Eyvah Bebeğimin Kakası İltihaplı

Eyvah Bebeğimin Kakası İltihaplı


Meslek  hayatımda  sık  sık   duyduğum şikayet,  bebeğimin kakası  sümüklü, yeşil,  tahlil yaptırdık  dışkısında  8-10 adet,   hatta  bol  lökosit  görüldü.   Bir  türlü  düzeltemiyoruz,  kullanmadığımız  ilaç  kalmadı.

Düzltemezsiniz….  ve  lütfen  düzeltmeye  çalışmayın,  çünkü çoğu  zaman  normal,  çünkü  birkaç  ay  sonra kendiliğinden  düzelecek. Bu  şikayetle  gelen  ebeveynlere  hep  şunları  sorarım ve genelde aynı  cevapları  alırım:

Çocuğunuzun  ateşi  var mı?
Cevap:  Hayır

Dışkı  kültüründe anormal  mikrop  üredi  mi?
Cevap: Hayır

Çocuğun dışkısında kan var  mı?
Cevap: Hayır
Çocuğunuzun  beslenmesinde-emmesinde,  kilo  alımında  bir  problem  var mı?
Cevap: Hayır  çok  güzel  emiyor,  kilosu  da  iyi.

Çocuğunuzun keyfi  huzuru  nasıl?
Cevap:  Valla  hiç  hasta gibi  görünmüyor, bir türlü anlayamadık,  bu  nasıl  bir şey.

Evet  sevgili  ebeveynler  birkaç  kez  başınıza  gelmiş  olabilecek,  aslında fizyolojik  yani  normal  olan  bir  durum.  Eğer bu  sorulara yukarıdaki  gibi  cevaplar  veriyorsanız  ne  olur  endişelenmeyin , çocuğunuz hasta  falan  değil,  enfeksiyonu  falan  yok,  o  yüzden  de  endişelenecek bir  durum  yok. Bebeğinizi  gözleyin,  beslenmesini  gelişmini  takip  edin,  aksi  bir  durum  olmadıkça  bu  konuyu  yok  farz  edin, hatta unutun.  Belki  şaşırdınız,  belki  inanmakta zorluk çekiyorsunuz , sizi çok  iyi  anlıyorum, çünkü  bu  bilgiyi  ilk  duyduğumda  ben  de  çok  şaşırmıştım. Ama  gerçekten  çok  sağlam  bir  dayanağım  var.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Dr. Anıl Yeşildal, “Sık Görülen Bebek Hastalıkları ve Sebepsiz Endişeler” hakkında bilgiler veriyor.

Bu  yazıyı yazarken bu  konuda beni  bilinçlendirdiği için  sevgili  hocam Fügen Çullu Çokuğraş’a  teşekkür  etmek  istiyorum.  Bir  kongrede bu  konuda  yaptığı konuşmasında

“Değerli  meslekdaşlarım  ilk 4-5  aydaki  ufak  bebeklerin  dışıkısındaki  lökositi  ne  olur  tedavi  etmek için  uğraşmayın,  çünkü  çoğu  zaman  normal  bir  durum” cümlesi  hala  kulaklarımda  çınlıyor. Hatta  son  toplantılarda  birçok  hocamız bunun  normal olduğunu, 6-7 aya  kadar  uzayabileceğini  ifade ediyor.  Son  yıllarda  bu  çocuklara  yapılan  moda  bir  dışkı testi var, Calprotectin, bu  lökositlerin  salgıladığı  bir  protein, bu yüzden de  lökosit bulunan her  dışkıda  Calprotectin yüksek bulunur,  bu  testi  de  bu  durumda  yapmanın,  ve  buna  göre panik  olmanın  da  hiçbir  anlamı yok

Gelelim  bu  durumun  sebebine,  bebeklerin  bağırsak  duvarı  çok  ince  ve  kırılgan  bir  yapıya  sahip ve  gözle  görülmeyen çok  ufak  mikroskobik  delikler var,  adeta  elek  gibi. Ve bu  delikler  bağırsakları   besleyen ince  kılcal  damarlarla çok  yakın  ilişki içinde. Sonuç  olarak  kandaki  lökosit  dediğimiz  iltihap  hücreleri  çok  kolaylıkla  dışkıya karışır, dışkıyı  sümüksü  bir  hale getirir  ve doğal  olarak  tahlil  yapıldığında da  laboratuar dışkıda  bu  lökositleri  görür.

Sonuç olarak bebeğinizde yukarıdaki durum var ve bebeğinizin  başka hiçbir şikayeti yoksa antibiotik  kullanmak gereksizdir. Üstüne üstlük bu durumda antibiotik kullanımı bağırsakta flora adını verdiğimiz normal mikrop dengesini de  bozarak sorunun  uzamasına ve daha  da  önemlisi  bağışıklık sisteminin dengesinin alt-üst olmasına sebep olur. Bu gereksiz antibiotik kullanımı da yavrunuzun  tüm  hayatını olumsuz etkiler.
Sevgiyle  kalın

Doktor Amcam Üyeleri Ne Diyor?
0 Yorum

Yorum Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Doktor Amcam

Benzer sorunu olan tüm hastaların faydalanması ve gereksiz aşırı tanılar, gereksiz diyetler ile antibiyotik kısır döngüsünden çıkması, dileğiyle

Doktoramcam.com

Menu