnızken yüzüne bakmadığı oyuncağı biri aldığında kıyamet kopuyor.kızım hadi beraber oyna arkadaşınla bu oyuncak senin senin kalacak kimse almıcak sadece şuan beraber oynayın diyorum ama işe yaramıyor.acaba diyorum şuan tam olarak bilmiyor kendini ifade edemiyor ondanmı böyle oluyor.kendi yaşıtları erkek olursa çok iyi anlaşıyor ama kızlarla malesef aynısını söyleyemicem..napsam bilemiyorum..bu arada fiziksel gelişim çok iyi çok şükür çok dikkat eden bir anneyim.konuşması çok ilerledi tamamen biliyor herşeyi.ama tuvaleti öğrenemedik daha.aslında kakasını söylüyor ama tercihi ise bezine yapmak klozete oturmak istemiyor.ne denediysem başaramadım.daha konuşucak çok şey var dr hanım ben öncelikli olanları söylemek istedim.iyi çalışmalar :)
  Uzm. Psk. Sezin Matkap  |  26 Aralık 2013 - 16:45
  Merhabalar,
  2 yaş, çocukların bireyselleşmek için çabaladığı, yeni objeler keşfetmek istedikleri bir dönemdir.İnatlaşma, istediğini elde edemeyince çığlık, bağırma, vurma, eşyalarını paylaşmama, bunların hepsi 2 yaş çocuğu için olağan davranışlar. Daha önce de belirttiğim gibi bu geçici bir dönem. Bu yüzden elinizden geldiğince sabırlı davranmalısınız. Bu dönemde çocuğa karşı çıkmak yerine onu anladığınızı göstermek daha uygun olacaktır. Örneğin mümkün olduğunca alışverişte, gezerken bağımsız davranmasına izin verin. Keşfetmeye ihtiyaç duyuyor çocuklar bu dönem. Ama tabiki acelenizin olduğu, sabırlı davranamadığınız anlar olacaktır. Böyle bir durumda hayır kelimesini kullanmak çocuğun olumsuz tepkisine yol açar. Öncelikle onunla anlaşma yapın. Mesela "şimdi bu mağazaya bakamayız ama dönüşte bakabiliriz" demek gibi. Eğer bağırma, inatlaşma ile karşı karşıya kalıyorsanız sessiz kalın, onu 1-2 dakikalığına güvenli bir yere çekin ve sessizce susmasını sakinleşmesini bekleyin. Ondan sonra uzlaşın. Oyuncaklarını paylaşmak istememesi de bu yaş için beklenen bir durum. Bu yaşta oyuncaklarını yitirme kaygısı yaşıyorlar. Biz yetişkinler gibi olgun düşünmelerini onlardan bekleyemeyiz. Bu da zamanla geçecektir. Onu paylaşmaya zorlamamalısınız. Bazı durumlarda şöyle yapabilirsiniz: Paylaşmak istediği ve istemediği oyuncakları birlikte ayırın. Eve bir çocuk geldiğinde paylaşmak istediği kutudaki oyuncaklardan seçebilirsiniz. Böylelikle seçme hakkının ve kontrolün kendisinde olduğunu hisseder ve kaygısı azalabilir. Kolaylıklar dilerim. Sevgiler.
  Yasmin Gkdmr  |  23 Aralık 2013 - 10:55
  mine hanım cevabınızı göremedim.sorunuz cevaplandı dıye mail geldi fakat göremiyorum
  Uzm. Psk. Mine Çelik  |  23 Aralık 2013 - 10:55
  Şimdi  görebilirsiniz,  cevap  pasifte  kalmış.
  Yasmin Gkdmr  |  20 Aralık 2013 - 09:52
  oğlum 44 aylık.son bir aydır baba işten gelince oynamalar zıplamalar babaya küsmeler istediği yapılmayınca oyuncaklarını kırmalar basladı.babası işten 10 da gelıyor.yemek bıle yedırmıyor babasına.her zaman 11 de yatan çocuk uyumak ıstemıyor.gece 1e kadar zor dalıyor uykuya.neden yapıyor acaba.gayette ilgili anne ve babayız.neden uyumadığını sorduğumda sıkıldım diyor.ben işten akşam 6 da gelıyorum.oyunlar oynuyorum ama nafile.sıkılıyorum diyor.ve geceleri uyumak istemıyor.konusuyorum olmuyor.napacağımızı şaşırdık.babası evdeyken adama yemek bıle yedırmek ıstemıyor.oynamak ıstıyor hep onunla.napabiliriz bu konuda.
  Uzm. Psk. Mine Çelik  |  20 Aralık 2013 - 09:52
  Merhaba, hem anne hem baba çalışıyorsa, evde olmayışınızı yalnız kalmak, ayrılık gibi algılıyor olabilir ya da farklı konularda kaygı duyuyor olabilir. Çıcukla çalışan bir uzmanın çocuğu görüp değerlendirmesi en sağlıklısı olacaktır. Sağlıklı günler dilerim. Mine Çelik Nanecik Psikolojik Danışman
  Özlem Yılmaz  |  17 Aralık 2013 - 15:45
  merhaba benim oğlum 35 haftalık ken dünyaya geldi 07.02.2011 dogumlu kuzey tek olarak herşeyi söylüyo eger dili dönmezse parmagı ile onu bize gösteriyo sayılar bazen takılarak bazen takılmayarak 1 den 5 kadar sayıyor ama cümle kurmak yok cümleyi kuramıyor izledigi çizgi filmdeki karakterlerin ismini de söylüyo ama cümle kurmak yok yaşıtları çok güzel konuşuyor tabikide bişeyler anlatıyor ama anlaşılmıyor cevremdeki herkez psikolaga getirmem gerektigini söylüyor yaklaşık 15 20 günden beri deniyorum devlet hastanesin den randevu almak için ama alamadım özele getiremiyorum maddi durumumdan dolayı ne yapmam gerekiyor çok hareketli bi çoçuk yaramaz her dedigimizi anlıyor ama dedigim gibi cümle kuramıyor pisikolagamı getirmem gerekiyor yok sa başka bi alana giriyor hiç bilmiyorum bana yardimcı olun cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler
  Uzm. Psk. Mine Çelik  |  17 Aralık 2013 - 15:45
  Merhaba, çocuğun gelişiminde gerilik olabilir. Rehberlik ve araştırma merkezleri, devlet hastaneleri gibi yerlerde çocuk gelişimi alanında çalışan bir uzmanın çocuğu görüp, değerlendirmesi, gelişim testi yapması, geliştirilmesi gereken yönlerini desteklemesi ıygun olacaktır. Sağlıklı günler dilerim. Mine çelik nanecik psikolojik danışman
  Fatmana Yavuz  |  12 Aralık 2013 - 14:25
  merhaba, kızım 15 mart 2012 doğumlu 2.5 kg doğdu.ilk aylarda gelişmesi normaldi.3.4. aylarda emmek istemedi çok çabaladım uyurken emzirdim aile kalabalık diye sessiz odada denedim derken.uzun yola çıkmış olmak da etkilemiş olabilir diyorum şimdi.şimdi çok şükür büyük bir rahatsızlık geçirmeden 21.aya geldik.sürekli canı sıkılınca emmek istiyordu.öğünü azalttım onu oyaladım oyuna odakladım.doktor öğün yap demişti.öğlen uyurken gece bebek yatarken gece sen yatarken dedi.her gün dışarı çıkart hava alsın dedi.derken şimdi havalar soğudu. ŞİMDİ.Büyüklerimiz de memleketten geldi.kalabalığız.Havalar da soğuyunca dışarı çıkartamıyorum.çoğunlukta yemek yerken ya da uyurken sorun çıkartıyor.yememek için kaçıyor.onlardan güç alma peşinde, en başından beri çok hareketli yerinde durmuyor sürekli sıkılıyor.oturup hemen kalkıyor. yakında işe başlamayı düşünüyorum bağışıklık sistemi için de sağlığı içinde 2 yaşına kadar emzirmek istiyorum.herkes; sana güveniyor yemek yemek istemiyor diyor.ama kimse yokken bazen kolay bazen zor yiyor. ne yapacağımı şaşırdım köpek dişleri ve azıları çıkıyor hemen birden bırakmamın ona zarar vereceğini de düşünüyorum.bir kaç kez kötü şey sürdük göğsüme bakıp bakıp ağladı sonunda yine ağzına alıp emdi. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Uzm. Psk. Sezin Matkap  |  12 Aralık 2013 - 14:25
  Merhabalar, bebeklerin 1 yaşından sonra beslenme gereksinimi hızla azalır. Bu yüzden daha az gıda ihtiyacı duyması normal olabilir. Ama bunun için çocuk doktorunun boy ve kilosuna göre değerlendirme yapması gerekir. Eğer kilosu yaşına göre normalse bir sorun yoktur. 2 yaşına kadar emzirmek düşündüğünüz gibi hem beden sağlığı açısından hem de psikolojik gelişimi açısından uygun olacaktır. Çocuklar sadece acıktıkları zaman değil, kendilerini güvende hissetmek istedikleri zaman da meme emmek isterler. Emzirmeyi birden kesmektense aşama aşama kesmeniz daha doğru olacaktır. Kızınızın atladığı bir öğünü bir daha tekrarlamayarak başlayabilirsiniz mesela. Ancak bunu işe başlama döneminizde, kızınızın diş çıkarma gibi dönemlerde yapmamalısınız. Bu çocuğunuzu huzursuz edebilir, daha sakin bir dönemde yaparsanız daha başarılı olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.
MAKALELER | Tümünü Gör
VİDEOLAR | Tümünü Gör
E-posta
Parola
Beni Hatırla!     Parolamı unuttum!
    Facebook'la BağlanUzm.Dr. Anıl Yeşildal

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
1989 yılında Saint-Joseph Fransız Lisesinden mezun olmuştur. 1995 yılında İstanbul......
Profili İzle  |  Makalelerini Gör

Uzm. Ped. Emine Eraslan

Çocuk gelişimi/eğitimi
Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişim ve Eğitimi mezunuyum.Bölüm birincisi olarak okulu bitirdim...
Profili İzle  |  Makalelerini Gör