Burak Çelebi  |  12 Eylül 2015 - 16:05
  İyi günler öncelikle. Yaklaşık 4-5 sene önce kafama pet şişe gelmişti. Kapak kısmının altında olan plastik kısmı kafamın ön kısmına çarpmıştı. Çarptığı an yaklaşık 30 dakika ağrımıştı. Yanımdakilere göstermiştim bir şey var mı diye baktıklarında bir şey olmadığını söylemişlerdi. Bundan dolayı bir şey olur mu? Çarptığı yerde iz kalmış gibi. Birde şu sıralar saç derilerimde sivilceler çıkıyor dokunduğum gibi patlıyorlar ve saçlarım dökülüyor. Bunun şişenin çarpmasıyla bir bağlantısı var mıdır? Hastaneden randevu alacağım fakat nereden alacağımı bilmiyorum ve 16 yaş altı çocuk polikliniği bulamadım. Yaşım 15.
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  12 Eylül 2015 - 16:05

  Merhaba,

  Ancak şuur kaybettirecek veya kafatasında yarılmaya yol açacak çarpmaların uzun süreli etkisi düşünülebilir. İnsan vücudu düşünüldüğünden çok daha çevre etkenlere dirençlidir. Tedirgin olmamak ve boşuna doktor dolaşmamak gerek bence. Sivilceler tamamen ergenliğin sonucu.

  Geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu

  ALİ GÖK  |  27 Ağustos 2015 - 13:27
  merhaba benim 7 aylık oğlum var doğumdan küvezde kaldı solunumla ilgili sıkıntısından dolayı ondan sonra bir çok doktora gittik herkes farklı birşey söyledi reflü,kıkırdakta tam gelişmeme gibi sonra kafatsında ön tarafında erken kapanmadan dolayı(trigonosefali) beyin cerrahı ameliyat olması gerektiğini söyledi rutin kontorllerimi< sırasında çocuk nörolojisi ameliyata gerek olmadığını şuan beyninin büyümediğini ameliyat olursa tekrar kapanacağını söyledi yapılan EEG testinde düzensizilk çıktı ve beyin felci olduğunu söyledi ancak MR ımız normal çıktı şuan 7 aylık 5200 kg 63,5 cm boyunda baş çevresi 39,5 cm göz odaklanması tam yok takip tam yapamıyor ellerini tam kullanamıyor birşey tutamıyor kafasını tam tutamıyor kaldırdığımızda tutmaya çalışıyor ve çok hareketli elleri kolları sürekli hareket halinde normal midir doktorumuz fizik tedaviye yönlendirdi ancak zeka ve fiziksel olarak birşeyler kalabilir dedi gittiğimizde CP doktoru hafif olduğunu söyledi fizik tedavi uzmanı ayaklarında birşey olmadığını ellerinde sıkıntı olduğunu söyledi fizik tedaviyle ne gibi sonuçlar alırız zeka olarak birşey kalabilirmi başka ne yapabilirz bu konuda şimdiden çok teşekkür ederim.
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  27 Ağustos 2015 - 13:27

  Merhaba,

  Bebeğiniz doğum sonrası sıkıntılı süreçler geçirmiş. Buna bağlı beyin hasarları kalmış gibi gözüküyor. Bir çocuk nöroloğunun yakın takibinde kalmanız önemli. Fizik tedavi gibi desteklerle de gelişmesine yardımcı olmak gerekir. Seyri konusunda en güvenilir bilgiyi çocuğunuzu ve filmlerini görmüş olan çocuk nöroloğu yorum yapabilir.

  Geçmiş olsun

  Dr Sinan Çomu

  Kerem Çoban  |  27 Ağustos 2015 - 10:17
  merhabalar hoçam benim mısır tanesi aspiresi sonucu beyninde hasar olsuştu yaklaşık altı ay oldu şu anda konuşamıyor yuruyemiyor ve çok nadiren görüyor sürekli fizik tedav görüyor kontrole gidiyor biz daha ne yapmalıyız sayın hoçam yardımçı olursanız sevinirim saygılarımla
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  27 Ağustos 2015 - 10:17

  Merhaba,

  Maalesef beyin hasarını geri döndürecek bir tedavi yok. Fakat sağlam kalan bölgelerin fizik tedavi ve eğitimle yoğun çalıştırılması ile hasarlı bölgelerin görevleri kısmen telafi edilebilir. Uzun sürelere yayılan bir çalışma gerekecek.

  Geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu

  Aysegul Suvaroglu  |  20 Ağustos 2015 - 17:32
  merhabalar, benim 9 yasinda bir kizim var konusamiyor yuruyemiyor. 3 aylikkenden itibaren ankarada takip edildi ve hemen her yapilan test temiz sonuclandi.. gecen yil kromozomlarda yapilan arastirmada dr.umuz 14.kromozomda damlanin 11 milyonda biri kadar bir kayip oldugunu soyledi... ve butun herseyin sebebi olarak bu gosterildi... fakat benim aklim hala cok karisik gercekten bu kadar ufak bir kayip bu kadar onemli yetilere sebeb olurmu? gittigim merkezde bircok engelli cocuk var onlari da gozlemliyorum. ne bileyim konusabilirdi ama kotu konusurdu,yuruyebilirdi ama bozuk yururdu.. sorunun tek bu oldugu konusunda tatmin olamiyorum.. bu sonuctan sonra hic dr.a gitmedik sizcede bu tek basina butun bunlara sebep olacak bir sorunmudur? yoksa tekrar dr.a gidip arastirmaya devam etmelimiyiz?
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  20 Ağustos 2015 - 17:32

  Merhaba,

  Bazen kromozomlardaki nokta değişiklikler bile çok ağır tablolara yol açabilir. Dolayısıyla saptanmış olan kopma, durumu açıklayabilir. Kopmanın yeri bilinen bir yerse başka inceleme gerekmez. Değilse, teyit olarak aynı test sizlerde de (anne baba) yapılır ve sizde olmadığı gösterilirse teyit edilmiş olunur.

  Başka sebep aramanıza gerek yok bence.

  Geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu

  Nil Çaliskan  |  17 Ağustos 2015 - 21:26
  Merhaba benim kızım 13 yasında sipina bifida hastası şuan gergin omur iliği var sep cektirdik bunun sonucunu öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim. Sağ nervus tbialis posterior uyarımı ile kortikal kayitlamalarda 38 MSN latansli p40 potansiyeli elde edilmiştir.sol nervus tbialis posterior uyarımı ile kortikal kayitlamalarda 38 MSN latansli p40 potansiyeli elde edilmiştir. Sağ nervus medianus uyarımı ile kortikal kayitlamalarda17 MSN latansli N20 potansiyeli elde edilmiştir. Sol nervus medianus uyarımı ile kortikal kayitlamalarda 17 MSN latansli N20 potansiyeli elde edilmiştir. Teşekkürler ..
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  17 Ağustos 2015 - 21:26

  Merhaba,

  Bu sonuçları testi yapan laboratuarın yaşa göre normal değerleri ile karşılaştırmış olması gerekir. En doğrusu isteyen hekiminizle görüşmenizdir. Pek başvurduğum test olmadığından normal değerleri bilemiyorum. Ama her iki bacak ve koldan da uyarı beyne ulaşmış gözüküyor.

  Geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu

  Aydın Kayadelen  |  12 Ağustos 2015 - 13:17
  Merhaba, 4 yaşında erken doğum kaynaklı hidrosefali hastası bir çocuğum var şu an şant takılı.bazı hareketleri yürümevb. hareketleri geç öğrendi ve ince motor diye tabir edilen hareketlerde eksiği var ama genel olarak bir sıkıntısı hayatını engelleyecek fazla bir kısıtlama durumu yok yalnız en büyük sorunumuz konuşamaması..hala tek bir kelime bile konuşmadı haftada 1 gün konüşma tterapisi tedavisi görüyor.bundan sonrası için konuşma veya konuşamama ile ilgili olabilecek durumlarla ilgili bana ne söyleyebilirsiniz, Selamlar,
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  12 Ağustos 2015 - 13:17

  Merhaba,

  Erken doğum ve hidrosefaliye bağlı beyin hasarları bazen konuşmayı da engeller. Filmlerini ve çocuğunuzu değerlendirmeden, anlamasını görmeden daha detay aktarmak mümkün olmaz. Konuşmaya yönelik özel eğitimlere devam edilsin. Anlama iyiyse konuşmanın da açılması beklenir.

  Geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu

MAKALELER | Tümünü Gör
VİDEOLAR | Tümünü Gör
E-posta
Parola
Beni Hatırla!     Parolamı unuttum!
    Facebook'la Bağlan

Uzm.Dr. Anıl Yeşildal

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
istanbul/Beşiktaş/Levent-Etiler 'de çocuk doktoru-çocuk hekimi olarak çalışmaktadır......
Profili İzle  |  Makalelerini Gör

Op. Dr. Ayşe Duman

Kadın doğum
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden 1990 yılında mezun olan ...
Profili İzle  |  Makalelerini Gör