Bebek Oyuncakları – Bebek Oyunları Rehberi

Bebek Oyuncakları – Bebek Oyunları Rehberi

Her ay için farklı bilgilerle ve  önerilerle donatılmış  “Bebek Oyuncak-Oyun- ” rehberimize hoşgeldiniz. Bu rehber İlkbahar Çocuk ve  Aile Danışmanlık Merkezi  kurucusu Uzm. Ped. Emine  Eraslan tarafından özenle hazırlanmıştır.


Aşağıdaki tablodan bebeğinizin ayına uygun kutucuğa basarak her ay için uygun önerilere ve ilgili bağlantılara ulaşabileceksiniz. İyi eğlenceler ve  iyi  eğitimler dileriz.

Bu  uygulamanın  hazırlanmasında büyük emeği geçen, İlkbahar Çocuk ve  Aile Danışmanlık Merkezi  kurucusu Uzm. Ped. Emine  Eraslan ‘a çok teşekkür  ederiz.

Her  ayın ve  yaşın kendine  göre  farklı  gelişim  evreleri  ve  bu  gelişimi  desteklemek  için  yapılması  gerekenler  vardır.  Siz  değerli  anne-babalarımızın önce bebekleriniz ve  daha sonra çocuklarınız için en iyisini  istediğinizi  çok  iyi  biliyoruz.

– Bebeğimizin motor-sosyal ve  psikolojik gelişimini desteklemek için  neler  yapabiliriz?
– Hangi ayda  hangi  oyunlar ve  aktiviteler  uygun?
– Kaçıncı ayda hangi  oyuncaklar uygun?

Sevgili  ebeveynler  işte  sizlerden  aldığımız  geri  bildirimlerle, Türkiye’de bir  ilki  gerçekleştirdik,  tüm  bu  sorularınızın cevabını  bulabileceğiniz  bir  uygulama hazırladık.  “Bebek Gelişimi Destek” uygulaması  sayesinde, aşağıda  gördüğünüz  tablodan her dönem için  gerekli  tüm  bilgilere  kolayca  ulaşabileceksiniz.

Bu makale  ve ay/yaş bağlantılarının  altına  yorum  ve  önerilerinizi  yazarak bu uygulamayı daha  faydalı  hale  getirmemize  yardımcı  olabilirsiniz. 

Bebeğinizin  fiziksel, sosyal gelişimini  ve  tüm  becerilerini daha  detaylı incelemek, yaşına uygun kontrol,  check-up  ve  aşılarını düzenli  takip  edebilmek için Ay Ay Bebek Gelişimiuygulamamızı da ziyaret  edebilirsiniz.
0-12 ay  arası her  ay bebeğinize hangi  besinleri başlayacaksınız,  ne  zaman,  ne  kadar  vereceksiniz. Hepsi  “Ay Ay Bebek Beslenmesi” rehberimizde

Aşağıdaki videolarda Uzm. Ped. Emine Eraslan, “Yaramaz Çocuk-Hiperaktif Çocuk ve Çocuk Eğitimi” hakkında çeşitli bilgiler veriyor.


Sıkça Sorulan Sorular

6 aylık bir oğlum var, zekasını geliştirecek ve eğlendirecek hangi oyunları önerirsiniz?

Soru:
6 ayına girecek bir oğlum var, zekasını geliştirecek ve eğlendirecek hangi oyunları tavsiye edersiniz?

Cevap:

Altı ay sosyalliğin arttığı bir dönemdir. Göz kontağı kurarak çok ve tane tane konuşun. Fış fış kayıkçı, gel babası gel, tel sarar gibi basit oyunları çok oynayın.
Elinde ısırarak yemesi için bisküvi, ekmek verin.
Çocuklu ve insan olan ortamlara çıkarın.
EKRAN, televizyon 0-2 yaş arası yasak. Radyo serbest. Basit çocuk şarkılarını çok söyleyin. Ses ve mimik taklitlerini abartarak yapın. Sevimli olun.

19 aylık oğlumla birlikte neler yapabiliriz, hani oyunları oynayabiliriz?

Soru:
19 aylık oğlum var, çocuğumla sağlıklı vakit geçiremediğime inanıyorum, birlikte neler yapabiliriz, hani oyunları oynayabiliriz?

Cevap:

19 aylık oğlunuzla her gün ayrı ayrı anne 45 dakika baba 45 dakika bire bir olmak üzere oyun oynayın. Bu sürede SADECE oğlunuza vakit ayırın. 45 dakika uzun gelirse toplam süre korunmak kaydıyla bölebilirsiniz. Biz buna KALİTELİ ZAMAN diyoruz.
Kaliteli zamanda oğlunuza bir şey öğretmeye çalışmayın, onunla sadece oynayın. Sonrasında 10-15 dakika anne baba ve oğlunuz birlikte ortak oyun oynayın.
Bunun dışında neler yapabilirsiniz?
1. Basit hikaye kitaplarını resimlerinden anlatın. Kitap dili ile okumayın, çok sıkılabilir. Sadece basit şekilde resimleri anlatın.
2. Sizin yanınızda kalem kağıt çalışması yapın. Zaten sadece karalayacaktır. Bir şey çizmesini beklemeyin, onu teşvik edin.
3. Kaşık kullanmaya başlaması gerekir, ona fırsat verin. Kendi yemeye başlasın. Tabi ki kendini beslemesi için daha çok erken. Uğraşmasına fırsat verin.
4. Basit emirler verin, getir-götür, al-ver gibi. Yapsın.
5. Göz kontağı kurarak, basit cümlelerle, ÇOK konuşun. Basitçe çevresindeki eşyaları tanıtın.
6. Bu aylarda saç, ağız, burun, göz … gösterebilmelidir.

6. aylık bebeğimle hangi oyuncaklarla, hangi aktiviteleri yapmam gerekir?

Soru:
Bebeğim 6. ayını bitirmek üzere, gelişimi ve zekası yönünden hangi oyuncaklarla oynamalı ve hangi aktiviteleri yapmam gerekir?

Cevap:

Bebekler 6. aylık olduğunda çok sosyal olurlar. Her seven kişiye ilgi gösterip gülücükler atarlar. Odadaki herkes onu fark etsin isterler. Bunun için huzurlu ve keyifli olduğu anlarda onunla konuşup, oyunlar yapın. Örneğin; fış fış kayıkçı, gel babası, tel sarar gibi.
4-6 ay arası tüm bebekler uzanıp almaya başlarlar. Uzanma mesafesindeki her şeyi elleyip, incelerler ve ağzına götürürler. Ağzına götürme nesneleri tanımak içindir. Kontrollü olarak tanımasına müsade edin, engellemeyin çünkü gelişiminde bunlar önemli.
Dış ortam, insanlı, kalabalık ve çok çocuklu ortamlarda bulunmalısınız.
Bebeklerdeki öğrenme somuttur. Dış ortamdaki de her şey somuttur.
0-2 yaş arası TV. yani ekran kesinlikle seyretmemeli ama radyo ve çocuk şarkıları, CD’ leri sürekli açık olmalı ve çocuğunuz onları duymalı. Yani görsel olarak ekran yasak ama işitsel olarak serbest.
6 aydır sonra bebeklerde hece tekrarları başlar. Ma ma ma – ba ba ba gibi. Sizde onunla konuşurken basir ve tekrarlı konuşun. Ali babanın çiftliği gibi şarkıları çok söyleyin.
Ses ve mimik taklitleri bizim için çok önemlidir. Değişik parmak oyunları ve mimiklerle yapılan oyunlar oynayın, oynatın.
6 aydan sonra kitaplarla başlayabilirsiniz. 6-12 ay arası bebekler insan ve hayvan yüzü olan kitap sayfalarına bakarlar.
Böyle net resimli kitaplarınız olmalı. Basit dilde ona anlatın.

3 aylık bebeğime ne tür oyuncaklar önerilir?

Soru:
Bebeğim 3. ayın içinde çok şükür sağlıklı, gelişimi ve aktivitesi yönünden neler yapabilirim ? Bebeğime ne tür oyuncaklar almalıyım ? Oyun halısını tavsiye ediyor musunuz ?

Cevap:

Bebekler 1,5 aydan sonra bilinçli gülmeye başlarlar, bu çok önemlidir, bebeğinizle göz göze gelerek konuşun. Bebeğinizi her gün dış ortama çıkarın, açık alanlarda insanlı ve kalabalık ortamları tercih edin, ancak AVM değil tabii ki. İlk 6 aydaki oyuncaklar ise; çeşitli çıngıraklar, oyun halısı, dönenceler olabilir.

9 aylık bebeğimle nasıl zaman geçrimeliyim, neler oynamalıyım.

Soru:
9 aylık erkek bebeğim var, psikoloğum, 2 yıl için ücretsiz izne ayrıldım. Günümüzu nasıl planlamam gerektiğini, temel bakımı dışında gelişimi için ne kadar zaman ayırmam gerektiğini bilemiyorum. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Cevap:

Bakım verme (beslenme, uyku, banyo vb) etkinliklerinin hepsi aynı zamanda bebeğinizle bir etkileşim fırsatıdır. Bu etkinliklerin rutin içerisinde yapılması yani günlük düzenin bebeğin gelişimine katkısı çoktur. Bebek bu sayede bir sonra gelen etkinliği anlamaya başlar, sebep sonuç bağlantısı kurar. Bu yaş döneminde bebeğinizin artık mutfağa gidip hazırlıklar yapmaya başladığınızda yemek saatinin geldiğin, hava kararıp banyoya gittiğinizde uyku saatinin yaklaştığını anlaması gereklidir. Bütün bu bakım verme etkinliklerini bebeğinizin gelişimini desteklemek için kullanabilirsiniz. Bu etkinlikler sırasında onunla iletişim kurma biçiminiz, yaklaşımınız, konuşmanız, yaptığınız hareketleri, kullandığınız nesneleri vurgulamanız, anlatmanız ve göstermeniz hepsi öğrenmesine yardımcı olmaktadır. Bebekler günlük rutin içerisinde sık tekrarlarla öğrenirler.Bu doğal öğrenmedir. Kalan zamanlarınızda bebeğinizle yerde güzel, güvenli bir oyun ortamı hazırlayabilir, yaşına uygun nesnelerle oyun oynayabilirsiniz. Oyun sonrasında onunla aynı seviyede olmanız, oyunlarında ona eşlik etmeniz, ona nesnelerle neler yapabileceğini göstermeniz faydalıdır. Ceee, basit saklanbaç, parmak oyunları oynamalı ve fiziksel hareketler, sürünme, yuvarlanma, uzanma vb hareketleri teşvik edebilirsiniz. Uykudan uyandığında ve karnı tok iken en uygun oyun zamanıdır. Gün içerisinde 4-5 kere 20-25 dk bu tip oyunlara zaman ayırmanız faydalı olacaktır. Bebeğiniz yaşı büyüdükçe sizden daha fazla ilgi isteyecektir, bu gerekli bir ilgidir. Bebeğinizin gelişimini mutlaka takip edin, yaşına uygun becerileri yapabildiğini kontrol edin, çocuk doktorunuzdan gelişimini değerlendirmesini (gelişim tarama testi ile) isteyin. Gelişimi ile ilgili endişeleriniz varsa doktorunuza danışın. 2 yaş civarında saatli oyun gruplarına başlayarak onu farklı ortamlara hazırlayabilir ve 2,5 yaşında yuvaya başlatabilirsinizDoktoramcam.com

Menu