Büyük Çocuklarda Aşılama

Büyük Çocuklarda Aşılama

Bebeklikte daha yoğun olarak yapılan aşılama çocuğun büyümesi ile birlikte bitmemektedir, 4-6 yaş arasında difteri-boğmaca-tetanoz, kızamık-kızamıkçık-kabakulak ve su çiçeği aşıları tekrar edilirken, özel durumlarda 9-10 yaş gibi kız çocuklara HPV aşısı yapılmaktadır. 11-13 yaş gibi çok büyük çocuklarda da karma aşı 2. kez tekrar edilmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için Büyük Çocuklarda Aşılama kategorimizde yer alan makale ve videolardan faydalanabilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Ana sınıfına giden 6 yasındaki oğluma özel suçiçeği aşısı yaptırmalımıyım ne önerirsiniz?

Soru:
Ana sınıfına giden 6 yasındaki oğluma özel suçiçeği aşısı yaptırmalımıyım ne önerirsiniz?

Cevap:

Genellikle gelişmiş ülkelerde 5 yaşta 2. doz öneriliyor, Türkiye’de 2-3 yıldır 1 yaşta mecburi, yani Devletin ücrersiz aşıları kapsamına alındı. Bu yaşa kadar yapılmadıysa ve su çiçeği geçirmediyse zaman zaman okullarda da salgın olabileceği için mutlaka yaptırın; aşısızsa ağır geçirebilir. 1. doz aldıysa 2. doz tercihinize kalmış.

5 yaşında kızıma okulda KKK aşısı yapılacak,2. doz gerekli mi?

Soru:
Kızım 5 yaşında ve ana sınıfına gidiyor. Okuldan bize KKK aşısı uygulanmasını isteyip istemediğimizi soran bir kağıt gönderdiler. Aşının ilk dozu bebeklik döneminde uygulandı ancak 2. doz için tereddütlüyüz. İlk dozda herhangi bir sıkıntı yaşamadık , bu aynı şekilde ikinci aşı için de geçerli olurmu? Aşı yarın yapılacak şu anda da nezle aşı uygulamaya uygun olur mu?

Cevap:

KKK aşısı 4-6 yaş  arası  tekrarlanmak zorunda,  nezle  iken aşı olur.  yumurta  alerjisi  falan  yoksa  bu  aşının yan  etkisi  de  pek  yok  zaten.  Dilerseniz  okul  yerine özel doktorunuza yaptırabilirsiniz.Doktoramcam.com

Menu