Serap Güleç  |  15 Kasım 2014 - 18:33
  slm 26 günlük bir bebeğim var.Gebelik döneminde 32 haftalık iken bebeğime fetal usg sonucunda mega sistena magna tanısı konuldu doğum gerçekleşti fakat doğum sonrasında hastane yenidoğan dr ları hiçbir sorun olmadığını kromozomlarda sıkıntı olmadığını belirttiler görünürdede bir sıkıntı görünmemektedir.fakat bir çocuk nöroloji dr.una götürmeyi düşünüyorum konu ile alakalı ne düşünürsünüz yani ilerde bir sıkıntı yaratırmı bilgi verirseniz sevinirim.
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  15 Kasım 2014 - 18:33
  Merhaba,

  Bahsettiğiniz mega sisterna magna genelde bir sorun teşkil etmez ama özellikle 4-5 ay arası gelişiminin bir çocuk nöroloğu tarafından da görülmesi iyi olur. Başka gelişme kaygıları olursa daha erken de görülebilir. 

  Geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu
  Nazlıcan Başaran  |  14 Kasım 2014 - 00:15
  Hocam öncelikle merhaba benim sorum kızımla ilgili.2 yaşında bir kızım var ve yaklaşık 4 ay önce yataktan kafa üstü düşmesiyle birlikte fışkırır tarzda kusma oldu hastaneye götürdüm ancak sadece kafa röntgeni çekildi ve tomogrfi için kusma devam etmediği için gerek duyulmadı.Ancak o günden beri en ufak bir olayda aklıma buolay geliyor.Birde rutin kontrollerimizi yapan çocuk dr umuz bıngıldağın geç kapandığını söyledi bende bu konuyla bir bağlantısı olup olmadığını düşündüm.Şimdiye kadarki baş çevresi vs ölçülerimiz normaldir.Fakat şu aralar kızımda yersiz ağlamalar ve huysuzluk mevcut ve ben yine acaba o düşmeden kaynaklı bir durum olmuş olabilir mi diye endişeleniyorum.Kafa darbesinde kusmanın önemli olduğunu biliyorum fakat aradan ay geçmesine rağmen bu durum bizde hidrosefali gibi bir etki yaratır mı?Değerli zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederim.Saygılar sunarım
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  14 Kasım 2014 - 00:15
  Merhaba,

  Kaygılanmanıza gerek olduğunu düşünmedim. Düşme sonrası kusma beyinde sorun olmasa da ağlama ve telaş ile görülebilir. Başka uyku, dengesizlik, kusmaların devam etmesi gözlenmediğinden kaygıya gerek yok. Gerekirse bir çocuk nöroloğunun da değerlendirmesi iyi olabilir.

  Geçmiş olsun
  Dr. Sinan Çomu
  Bahar Yiğit  |  10 Kasım 2014 - 15:36
  hocam benim 5 aylık bir oğlum var. Gelişiminde bir sıkıntı yok ; yüzüstü koyduğumuzda başını kaldırabiliyor hatta ayaklarından desteklediğimizde emeklemeye bile çalışıyor, etrafındakilere gülümsüyor, nesnelere uzanabiliyor ve tutabiliyor, bizi takip edebiliyor gözleriyle, seslendiğimizde bakıyor yalnız son bir aydır bişey gözlemledim sırtüstü uzandığında yada emerken bacaklarını cok sıkıyor bikaç saniye dümdüz uzatıp bırakıyor sonra tekrar yapıyor. sizce bir sıkıntı varmıdır bulunduğum şehirde cocuk nöroloji uzmanıda yok yardımcı olursanız cok sevinirm..
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  10 Kasım 2014 - 15:36
  Merhaba,

  Ardarda yapılan kasılmalar bu yaşlarda nöbet belirtisi olabilir. Ama bir iki kez yapıyorsa ve gelişmesinde de bir sorun yoksa muhtemelen çok önemli değildir. Yine de hareketleri videoya kaydedip çocuk doktorunuza göstermeniz iyi olabilir.

  Geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu
  Fatma Çakır  |  07 Kasım 2014 - 10:34
  merhaba 7 ayını dolduran kızım var.bebegım heyecananınca sınırlenınce yada bırseye ulaşamayınca,yatmak ıstemeyıpte yatırılınca engellenince ellerını tıtretır gıbı yapıyor.bunu cok sınırlenınce ağlayarak yapıyor az sınırlenınce elerının bılekten cevırır gıbı tıtretıyor ve bağırarak yapıyor(bu bağırma sankı ıstegnı anlatırcasına konuşur gıbı oluyor,kendınce sesler çıkarıyor)bazen bu durum gun ıcınde cok sık oluyor.bır ara yapmıyordu uuttu gıbıydı.ozellıkle mama sandalyesınde sınırlanınca oyuncağına ulaşamayınca elıne verdıgım yıyecegı dusurunce ordan kalkmak ısteyınce yada masada kı tabaklara ulaşamayınca bunları yapıyor.orda sankı daha az hareket ettıgı ıcın gıbı geliyor.fakat bazen bu normalmı dıye düşünüyorum.bazende bezını alıcagım zaamn yatmak ıstemıyorsa bunu yapıyor.ama bu durumlarda ıstedıgını yapınca kucağıma alınca ıstedıgını verınce duurum ortadan kalkıyor.bu normal bır durummu acaba.ne yapmalıyım bu durumda.çok teşekkürler.
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  07 Kasım 2014 - 10:34
  Merhaba,

  Tarif ettileriniz ürperme gibi hareketler bebeklerde heyecan veya hırslanma ile görülür. Bir önemi yok. Hareketleri serbestleştikçe azalır. Tedirginliğiniz sürerse bir video kaydı yapıp çocuk doktorunuza ya da bir çocuk nöroloğuna çocuğunuzla beraber götürün. 

  geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu
  Cengiz Han  |  06 Kasım 2014 - 19:55
  hocam mrb benim cocuk 45 günlük ayaklarını karnına dogru kasıyor ve hiç bir şekilde düzeltemiyoruz sezeryan dogum kilosu 5 boyu 55.5 baş genişligi38.4 gebelik durumunda su azalması olmadı erken doguum olmadı biz bulundugumuz ilde hastaneye götürduk schwortz jampel senromu tanısını koydular ama sadece tanı kesin sonuç için genetik testlere başvuracaklar bu konuda ki görüşlerinizi merak ediyorum gerekirse fotograflarını gönderebilirim tşk
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  06 Kasım 2014 - 19:55
  Merhaba,

  Bebeklerde aşırı kasılma bazen bahsettiğiniz gibi nadir hastalıklarda görülebilir. Bu ihtimali değerlendiklerine göre başka sık ihtimalleri de düşünmüşlerdir, beyinde hasar ve nöbet gibi. Sadece resim veya video ile durum hakkında karar vermek mümkün olmaz. Dolayısıyla Istanbul'a yolunuz düştüğünde bir değerlendirme bizzat yapmak daha doğru olur. 

  Geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu
  Zeynep Turan  |  30 Ekim 2014 - 08:38
  Doktor Bey iyi günler; Benim 25 aylık bir oğlum var. Dün Akşam Saaatlerinde önce göğsünde bir kaşıntı oldu sonrasında dudakları kaşındı ve ağlamaya başladı ağladıktan sonra bir an oğlum hareketsiz kaldı yüzüne vurdum kulağını çektim tepki vermedi eline birşeyler uzattık tutmadı sanki ayakta sayıklıyor gibiydi ama uyku zamanı değildi ve birden bire oldu arabanın içindeydik sonrasında arabanın camlarını açtık belki sıcaktan olmuştur diye sonrasında kendine geldi yaklaşık 1-2 dk sürdü.Sonrasındada hiç birşey olmamış gibi hareketlerine devametti zaten çok hareketli bir çocuk sanki bir az önce donup kalan o değildi ama dudağının üstü kızardı ve şişti sabahta şişi geçmemişti. birde Salı günü 2 yaş aşısıyla Yarım doz grip aşısı oldu aşı olduğu ilk gün sorun yaşamadık. bu olay aşının ertesi günü akşamı oldu. birde oğlum Flıxotide inhaler 125 ncg kulanıyor. Kulanmış olduğu ilaç ve aşılar ağır gelip alerji yapmış olabilirmi yoksa nörolojik bir durummudur EEg için bir nöroloji uzmanına baş vurayımmı.. yardımlarınızı rica ederim.
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  30 Ekim 2014 - 08:38
  Merhaba,

  Anlattığınız tam bir epilepsi nöbetine benzemiyor ama tepki veremedi deyince akla nöbetler gelir. Çabuk atlattığından biraz izleyin. Tekrar olursa EEG iyi olur.

  Geçmiş olusn
  Dr. Sinan Çomu
MAKALELER | Tümünü Gör
VİDEOLAR | Tümünü Gör
E-posta
Parola
Beni Hatırla!     Parolamı unuttum!
    Facebook'la Bağlan

Uzm.Dr. Anıl Yeşildal

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
istanbul/Beşiktaş/Levent-Etiler 'de çocuk doktoru-çocuk hekimi olarak çalışmaktadır......
Profili İzle  |  Makalelerini Gör

Uzm. Ped. Emine Eraslan

Çocuk gelişimi/eğitimi
Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişim ve Eğitimi mezunuyum.Bölüm birincisi olarak okulu bitirdim...
Profili İzle  |  Makalelerini Gör