Bebek Hastalıkları

Bebek Hastalıkları

Bebekler ne yazık ki her zaman çok sağlıklı olmayabilirler, bazı hastalıklar bebeklerde daha sık görülebilir, ya da anne babaların hastalık sandığı, endişelendiği bazı durumlar aslında normal olabilir. Sebepsiz endişeler, bebeklerde pişik gibi cilt sorunları ve diğer cilt sorunları, bebeklerde sık gördüğümüz yalancı kabızlık, bebeklerde gaz sancıları,  sümüklü  iltihaplı kaka, burun tıkanıklığı veya daha ciddi olan kalça çıkığı, kan uyuşmazlığı gibi  aklınıza gelen birçok bebek sağlık sorunu ve hastalığın çözümüne Doktoramcam.com’un Bebek Hastalıkları kategorisinden ulaşabilirsiniz. Daha  fazlası  için  sitemize  ücretsiz  üye  olarak uzmanlarımıza  soru  sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

14 aylık oğlumun ateşi antbiyotiğe rağmen 3 gündür düşmüyor…

Soru:
14 aylık oğlumda 3 gündür yüksek ateş var. Acile götürdük sadece boğaz enfeksiyonu dediler antibiotik ve ateş düşürücü ilaç yazıp gönderdiler. İlaçları kullanıyoruz fakat bebeğimin ateşi ilaçlara, ıslak uygulamalara rağmen ortalama 39 derece.

Cevap:

3  günü (72 saat)  geçince ateş düşmüyorsa  kan  sayımı, CRP  ve  idrar tahlili  şart, ateş 5-6  günü  geçerse,  hele de  gözleri  çok  kızarık,  ağzının  içi  de çok  kızarıksa   Kawasaki  hastalığı  da düşünülerek kalp  EKO’su  bile  yapılabilir. 

4,5 aylık kızım her emmeden sonra kaka yapıyor günde 5-6 defa, bazen sümüksü/yeşilimsi.

Soru:
Benim kızım 4,5 aylık, anne sütüyle besleniyor. Son 10 gündür kaka yapma sıklığı değişti. Her emmeden sonra kaka yapıyor günde 5-6 defa bazen miktarı fazla bazen az, ama her emmeden sonra yapıyor. Bazen sümüksü bazen de yeşilimsi. Ateşi,kusması yok, emmesi normal, huzursuzluğu da yok. Endişelenmeli miyim?

Cevap:

Hiç  endişelenecek  birşey  yok.  Tahlil  yapılsa  da  bol  iltihap  çıkabilir. 5-6  aya kadar  herşey  yolundaysa  bu  bile  normal. Sümüklü yeşil kakanun nedeni bağışkılık siteminin anne sütünden geçen çok düşük dozdaki Antijenlere tepki vermesi, onları tanıması.

Benim 3,5 aylık bebeğim var saç derisinde pullanma var yanağında da kızarıklık var ne yapmalıyım?

Soru:
Benim 3,5 aylık bebeğim var saç derisinde pullanma var yanağında da kızarıklık var ne yapmalıyım?

Cevap:

Bu  atopik  dermatit  ve  baştaki  de  konak.   İnatçı-ağır vakalarda kortizon sürmek birkaç gün olabilr, ancak sürekli olamaz. Atopik egzema iyileşen bir hastalık değil, sürekli kontrol altında tutulmalı, kortizonsuz koruyucu kremler de var. Cildi  sürekli  nemli  tutmak gerekiyor. Aşağıdaki  video ve makale tam size  göre. Egzama (Atopik Dermatit) Bebeklerde Konak

Kızım 4.5 aylık ve kakasını yapamıyor, doktoru makat darlığı var dedi ve fitil tedavisi uygulamak istedi fakat…

Soru:
Kızım 4.5 aylık ve kakasını yapamıyor, doktoru makat darlığı var dedi ve fitil tedavisi uygulamak istedi fakat başka bir doktora acile gittiğimizde geçer bence fitil kullanmayın dedi. Kızım 2,5 aydır doğru dürüst kakasını yapamıyor. Gaz çıkarırken dahi ağlıyor. Ayrıca çişi de çok kokuyor. Ben ne yapmalıyım, lütfen yardımcı olur musunu.

Cevap:

Makat darlığı tanısı koymak için doktorun eldiven giyip parmağını kremledikten sonra anüsünü parmak ucuyla muayene etmesi gerekir. Bu konuyu iyi bilen çocuk cerrahı bulup muayene ettirin, darlık varsa Hegar bujisi ile tedavisi yapılmalıdır. Buradan ‘fitil koyun’ veya ‘koymayın’ demem doğru değil. İdrardaki koku için de tam idrar tahlili yaptırmanızı öneririm.

2,5 aylık bebeğim 5 gündür kakasını yapmıyor…

Soru:
Merhaba benim bebeğim 2 ay 10 günlük 1 aydır tuvalet problemimiz var. 10 gün öncesine kadar fitil kullandım, sonrasında doktora götürdüm fitili önermedi. Şu an 5. günümüz ve hala kakasını yapmış değil. Öncesinde fitille yaparken kakası sıvı ve bezinden taşacak kadardı. Şu an yapamadığı için sürekli ağlıyor, doktorumuz 1 haftaya kadar normal dedi ne yapacağım fitil kullanmalı mıyım yoksa böyle beklemeye devam mı etmeliyim?Lütfen yardımcı olun.

Cevap:

Öncelikle ane sütü dışında bir şey veriyor musunuz. Mama ya da inek sütü veriyorsanız-ki asla kullanmayın- bu şekilde problemlerle karılaşabilirsiniz. Ancak sadece anne sütü ile besleniyorsa ve muayenesi normalse haftada bir kez kaka yapması normaldir, bu durumda bol sulu, patlar tarzda dışkılaması olacaktır. Çok huzurusuz, ıkınıyor, ancak kaka yapamıyorsa 4-5 günde bir fitil verilebilir. Karına masaj ve makata uyarı vemek de yardımcı olabilir. Ancak bazı hastalıklar açısından hastanın detaylı muayene edilmesi ve tetkik edilmesi de gerekir.

7 aylık oğlumun burunu tıkalı…

Soru:
Oğlum 7 aylık ve emziriyorum. Oğlumun burnunu hergün aspiratör ile çekerek temizliyoruz, ama sanırım genizi dolu, ara ara hırıltılı nefes alıyor. Bunun için tavsiyeniz?

Cevap:

Aspiratörle  burun  açmaya  ve serum  fizyolojikle  temizlemeye devam. Yakasına veya yastığına bitkisel damlalar damlatabilirsiniz. 1-1.5  yaştan  sonra  hala  sürekli  burun  tıkanıklığı  varsa  geniz  eti  düşünülebilir

Bebeğimizin fototerapiye rağen sarılığı düşmüyor, bir de ateşi çıktı…

Soru:
Bebeğimiz ABO uyuşmazlığı nedeniyle küveze kondu.Gün geçtikçe kan değerleri artmaya başladı.İlk hastanede 2 gün ışık verildi ve daha sonraki gün evine gönderildi. 3. gün başka bir hastaneye yatırıldı ve ışık verilmeye çalışıldı, fakat bebek ışığın altında durmuyor, sürekli ağlıyor. 4. gün değerleri 19'dan 17'ye düştü. Bebek hareketli ve sürekli emmek istiyor. Ancak bugün ateşlendi, enfeksiyondan şüpheleniliyor, ne yapmamız gerekir?

Cevap:

Uyuşmazlık olduğu için tabii ki ışık tedavisi devam edecek. Ateşin düzeyini ve enfeskiyon testlerini bilmiyorum, ancak bir enfeksiyon da sarılığa katkıda bulunabilir. Eğer testlerinde gerçekten enfeksiyon şüphesi varsa mecburen antibiotik başlanıp 1 hafta-15 gün(duruma göre değişir) tedavi alacak.Doktoramcam.com

Menu