Çağla Denli  |  27 Kasım 2014 - 18:13
  hocam merabalar 11 temmuz dogumlu bebegim kafasini hala tam anlamiyla dik tutamiyor bir sure sonra yoruluyor ve donmek istemiyor bir kac kez dondu ama genelde yatakta nasil koyduysam oyle buluyorum etrafina oyuncak diziyorum uzansin diye uzanmaya calisiyor ama alamayinca agliyor caba sarfetmiyor bir problem olurmu
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  27 Kasım 2014 - 18:13
  Merhaba,

  5 aylık bir bebeğin anlattığınızdan hareket olarak daha rahat ve ilerde olması gerekir. Bir nörolojik muayeneden geçirilmesi iyi olacaktır. En azından kafanızdaki tedirginlikler atılmış olur. 

  Geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu
  Kani Kurtoğlu  |  21 Kasım 2014 - 15:39
  Hocam 8 aylık erkek bebğimiz var sıkıldığı zaman (açıkma.uyku, rahatsızlık) olduğu zaman kendini kasıyor, baş tam tutamıyor. Bütün tahlilleri yapıldı olumsuz bişey çıkmadı. Şimdi genetik testlerinin sonuçlarını bekliyoruz. Gelişimi için balık yağı kullanmayı düşünüyoruz . Balık yağı önerirmisiniz.
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  21 Kasım 2014 - 15:39
  Merhaba,

  Vitamin desteği gibi balık yağının pek sakıncası olmaz. Fakat gelişimi ile ilgili başka yapılması gerekenleri gören doktorunuzla görüşmelisiniz.

  Geçmiş olsun
  Dr. Sinan Çomu
  Selma Colak  |  20 Kasım 2014 - 23:00
  sinan bey merhaba..benim sga olarak yani zamanında ama düşük doğum tartılı 1.600 kg..41.5 cm boyu..29 cm baş çevresi olarak doğdu..oğlum herşeyi geç yaptı..oturması 18 aylık iken..oyuncaklarını algılaması ve oyuncaklarla oynaması 1 yaş civarında oldu..evde ağbi ile birlikte karşılıklı oturup birbirlerine top atma oyunu oynayabiliyor..son 1 aydır bir kabın içinden almak istediği eşyayı alabiliyor..son 1 aydır emeklemeye başladı..şuan oturur vaziyette iken tek ayağını efe duruşunda iken diğer ayağını çekerek ayağa kalkmak istiyor..destekle yani sehpaya elleri ile dayanıp ayakta durabiliyor..şuan kilosu 6,500 civarında boyu 72 cm..baş çevresi 42 cm..gelişme geriliğinin tedavisi varmı..ve yürümesi için neler yapılabilir?sorumu cevaplarsanız çok memnun olurum..saygılar..
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  20 Kasım 2014 - 23:00
  Merhaba,

  Gelişme gerilikleri için fizik tedavi ve özel eğitim alması yerinde olur. Tabii, sebepler konusunda da yapılmış olanların nöroloğunuz tarafından değerlendirilmesi ve ek işleme gerek olup olmadığına karar verilmesi iyi olur. 

  Geçmiş olsun
  Dr. Sinan Çomu
  Serap Güleç  |  15 Kasım 2014 - 18:33
  slm 26 günlük bir bebeğim var.Gebelik döneminde 32 haftalık iken bebeğime fetal usg sonucunda mega sistena magna tanısı konuldu doğum gerçekleşti fakat doğum sonrasında hastane yenidoğan dr ları hiçbir sorun olmadığını kromozomlarda sıkıntı olmadığını belirttiler görünürdede bir sıkıntı görünmemektedir.fakat bir çocuk nöroloji dr.una götürmeyi düşünüyorum konu ile alakalı ne düşünürsünüz yani ilerde bir sıkıntı yaratırmı bilgi verirseniz sevinirim.
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  15 Kasım 2014 - 18:33
  Merhaba,

  Bahsettiğiniz mega sisterna magna genelde bir sorun teşkil etmez ama özellikle 4-5 ay arası gelişiminin bir çocuk nöroloğu tarafından da görülmesi iyi olur. Başka gelişme kaygıları olursa daha erken de görülebilir. 

  Geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu
  Nazlıcan Başaran  |  14 Kasım 2014 - 00:15
  Hocam öncelikle merhaba benim sorum kızımla ilgili.2 yaşında bir kızım var ve yaklaşık 4 ay önce yataktan kafa üstü düşmesiyle birlikte fışkırır tarzda kusma oldu hastaneye götürdüm ancak sadece kafa röntgeni çekildi ve tomogrfi için kusma devam etmediği için gerek duyulmadı.Ancak o günden beri en ufak bir olayda aklıma buolay geliyor.Birde rutin kontrollerimizi yapan çocuk dr umuz bıngıldağın geç kapandığını söyledi bende bu konuyla bir bağlantısı olup olmadığını düşündüm.Şimdiye kadarki baş çevresi vs ölçülerimiz normaldir.Fakat şu aralar kızımda yersiz ağlamalar ve huysuzluk mevcut ve ben yine acaba o düşmeden kaynaklı bir durum olmuş olabilir mi diye endişeleniyorum.Kafa darbesinde kusmanın önemli olduğunu biliyorum fakat aradan ay geçmesine rağmen bu durum bizde hidrosefali gibi bir etki yaratır mı?Değerli zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederim.Saygılar sunarım
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  14 Kasım 2014 - 00:15
  Merhaba,

  Kaygılanmanıza gerek olduğunu düşünmedim. Düşme sonrası kusma beyinde sorun olmasa da ağlama ve telaş ile görülebilir. Başka uyku, dengesizlik, kusmaların devam etmesi gözlenmediğinden kaygıya gerek yok. Gerekirse bir çocuk nöroloğunun da değerlendirmesi iyi olabilir.

  Geçmiş olsun
  Dr. Sinan Çomu
  Bahar Yiğit  |  10 Kasım 2014 - 15:36
  hocam benim 5 aylık bir oğlum var. Gelişiminde bir sıkıntı yok ; yüzüstü koyduğumuzda başını kaldırabiliyor hatta ayaklarından desteklediğimizde emeklemeye bile çalışıyor, etrafındakilere gülümsüyor, nesnelere uzanabiliyor ve tutabiliyor, bizi takip edebiliyor gözleriyle, seslendiğimizde bakıyor yalnız son bir aydır bişey gözlemledim sırtüstü uzandığında yada emerken bacaklarını cok sıkıyor bikaç saniye dümdüz uzatıp bırakıyor sonra tekrar yapıyor. sizce bir sıkıntı varmıdır bulunduğum şehirde cocuk nöroloji uzmanıda yok yardımcı olursanız cok sevinirm..
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  10 Kasım 2014 - 15:36
  Merhaba,

  Ardarda yapılan kasılmalar bu yaşlarda nöbet belirtisi olabilir. Ama bir iki kez yapıyorsa ve gelişmesinde de bir sorun yoksa muhtemelen çok önemli değildir. Yine de hareketleri videoya kaydedip çocuk doktorunuza göstermeniz iyi olabilir.

  Geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu
MAKALELER | Tümünü Gör
VİDEOLAR | Tümünü Gör
E-posta
Parola
Beni Hatırla!     Parolamı unuttum!
    Facebook'la Bağlan

Uzm.Dr. Anıl Yeşildal

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
istanbul/Beşiktaş/Levent-Etiler 'de çocuk doktoru-çocuk hekimi olarak çalışmaktadır......
Profili İzle  |  Makalelerini Gör

Uzm. Ped. Emine Eraslan

Çocuk gelişimi/eğitimi
Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişim ve Eğitimi mezunuyum.Bölüm birincisi olarak okulu bitirdim...
Profili İzle  |  Makalelerini Gör