Çocuk Nörolojisi

Çocuk Nörolojisi

Çocuklarda baş ağrısı olmaz mı, tabii ki olur; çocuklar bayılmaz mı, tabii ki bayılabilir. Evet ne yazık ki erişkinlerde görülen nörolojik hastalıkların büyük bir çoğunluğu çocuklarda da görülebilir. Özellikle çocuklarda görülen Guillain Barré Sendromu veya Tourette Sendromu gibi özel bazı nörolojik hastalıklar da vardır. Ya da anne babaların çok endişelendiği epilepsi (sara) nöbetlerinde teşhis için EEG çekilirken nelere dikkat etmeli, epilepsi tedavisi nasıl yapılır, çocuklarda baş ağrısı olunca nasıl bir yaklaşım sergilenmeli? Tikler, Distoni, Kore Hastalığı gibi hareket bozuklukları ya da gelişme gerildiğinde nasıl bir yaklaşım sergilenmeli? Çocuklarda beyin ve sinirlerle ilgili aklınıza gelen hastalıkların bir çoğuna, Çocuk Nörolojisi kategorimizde yer alan, uzmanlarımızca özenle hazırlanmış makale ve videolarımızdan ulaşabilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz. Bu bölümde yer  alan videoların hazırlanmasında büyük emeği olan Çocuk Nörolojisi hocamız Sayın Doç. Dr. Sinan Çomu’ya ayrıca teşekkür ederiz.


Sıkça Sorulan Sorular

Prematüre bebeğin kafasında su olduğu söylendi…

Soru:
28 haftalık 1080 gr ve 1090 olmak üzere ikiz kızlarımız dünya geldi. Küvezde tedavi olurlarken 1080 gr olanında üçüncü haftasında kafa büyümesi görüldü ve beyin cerrahı tarafından beyindeki sıvının alınması için rezervuar takıldı. Bebek 2 kilonun üzerine çıktığında şant takılacağı söylendi. henüz 1200 gr civarında bebek. başka bir tedavi yöntemi varmıdır, bu hastalık bebekde ileride hasarlara yol açabilirmi?

Cevap:

Prematüre bebeklerde bazen kafaiçi kanamaya bağlı hidrosefali gelişir. Su toplaması ve kafa büyümesinde artış devam ederse şant gerekir. Elbette, kanama, su toplaması ve ameliyatlar beyinde bazı etkiler bırakabilir ama bunlar standart yaklaşımlardır.

27 aylık kızımda son 2 aydır kekeleme başladı, nörolojik bir sorun olabilir mi?

Soru:
27 aylık bir kızım var, iki ay öncesine kadar konuşmamız çok normal hatta yaşıtlarına göre daha iyiydi. Ancak son iki ayda konuştuklarını tekrarlama kekeleme gibi bir durum ortaya çıktı. Kızıma çalıştığım için babaanne ve anneanne dönüşümlü bakıyorlar. Çocuk doktorumuz aslında 3 yaşına kadar bu durumun çok ciddi bir durum olmadığını, ama eğer devam ederse bir çocuk nörolojisi uzmanına danışmamızı önerdi.

Cevap:

Kekeleme çok sürekli değil ve konuşma akışını çok aksatmıyorsa biraz izleyebilirsiniz. Konuşma akışını aksatıyorsa bir konuşma terapisti ile görüşmeniz iyi olur. Nörolojik bir sorun olduğunu düşünmüyorum, farklı sorunlar da eklenirse çocuk nörolojisine de götürebilirsiniz.

Bebeklerdeki irkilme epilepsi belşrtis midir?

Soru:
Bebeğim birkaç gündür irkilmeler yaşıyor. Biz büyüklerin yaşadığı ve hani ürpererek --şeytan dürttü-- dediğimiz şekilde. İnternette bakındım, epilepsi belirtisi olabilir yazıyor. Doktorumuz izinli.. şimdiye kadar her kontrolü gayet iyiydi. Diş çıkarma evresinde ... bu irkilmeler epilepsi işaretidir denebilir mi?

Cevap:

Bebeklik çağında uykuda düzensiz irkilmelerin bir önemi olmaz. Fakat irkilmeler hep aynı şekilde ve sık sık tekrarlıyorsa bir video kaydı sağlayıp nöroloji görüşü almanız iyi olur.

Çocuklarda MR çektirmek zararlı mı?

Soru:
5 yaşındaki kızımda baş ağrısı var, çocuk doktoru çocuk nörolojisine götürün, MR çekilsin dedi ama biz internetten araştırdık, zararlı olduğunu düşünüyoruz, bize yardım eder misiniz, ne yapmalıyız?

Cevap:

MRI testinin çocuğa bilinen bir zararı yoktur, çnkü radyasyon, X ışını içemez, sanırım siz Tomogrfaiye baktınız. Tomografiden farkli MR’da olarak röntgen ışını kullanılmaz. Dolayısıyla bir çocuk nöroloğunun görüşünde bir an önce incelemelere başlayın. Bazen tümor gibi tanıların gecikmesine sebep oluruz gereksiz kaygılarla.

Ateşli havale çok tekrarlarsa çocuğa zarar verir mi?

Soru:
21 aylık oğlum var 15 aylıkken ishal ile ateş olmuştu 37 derecede ilk havalesini geçirdi, biraz uzun sürdü, 10 dak. falan. 18 aylıkken aşı olmuştu, yine ates azdı ve havale geçirdi. Son olarak da 15 gün önce boğaz enfeksiyonu kane geçmiş, 3 gün ateşle mücalede etti 39'a kadar gelmişti ateşi, 3. günün sonunda ateşi düşerken yine havale geçirdi, havaleden sonra atesı 39 olduğu için yne ateşli havale dediler. EEG'si çekildi birşey çıkmadı. Ne olursunuz yardım edin, ne yapacağımızı bilmiyoruz, hep böyle havale mi geçirecek, beynine bir zarar verebilir mi aceba? Sadece hastalandırmamaya çalışıyoruz, elimizden başka birşey gelirse söyleyin lütfen.

Cevap:

Sık ateşli havale olduğu zamanlarda düzenli ilaç kullanmak düşünülebilir. Nöbet sıklığı ve şiddetinden tedirgin olunduğunda bunu takip eden doktorunuzla konuşun. Ateşli havaleler altı yaşına kadar tekrarlar gösterebilir. EEG’nin normal olması, genellikle bunun ateşli havale olduğunu düşündürür, ama bazen epileptik havalelerin belirtisi EEG’de yakalanmayabilir de. Bir çocuk nöroloğununun düzenli takibinde olmalısınız.

kuzenimin 1 yaşında kızı var 2 aylık olduğundan beri ağladığında nefesi kaçıyor ve morarıyor…

Soru:
Benim kuzenimin 1 yaşında kızı var 2 aylık olduğundan beri ağladığında nefesi kaçıyor ve morarıyor yüzüne su vuruyorlar ağzına üflüyorlar birsüre sonra nefesi geri geliyor, ağlamak yerine tepki olarak nefesi kısa süreli duruyor. 2 sefer çocuk kardiyolojisine götürdüler, hiç birşey çıkmadı. Sizce bu neden olabilir ve hangi dalın uzmanlık alanına giriyor bize yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap:

Bu tarif ettiğiniz şey katılma nöbeti, kalp normal dediyse şimdilik bir yere götürmeyin , ancak bebeği görmeden net bir yorum yapmak zor. Çok sık ve uzun sürüyorsa bir de çocuk nörolojisi görebilir ve EEG çekilebilir. Sakin olup müdahale etmezlerse ve 20 san. içlerinden sayarlarsa kendiliğinden de düzelir ve bir süre sonra çocuk bundan vaz geçebilir. Bu kategoride yer alan “Katılma” başlıklı makaleyi de okumanızı öneririm.

Ateşli havael sonrası irkilmeler normal mi?

Soru:
Kızım 6 ayı biraz geçmişken 6.hastalığa yakalandı ve ufak bir havale geçirdi. Şu anda 15 aylık. Haftada 1-2 defa ufak bir irkilme hareketi yapıyor. Bu konularla ilgili ne yapmamızı tavsiye edersiniz?

Cevap:

Bir çocuk nöroloji uzmanına gidin, bu arada bu hareketlerin videosunu çekin. Belki EEG gerekebilir, ancak 6. hastalık havalesi basit ateşli havaledir, genellikle bir sıkıntı olmaz diyebilirim.Doktoramcam.com

Menu