Banu Kırık  |  09 Temmuz 2015 - 10:35
  Hocam 2 yasindaki oglumun başında sol yan tarafta sert mercimek büyüklüğünde şişlik var bu nedir acaba.. hocam bide 6 ay önce yatagindan düşmüştü sol tarafa bunun bi etkisi olabilir mi?
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  09 Temmuz 2015 - 10:35

  Merhaba,

  Bu tip sorunları görmeden ve muayene etmeden söylemek mümkün olmaz. Fakat nörolojik bir sorun düşündürtmedi şişlik ve düşmesi.

  Geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu

  Burak IŞILDAK  |  26 Nisan 2015 - 14:04
  Merhaba hocam benim esim 29 yasinda 9 yildir epilepsi su an kullandigi ilaclar tegretol 400 S/A benvida 100mg S/A ve ayni zamanda prozac 20 mg sabah sorum su bu ilaclarla hamile kalabilirmi
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  26 Nisan 2015 - 14:04

  Merhaba,

  Hamile kalabilir ama olası etkileri için takip eden nöroloğunuzla görüşmeniz gerekir.

  Geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu

  Melike Ocak  |  23 Nisan 2015 - 13:03
  Sayın hocam, mr sonucumuzu gösterdik tabiki çok açıklama yapmadı doktor sadece corpus callosum için köprü gelişmemiş dedi size tekrar tam sonucu yazsam bana bilgi verebilirmisiniz lütfen çok korkuyorum uzun süreli fizik tedavi dedi sonucu zamana bıraktı kızımın durumu bu kadar kötümü sizcede. 3. Ve lateral ventriküller normal konumda olup geniştir. Hemisferik sulkus ve fissürler grnişlemiştir. (diffüz serebral atrofi) corpus callosum izlenmedi (agenezi) serebral gri ve beyaz cevher sinyal intensitesi yaş ile uyumludur. İnfratentoryal alanların değerlendirilmesi nde medulla, pons ve serebellumda patolojik sinyal intensitesi izlenmedi. Serebellar folialar doğal izlenmekte olup, bazal sisternler normal sinyal intensite ve genişliğindedir. 4.ventrikül orta hatta ve normal genişlikte izlenmiştir. Serebral gri ve beyaz cevher intensitesi tabiidir. Her iki talamus, lentriform ve kaudat nükleuslar normaldir. Sellar ve parasellar yapılar doğal izlenmiştir. Pontoserebellar açı sisternalar simetrik olup, normal genişlikte izlenmektedir. Görüntü alanına giren vasküler yapılar normal sinyal void olarak izlenmektedir. Kranial kemik yapılarda belirgin patolojik sinyal değişikliği izlenmedi. Hocam Allah razı olsun sizden cevaplarınız için, kolay gelsin.
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  23 Nisan 2015 - 13:03

  Maalesef bu şekilde sadece rapor üzerine yorum yapmak yanıltıcı olur. Bunun gerekirse bir başka doktor ile görüşülerek halledilmesi gerekir.

  Dr. Sİnan Çomu

  Melike Ocak  |  20 Nisan 2015 - 16:16
  Merhaba hocam, 16 aylık bebeğim e beyin mr çektirdik corpus callosum izlenmedi (agenezi) 3. Ve lateral ventriküller normal konumda olup geniştir. Hemisferik sulkus ve fissürler grnişlemiştir (diffüz serebral atrofi). Serebral gri ve beyaz cevher sinyal intensitesi yaş ile uyumludur. Hocam bunlar mr sonucundaki ilk 4 madde ne demek bi sorun varmı? Teşekkür ederim kolay gelsin.
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  20 Nisan 2015 - 16:16

  Merhaba,

  Raporda bazı gelişimsel beyin anomalileri belirtilmiş. Fakat hem filmi gören hem de çocuğunuzu muayene eden hekim ile bunların önemini ve anlamını konuşmanız gerekir. Bazen rapor, film ve çocuğun şikayetleri arasında pek ilişki olmayabilir.

  Geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu

  Tayfur CAN  |  13 Nisan 2015 - 16:00
  Merhaba Doktor Bey. 2 yaşındaki oğlumuz 5 gün önce havale geçirdi. ateşi yaklaşık 39 derece falandı ama elleri ve ayakları soğuktu. birden titremeye başladı. çenesi kitlendi, gözleri sabitlendi yukarıya bakar şekilde, üzerini ıslattık nefes almasını sağladık, bu şekilde hareketsiz en fazla 5 dakika falan sürdü herhalde. panikten tam olarak ne kadar sürdüğünü bilemiyorum. ambulans çağırıp acilen hastaneye götürdük. 3 tane serum verdiler. ateşi düştü. yaklaşık 8 saat müşahede altında tutulduktan sonra da eve döndük. kan ve idrar tahlillerinde birşey çıkmadı. doktor boğaz enfeksiyonu var dedi. antibiyotik ve şurup verdi. ayrıca her ihitimale karşı çocuk nörolojisi bölümüne gösterin dedi ama kahramanmaraşta hastanelerde pek yok bu bölüm. şu anki durumuna bakacak olursak, sağlığı yerinde hamdolsun, eskisi gibi yani ama tek sıkıntı sürekli huysuz, uyumak istiyor ama tam dalamıyor. ayrıca 3 gündür de büyük tuvaletini yapmıyor. huysuzluğun nedeni bu da olabilir mi bilmiyorum. Şu aşamada bize ne tavsiye edersiniz, hastamız hakkındaki görüşleriniz nedir acaba? Özellikle huysuzluğunun nedeni ne onu bilemiyoruz.Teşekkürler.
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  13 Nisan 2015 - 16:00

  Merhaba,

  Basit ateşli havalelerden sonra nöroloji kontrolü şart değil. Sık tekrarlar, ateşsiz nöbet, sağ sol farkı gösteren nöbetler olursa görülmesi iyi olur. Huzursuzluk genellikle hastalık sonrası çocuğun üzerine çok düşmekten gelişir.

  Geçmiş olsun.

  Dr. Sinan Çomu

  Fatma Çakır  |  10 Nisan 2015 - 22:29
  merhaba hocam.1 yasında kızım var.baba-dede anne-of-üf dit(git)gibi kelımelerı soyluyor bazen ıze karsı bazen hece terarı yapıyor.dedede bababa mamama gıbı.oyuncaklrıyla oynuyor.oynarken kendnce konuşuyor.ben sarkı soyleyınce oda kendınce bırseyler mırıldanıyor.sepetıne oyuncak doldurupbosaltıyor.cekmecelerıbosaltıyor.acıp kapatıyor.kapıyı kapatıyor açılması ıcınde kapıya vurarak yardım ıstıyor.göz teması var.fakat bırseye ulaşmak ıstedıgınde ona odaklandıysa ısmıyle cagırsam dahı bakmıyor.sonra ulaşınca bakıyor gülümsüyor.cogu zaman ısmıne tepkı verıyor.odanın dışındayken seslenince ısmıne bakıyor.babası kapıyı kapatıp bır odaya gırınce kapının yanına gıdıp,kapıya dayanıp kapıya vuruor.nesnelerı kapakarıla bırlestırıyor.oyuncakklarını bılınclı atıp takıp edıyor.sıralıyor.heryere tırmenıp ayağa kalkıyor.bız dengede tutup ayakta bırakırsak dengede bıraz durup bırkaç adım atıyor.çok ıstahlı bebek degıl yemek istedıgı yıyeceklerı ve yenı yıyeceklerı tabağına koyuyorum oda elıyle yıyor.tanıdıgı gıdaları ne kadar karıstırsamda benzer gıda koysamda ayırt edıp yıyor.alışmadıgı yada sevmedıgı bırsey koyarsam bakıp ınceleyıp ağzına goturup beğenmezse atar.uyku duzenımız ıyı.yalnız kalmaktan hoşlanmaz.hemen ağlar.yabancıları cok yadırgıyor ve ağlıyor.ama göz kontağı yabncılarlada var.sadece tepkısı geç oluyor.yanı uzunca bır ıncelemeden sonra ya ağlar sevdıysede güler.ayrıca karşılıklı top atmaca oynuyoruz.hadı aklıs yapalım deyınceyapıyor.topunu at dedıgımde yapıyor.baska yonergelerı bılmıyor.benım merak etttıgım bebegım alkış yapıor ama el sallamıyor,byby yapmıyor.bırde ıstedıgı bırsey olunca ellerını çırpar gıbı yapıp mızıldanarak ıstedıgı nesneye bakarak ıstıyor.işaret parmağını kullanmıyor.ıstemedıgınde basını sallıyor ,hayır anlamında.işaret parmağını kullanmaması ve byby yapmaması bır sorun teskıl edıyormu.oyununa ya da gıdecegı yere cok odaklandıgındada ısmıne tepkı vermıyor.bunlar benı sureklı dusunduruyor acaba sızce bır problemmı ne yapmalıyız.tesekkur ederım.
  Doç.Dr. Sinan Çomu  |  10 Nisan 2015 - 22:29

  Merhaba,

  Anlattıklarınız tedirgin etmedi bir yaş için. Biraz daha izleyin çocuk doktorunuzla. Kaygılarınız devam ederse bir nöroloji kontroluna götürün.

  Geçmiş olsun

  Dr. Sinan Çomu

MAKALELER | Tümünü Gör
VİDEOLAR | Tümünü Gör
E-posta
Parola
Beni Hatırla!     Parolamı unuttum!
    Facebook'la Bağlan
loading...

Uzm.Dr. Anıl Yeşildal

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
istanbul/Beşiktaş/Levent-Etiler 'de çocuk doktoru-çocuk hekimi olarak çalışmaktadır......
Profili İzle  |  Makalelerini Gör

Op. Dr. Ayşe Duman

Kadın doğum
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden 1990 yılında mezun olan ...
Profili İzle  |  Makalelerini Gör