Arzu Bilsel  |  24 Şubat 2014 - 01:06
  mrb 3 çocuğum var en küçüğü 17 aylık en büyüğü 9 yaşında 7 yaşındada kızım var büyük oğlum bebek olduktan sonra çok asileşti tavırları çok değişti kıskanıyor bağırıyor yapılmaması gerekenleri yapıyor derslerde başarılı ama evde kardeşlerine ve bize çok kaba başedemiyorum huyuna gidiyorum olmuyo sinirlenip vuruyorum üzülüyorum ne yapıcağımı şaşırdım yardım etmenizi rica ediyorum.
  Uzm. Psk. Mine Çelik  |  24 Şubat 2014 - 01:06
  Merhaba, kıskançlık her kardeş arasında açık yada gizli görülür. Eşit derecede ilgi ve sevgi gösterin. Bişey anlatmaya çalıştığında ya da söylediğinde hemen tepki göstermeyin sadece dinleyin ve anlamaya çalışın. Birlikte çözüm yolları arayın. Gerekirse bir uzmandan destek isteyin çözüm için. Sağlıklı günler dilerim. Mine Çelik Nanecik Psikolojik Danışman
  Fadime izmir  |  19 Şubat 2014 - 12:51
  mine hanım size bir soru sormuştum ceapladığınıza dair mail geldi fakat sitede ceabınızı göremiyorum.
  Uzm. Psk. Mine Çelik  |  19 Şubat 2014 - 12:51
  Kontrol ettim aktif hale getirdim tekrar kontrol edermisiniz?
  Fadime izmir  |  18 Şubat 2014 - 11:26
  merhabalar,benim11 aylık bir oğlum var,sorunumuz şu;kafasını bir yere çarptığında acıyor fakat tekrar tekrar çarpıyor engel olamıyoruz.acımasına rağmaen ısrarla devam ediyor.sinir oluyor kendince.ne yapmamız lazım acab?
  Uzm. Psk. Mine Çelik  |  18 Şubat 2014 - 11:26
  Merhaba, 2 yaş sendromu olabilir. 2 yaş döneminde hayır ı sıklıkla kullanmamak, uzun açıklamalar yapmamak, inatlaşmamak gerekir. Yapılması gereken istemediğiniz bir davranışı olduğunda dikkatini başka yöne çekmek konusunda yaratıcı olmaktır. sağlıklı günler dilerim. Mine Çelik Nanecik Psikolojik Danışman
  Tenny Mısır  |  06 Şubat 2014 - 22:28
  Iyı akşamlar Dr hnm, benım oğlum 7ay12günlük oğlum gündüz uykularında kanepede ya tek başına yada yan dönük yüzümü okşayacak uyuyor.nitekim akşam saat 7den sonra uyku problemimiz başlıyor .Bİz 7civarı banyomuzu yapıyoruz, manamızı içiyoruz bu esnada oğlumun gözünden uyku akıyor fakat uyumamaya direniyor ya ağlıyor yada dalmış olduğu uykudan ağlayarak uyanıyor oğlum gece kollarımda uyumaya çalışıyor yatağına koyduğum an ilk başta etrafı seyrediyor.sonra da avazı çıktığı kadar bağırıp ağlıyor.taki kucağıma alana kadar ve içtiği halde yine uykuya dalarken mama içiyor ne yapmamız gerekiyor bilemiyoruz bu arada dişleri de çıkmadı onun huysuzluğu da mevcut onu nasıl daha sağlıklı veözgüvenli yetiştirebilirim .Şimdiden teşekkür ederim.
  Uzm. Psk. Mine Çelik  |  06 Şubat 2014 - 22:28

  Merhaba,

  bu dönemde uykularının düzensiz olması normaldir ve endişelenecek bir durum yoktur. Her gün aynı saatte yatmasına, odasının çok sıcak ya da soğuk olmamasına, ışığın yeterli olmasına dikkat etmek gerekir.  Siz bu dönemde stresliyseniz bebeğinizede yansır sıkıntınız. Dolayısıyla kendinizide ihmal etmeyin.Sağlıklı günler dilerim.

  Mine Çelik Nanecik

  Psikolojik Danışman

  Zeliha Yurtseven  |  05 Şubat 2014 - 11:46
  slm hocam oğlum 19 aylık son 1 aydır kendi başına vuruyo ne yapmalıyım bu normalmi birde azı dişleri çıkıyo ondan olabilirmi
  Uzm. Psk. Mine Çelik  |  05 Şubat 2014 - 11:46

  Merhaba,

  Bu davranışı kızdığında sıklıkla yapıyorsa eğer "hayır"ı sıklıkla kullanmayın, inatlaşmayın, cezalandırmalar yapmayın. Bu yaş dönemindeki çocuklar hayır'ı anlayamazlar yapmanız gereken dikkatini yaratıcı bir şekilde başka yönlere çekmek olsun. Sağlıklı günler diliyorum.

  Mine Çelik Nanecik

  Psikolojik Danışman

  Tenny Mısır  |  05 Şubat 2014 - 11:33
  Iyı günler ela hnm.benım oğlum 7ay10 günlük oğlum gündüzleri ara uykularında tek basına oyuncakları ile oynarken ya da yattığı kanepede yanına yatıp elçini yüzüme koyarak bana bır nebze sarılarak hemen uykuya dalmıyor bizim sorunumuz aksan uykularında aksam 6gıbı uykusu gelmiyor fakat uyumuyor biz hergün saat 7-7buçuk gıbı banyo yapıyoruz sonra 8gıbı mamasını içiriyoruz uykuya dalıyor fakat yarışmalar sonra ağlayarak uyanıyor ve tekrar uyuması nerede ıse 10u buLuyor.ve birde birşeyine farkettım evde baba veya baskan biri varsa gece uykusu daha da geçe kalıyor babamız bır hafta öğrenci bir hafta Sabahcı çalışıyor . Öğrenci olduğu hafta benle tek kalınca bu programa uyuyor geçse yine uyanıyor fakat tekrar dalıyor ve bu genelde ıkı kez uyanma ıle bölünüyor sonra uyanmıyor fakat Sabahcı olduğu hafta az evvel bahsettıgım durumla karşılaşıyoruz ve son olarak da 10kadar uyanık kaldığı zaman da uykusuLuk tavan yapıyor ağlıyor ve yine de uykuya dalamıyor ve ne olursa olsun bende uyuyor genelde kucagımda sallayarak veya yatağımda bana doğru dönüp sarılarak uyumak ıstıyor baba ıle uyumuyor onunla sadece oyun oynuyor onu tek basına akşamları nasıl uyutabilirim eya vu korkulu rüya dönemi gecene kadar gerektiğinde yine kollarımda sallayarak mı uyutmalıyım hep yanındayım fıkrını vermek için .yoksa akşam yemek saatini mi değiştirsem .fakat unutmadan her uykuya dalışında da yemek istiyor. Ne onerırsınız şimdiden teşekkürler
  Doktoramcam Editör  |  05 Şubat 2014 - 11:33
  Twnny  hanım  sorunuzu  M,ine  hanım  cevaplamış  zaten, aynı  sorularımızı birden  fazla  uzmana  sormamayı ve  tek  uzmana  sorup cevabı  bir  süre  beklemeyi  rica  ediyoruz.
MAKALELER | Tümünü Gör
VİDEOLAR | Tümünü Gör
E-posta
Parola
Beni Hatırla!     Parolamı unuttum!
    Facebook'la Bağlan

Uzm.Dr. Anıl Yeşildal

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
istanbul/Beşiktaş/Levent-Etiler 'de çocuk doktoru-çocuk hekimi olarak çalışmaktadır......
Profili İzle  |  Makalelerini Gör

Uzm. Ped. Emine Eraslan

Çocuk gelişimi/eğitimi
Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişim ve Eğitimi mezunuyum.Bölüm birincisi olarak okulu bitirdim...
Profili İzle  |  Makalelerini Gör