Melike Ocak  |  31 Ocak 2015 - 03:52
  Merhaba hocam benim bebeğim 33cm baş çevresiyle doğdu kilosu 3750 gr boyu 50cm 13 aylıkken 41.5 tu doktorun tavsiyesiyle nöroloji uzmanına götürdük baş çevresi küçük ama mr çekme gereği duymuyorum dedi tabiki çok korktuk şimdi 15 aylık hala yürümüyor desteksiz 10.ayında oturdu oyunlara tepki veriyor alkış yapmayı öğrendi oyuna ilgisi çok iyi fakat büyük kızım yaşında yürüdü küçük kızımın hala yürümüyor olması beni korkutmaya başladı lütfen yardım edin bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  31 Ocak 2015 - 03:52
  Merhaba,
  Yürüme 18 aya kadar gecikebilir. Doktorunuz biraz daha bu yüzden beklemek istemiş olabilir. Takiplerinizi aksatmayın.

  Geçmiş olsun
  Dr. Sinan Çomu
  Banu Kırık  |  30 Ocak 2015 - 20:27
  Hocam bebegim 2 gun once 75 cm lik yatagindan düştü alnini carpti sadece bi kizariklik oldu bi sure sonra gecti kusmasi olmadi hareketleride gayet normal ancak bugun farkettim ki sol elinin orta parmagini ve isaret parmagini birbirine geciriyor tutmasinda bi sıkıntı yok ama sürekli yapıyor bu hareketi ne yapmam gerekiyor
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  30 Ocak 2015 - 20:27
  Merhaba,

  Düşme ile ilgili bir durum değil bu rahat olun. Bir süre izlemek yeterli olur.

  Geçmiş olsun
  Dr. Sinan Çomu
  Elif Nur  |  09 Ocak 2015 - 23:04
  beyin emarı sonucu normal çıkmasına rağmen disleksi olma ihtimali var mıdır? disleksinin bir çok belirtisi sadece psikolojik etmenler sonucu ortaya çıkabilir mi ? lütfen cevap verin
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  09 Ocak 2015 - 23:04
  Merhaba,

  Disleksi klinik bir tanıdır. MRI ile tanısı konulmaz. Dolayısıyla psikiyatrist veya nöroloğunuz gözlem ve klinik testlerine göre tanı konulur. 

  Geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu
  Serap Güleç  |  26 Aralık 2014 - 21:46
  İyi günler 32 haftalık hamileliğimde çocuğuma mega sisterna magna teşisi konmuştu neticede oğlum şuan 65 günlük ve bugün kafasına ultrason çekildi sonuç aynen şöyledir.beyin parankimini oluşturan sulkuslar ve giruslar homojen ekonjenitede görülmektedir.corpus callosum ve cingulate girus homojen ve normal görünümdedir.her iki lateral ventrikül hafif dilate görünümde olup bipariyetal bitemporal 2.7 olarak ölçüldü.(107/40 mm) üçüncü ve dördüncü ventrikül normal kalibrasyondadır.serebellum posteriorunda 23×77×57 mm boyutlu serebellumu posteriorundan komprese eden kistik lezyon izlendi öncelikle mega sisterna magna düşünülmüştür.ancak lezyon boyutlarının artmış olması ve sağda serebella vermisin asimetrik olması nedeniyle us takibi ve klinik gereklilikte mrg ile değerlendirme düşünülmelidir.SONUÇ:serebelum posteriorunda kistik alan lateral ventriküllerde hafif dilatasyon.bu sonucu bana değerlendirmenizi oğlumun gelişiminde dikkat etmem gereken kistik yapının büyüyüp kaybolma ihtimalinde aydınlatmanızı istiyorum şimdiden teşekkürler.
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  26 Aralık 2014 - 21:46
  Merhaba,

  Mega sisterna magna genelde sorun çıkartmayan bir bulgudur. Ama sadece görüntüleme raporu ile  çocuğun gelişimini değerlendirmek yanıltıcı olur. O yüzden mutlaka bir çocuk nöroloji uzmanı tarafından muayenesi ve takibi yapılsın.

  Geçmiş olsun
  Dr. Sinan Çomu
  Çağla Denli  |  27 Kasım 2014 - 18:13
  hocam merabalar 11 temmuz dogumlu bebegim kafasini hala tam anlamiyla dik tutamiyor bir sure sonra yoruluyor ve donmek istemiyor bir kac kez dondu ama genelde yatakta nasil koyduysam oyle buluyorum etrafina oyuncak diziyorum uzansin diye uzanmaya calisiyor ama alamayinca agliyor caba sarfetmiyor bir problem olurmu
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  27 Kasım 2014 - 18:13
  Merhaba,

  5 aylık bir bebeğin anlattığınızdan hareket olarak daha rahat ve ilerde olması gerekir. Bir nörolojik muayeneden geçirilmesi iyi olacaktır. En azından kafanızdaki tedirginlikler atılmış olur. 

  Geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu
  Kani Kurtoğlu  |  21 Kasım 2014 - 15:39
  Hocam 8 aylık erkek bebğimiz var sıkıldığı zaman (açıkma.uyku, rahatsızlık) olduğu zaman kendini kasıyor, baş tam tutamıyor. Bütün tahlilleri yapıldı olumsuz bişey çıkmadı. Şimdi genetik testlerinin sonuçlarını bekliyoruz. Gelişimi için balık yağı kullanmayı düşünüyoruz . Balık yağı önerirmisiniz.
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  21 Kasım 2014 - 15:39
  Merhaba,

  Vitamin desteği gibi balık yağının pek sakıncası olmaz. Fakat gelişimi ile ilgili başka yapılması gerekenleri gören doktorunuzla görüşmelisiniz.

  Geçmiş olsun
  Dr. Sinan Çomu
MAKALELER | Tümünü Gör
VİDEOLAR | Tümünü GörE-posta
Parola
Beni Hatırla!     Parolamı unuttum!
    Facebook'la Bağlan

Uzm.Dr. Anıl Yeşildal

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
istanbul/Beşiktaş/Levent-Etiler 'de çocuk doktoru-çocuk hekimi olarak çalışmaktadır......
Profili İzle  |  Makalelerini Gör

Uzm. Ped. Emine Eraslan

Çocuk gelişimi/eğitimi
Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişim ve Eğitimi mezunuyum.Bölüm birincisi olarak okulu bitirdim...
Profili İzle  |  Makalelerini Gör