Arzu Sungun  |  15 Temmuz 2014 - 19:06
  Sayin hocam Kızım 9 aylık boyu kilosu iyi ama destekli oturamiyor emeklemiyor sesli gulmuyor yüzüstü bırakınca ağlıyor dönmeye calismiyor yürüteci istemiyor ağlıyor ismine bakmıyor. Elinden tutunca kalkiyor kısa süre basıyor adım atıyor teması kuruyor benimle oynuyor oyuncaklar 1 aydır ilgilenmeye başladı ne yapmam gerek ciddi bir problem varmıdır nasıl tedavi edilir nöroloji mi bakar böyle cocuklara tesekkurler
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  15 Temmuz 2014 - 19:06
  Merhaba,

  Çocuğunuzun gelişimiyle ilgili kaygınız varsa bir nöroloji uzmanın görmesini mutlaka öneririm. Ancak bu şekilde çocuğunuzun bulguları netlik kazanır.

  Geçmiş olsun
  Dr. Sinan Çomu
  Arzu Sungun  |  12 Temmuz 2014 - 22:03
  Sayin hocam kızım 9 aylık Desteksiz oturamıyor yüzüstü koydugumuzda emeklemiyor dönmeye bile calismiyor çok agliyor kucaktan 2 ay önce indi kesinlikle kendisi durmuyordu cok ağlıyordu oyuncaklarla yeni ilgilenmeye başladı yürüteci kesinlikle istemiyor çok agliyor elinden tutunca kalkiyor kısa süre basıyor adım atıyor ismine bakmıyor. Ne yapmalıyım tedavisi varmı bu tür çocuklara neler yapılır.hangi uzman Dr bakar bilgi verirmisiniz
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  12 Temmuz 2014 - 22:03
  Merhaba, bu sorunuzun tekrarına cevap verildi. 
  Geçmiş olsun
  Dr. Sinan Çomu
  Alper Türkeli  |  03 Temmuz 2014 - 02:14
  Hocam oğlum bir yaşında aynı gece boğazda akıntıya bağlı 4 saat arayla iki havale geçirdi.şimdi iki yqşında ve pipisindeki enfeksiyona bağlı ikinci ateşli havalesini geçirdi eeg ilkinde çektirdik normaldi ikinci hqvalede çektirmedik havaleler 10 dknın altında geçti.çocukta görülen bir kalıntı yok ama ne gibi bir tedavi sürecine girmeliyiz bilmiyorum.burdaki doktorlar depakin başlamamızı önerdi..yardım ederseniz sevinirim.teşekkürler
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  03 Temmuz 2014 - 02:14
  Merhaba,

  Sık veya uzun ateşli havalelerde bahsettiğiniz gibi ilaçlar kullanılabilir. Bu karar ailenin ve hekimin gözlemledikleri ile ne ölçüde kaygılı olduğuna bağlıdır. Dolayısıyla yine sizi ve çocuğunuzu tanıyan hekimle bu kararı vermeniz iyi olur. 

  Geçmiş olsun
  Dr Sinan Çomu
  ÖMER YILDIRIM  |  24 Haziran 2014 - 15:53
  Hocam Merhaba; 16 aylık erkek bebeğimizin 7.ayından itibaren oturduğunda başını sağa sola sallama ve bazen gözlerini yana kaydırıp bir yere bakma problemi başladı ve yürümeye henüz başlamadı. yatarken yada kuçaktayken sallama yapmıyor yada çok nadir sallıyor. Ortopedi her hangi bir sıkıntısı olmadığını tembel olabileceğini söyledi çocuk hastalıkları tahlillerde bir şeyin olmadığını ancak çocuk nörolojinin görmesinin faydalı olacağını söyledi bizde hem kafasını sallaması hemde yürümek için bir efor sarf etmemesi nedeniyle çocuk nörolojiye götürdük MR istendi ve kalıtımsal rahatsızlık için tahlil istendi. ayrıca KBB servisine de götürdük orada da sıkıntı olmadığı söylendi. MR sonuçları ve diğer tahliller temiz cıktı ve 3 ay sonrasına takip için gün verildi. Acaba çocuğumuzun sıkıntısı ne olabilir? Kafasını neden sağa sola sallar bize bir yol göstermenizi rica ederim.
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  24 Haziran 2014 - 15:53
  Merhaba,

  Ön incelemelerden bir şey saptanmamış olması iyi. Bir çeşit alışkanlık olabilir. Daha fazla yorum yapabilmek için çocuğun ve videoya kaydedilmiş hareketin görülmesi, muayene edilmesi gerekir. Geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu
  MURAT GENCER  |  17 Haziran 2014 - 15:27
  Sinan bey merhaba, 16 aylık çocuğumuz ve 2 ay önce 1 saat süren ateşli havale nöbeti geçirdi ve limunilatten tedavisine başlandı.Günde 3,5 doz.Haziran 2014 DTPa - Polyo, Menenjit aşılarını vurulması gerekiyor.Bu aşıların ateşlenme yapması havaleyi tetikler mi? Yardımlarınızı rica eder iyi çalışmalar dileriz.
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  17 Haziran 2014 - 15:27
  Merhaba,

  Aşı veya bir başka ateşe yol açabilecek durum havale eğilimi olanlarda nöbete yol açabilir. Fakat aşıların koruyucu yönü daha önemlidir. Yaptırmanız iyi olur. Havale için bir tedbir alınmış gibi zaten.

  Geçmiş olsun
  Dr. Sinan Çomu
  Esra İlhan  |  15 Haziran 2014 - 00:52
  İyi geceler Sinan bey 3 yaşındaki oğlumun baş dönmeleri başlayınca çocuk nörolojisine götürdük doktor benign paroksismal vertigo teşhisi koydu 5 yaşından sonra geçer dedi.size sorum daha öncesindede geçme ihtimali varmıdır birde baş dönmesi anında beyinde ne oluyor çocuğum için çok kaygılanıyorum baş dönmesini ilaç kullanmadan atlatmak istiyorum başının dönmesini engelleyebileceğim yöntemler varmıdır bana bu konularda bilgi verirseniz çok sevinirim inanın hergün başı yine dönecekmi sıkıntısıyla geçiriyorum çocuğum o anda çok korkup ağlıyor cevabınız için çok teşekkür ederim saygılar..
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  15 Haziran 2014 - 00:52
  Merhaba

  Baş dönmesi atakları sıksa bazı ilaçlar denenebilir. Onun dışında tetiği çeken hareketlerin anlaşılması ve uzak durulması dışında bir yöntem yok. Her hangi bir tedavi de internet ortamında öğrenip uygulamanız hatalara  yol açabilir. Değerlendiren doktorların görüşleri ile hareket etmeniz daha doğru.

  Geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu
MAKALELER | Tümünü Gör
VİDEOLAR | Tümünü Gör
E-posta
Parola
Beni Hatırla!     Parolamı unuttum!
    Facebook'la BağlanUzm.Dr. Anıl Yeşildal

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
1989 yılında Saint-Joseph Fransız Lisesinden mezun olmuştur. 1995 yılında İstanbul......
Profili İzle  |  Makalelerini Gör

Uzm. Ped. Emine Eraslan

Çocuk gelişimi/eğitimi
Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişim ve Eğitimi mezunuyum.Bölüm birincisi olarak okulu bitirdim...
Profili İzle  |  Makalelerini Gör