Çocuk Oyunları – Çocuk Oyuncakları Rehberi

Çocuk Oyunları – Çocuk Oyuncakları Rehberi

Her yaş için farklı bilgilerle ve  önerilerle donatılmış  “Çocuk Oyun-Oyuncak” rehberimize hoşgeldiniz. Bu rehberi Uzm. Ped. Emine  Eraslan tarafından özenle hazırlanmıştır. Aşağıdaki tablodan çocuğunuzun ayına uygun kutucuğa basarak


her yaş için uygun önerilere ve ilgili bağlantılara ulaşabileceksiniz. İyi eğlenceler ve  iyi  eğitimler dileriz.

Bu  makale  ve yaş bağlantılarının  altına  yorum  ve  önerilerinizi  yazarak bu uygulamayı daha  faydalı  hale  getirmemize  yardımcı  olabilirsiniz.
Bu  uygulamanın  hazırlanmasında büyük emeği geçen, İlkbahar Çocuk ve  Aile Danışmanlık Merkezi  kurucusu Uzm. Ped. Emine  Eraslan‘a çok teşekkür  ederiz. 

Her  yaşın kendine  göre  farklı  gelişim  evreleri  ve  bu  gelişimi  desteklemek  için  yapılması  gerekenler  vardır.  Siz  değerli  anne-babalarımızın  çocuklarınız için en  iyisini  istediğinizi  çok  iyi  biliyoruz.

– Çocuğumuzun motor-sosyal ve  psikolojik gelişimini desteklemek için  neler  yapmalıyız?
– Hangi  yaşta  hangi  oyunlar ve  aktiviteler  uygun?
– Kaçı yaşında hangi  oyuncaklar uygun?

Aşağıdaki videolarda Doktoramcam.com’un uzmanları “Çocuk Gelişimi” ile ilgili bilgiler veriyor.

Çocuğunuzun  fiziksel, sosyal gelişimi ve tüm becerilerini, yaşına uygun kontrol, check-up ve aşılarını düzenli takip edebilmek için Ay Ay Bebek Gelişimi uygulamamızı ziyaret edebilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

5 yaş kızım, oyundayaşından küçükleri tercih ediyor, evcilikte de hep bebek oluyor….

Soru:
Kızım okul öncesi sınıfında, bu yıl Eylül'de İlkokula başlaycak. Karne verirken öğretmenle konuştuk.öğretmen " kızınız çok zeki ve başarılı ama oyunlarda Yaşından küçükleri tercih ediyor. evcilikte de hep bebek oluyor." Dedi. Biz ne yapabiliriz? Bu davranışlarını bende görüyorum ama normal zannediyordum. Öğretmen söyleyince normal olmadığını anladım.

Cevap:

5.5- 6 yaş arası çocukları yaşıtlarıyla çok zevkli oynuyor olması gerekir.arada oyun Yüzünden küslükler, kavgalar olabilir ama çabuk unuturlar , ertesi gün yine oyunun içindedirler. Size önerilerim ise; yazın yaz okulu öneriyorum. Sürekli yaşıtları arasında ve oyunun içinde olmalı. seneye yani okul zamanı hafta sonları spor ve drama öneririm. Dramada kendini ifade etmeyi ve her role girmeyi öğreniyorlar. Spor olarak da grup halinde olanları tercih edin.
Evde ise kızınıza karşı koruyucu aile olabilirsiniz. Kendinizi ve davranışlarınızı gözden geçirin. Yaşı gibi davranın. Tüm işlerini yaşına uygun Olanları kendi yapmalı.odasını toplama, giyinme, soyunma, diş fırçalama, mutfakta size yardım etme, pazarda sizinle birlikte paket Taşıma, mutfakta beraber kek Börek yapma..vs… Markette parayı verme, restoranda siparişini verme,komşudan eksik olan bir şeyi gidip isteme. Kendini ifade etme, gerekirse karşısındakini ikna etmek için uzun uzun neden, niçin istediğini izah etme. Parkta, diş ortamda oyunda sorun çıkarsa kendi halletmeli. Hemen siz devreye girmeyin. Ona yaşından küçük gibi davranmayın.

4 yaş 8aylık çocuğum, oyunlarda kaybederse sorun çıkarıyor….

Soru:
4yaş 8aylık.anaokuluna gidiyor. Akademik başarı olarak öğretmeni çok memnun. Sadece "oyunlarda kaybederse sorun çıkarıyor. Yenilgiyi kabul etmiyor." diyor. Biz anne baba olarak ne yapmalıyız?

Cevap:

5yaşındaki çocuklar kurallı oyun dönemindedir. Oğlunuzun oyunu kurallarına uygun oynaması gerekir, oyunlarda kazanan ve kaybeden taraf vardır. Oğlunuz her oyunda kazanamaz, 5yaş olarak bunu biliyor ve kabul ediyor olması gerekir.
Sizin evde anne baba olarak oynadığınız oyunlarda dikkat edin. Siz ve O Eşit kazanmalısınız, yani küçük diye üzülmesin diye siz oyunu kaybetmeyin. Bazen çocuklar kaybedince ağlıyorlar.”Ağlayabilirsin, çünkü oyunu kaybettin, üzgünsün seni anlıyorum, istersen oyundan çıkabilirsin, biz babanla veya ablanla oyuna devam edeceğiz” diyebilirsiniz.

Kızım 3,5 yaşında hep kendi oynuyor, oyuncaklarını paylaşmıyor…

Soru:
Kızım 3,5 yaşında hep kendi oynuyor, oyuncaklarını paylaşmıyor. Çocuklarla olmaktan çok mutlu, ama oyuncaklarıyla yalnız kendi oynuyor, ne yapmalıyım, bana ne önerirsiniz?

Cevap:

Kızınızın oyun şekli, parelel oyundur. Yani çocuklarla yan yanadır ama paylaşmaz. Bu dönem 1,5 YAŞ ile 3 YAŞ arasıdır.3 yaşıyla birlikte dramatize oyun yani karşılıklı oyun dönemi başlar. Örneğin; evcilik…. gibi.karşılıklı rol oyunlarıdır. Kızınızla birlikte oturup karşılıklı rol oyunları oynayın; marketçilik, doktorculuk, evcilik,.. vs oynayın. Oyuncak olarak set oyuncakları dediğimiz
Oyuncak türlerinden ALIN. Mutfak seti, Çay seti, Doktor seti,vs alıp oynayın. Siz oyunu kurun, başlatın ona da rol verin. Örneğin, komşu olun, size çay ve pasta yemeğe davet edin. Oyuncak Çay seti ve oyuncak tabaklarda gereçkten yiyecek-içecvek varmış gibi oynayın.

16,5 aylık bir oğlum var,oyun oynarken oyunlardan çok çabuk sıkılıp, yeni birşeye geçmek istiyor…

Soru:
16,5 aylık bir oğlum var,oyun oynarken oyunlardan çok çabuk sıkılıp, yeni birşeye geçmek istiyor.Mesela şekiller var ya yerlerini bulup içine atıyoruz, onu oynarken sadece yuvarlaklarıbulup onları atıyor, diğer şekilleri atmak istemiyor, hemen aç diyor, açınca da birleştirilen birşey olduğu için hemen parçalıyor. Legoları var ben birleştiriyorum, o hemen bozuyor, hiç birleştirmek için çaba sarfetmiyor. Eğitici, zihni geliştirici nelerle oynatabilirim?

Cevap:

Anne ve babaların çocukları ile olan ilişkilerinin büyük bir kısmı oyun aracılığı ile gerçekleşir. Oyun çocuğun hayatında çok önemli bir role sahiptir. Bir yandan çocuğunuzun kendini ifade etmesi, yaratıcılığını geliştirmesini sağlarken bir yandan da anne baba olarak sizlerin onlar ile ilgili birçok bilgiyi edinmenizi sağlar. Oyun anne ve babalara çocuklarını tanıma ve onları keşfetme fırsatı sunar. Bu nedenle temel ihtiyaçların dışında çocuğun anne ve babası ile oyun oynamaya da çok ihtiyacı vardır. Bu nedenle oyun deyi geçmememiz gerekir. 16,5 aylık bir çocuğun dikkat süresi oldukça kısadır bu nedenle ondan saatlerce oturup oyun oynamasını beklememiz yanlış olur. Sürekli farklı oyuncaklara ve oyunlara yönelmesi bu nedenle çok doğaldır. Şekil kutusunda yuvarlak nesneleri atabilmesinin sebebi ise en kolay şeklin yuvarlak olması ve çocukların en önce bu şekli atmayı genelde öğrenmesinden kaynaklanmaktadır. Diğer şekiller köşeli ve atılması için döndürülmesi gerektiğinden diğer şekillerin atılmaya başlanması yuvarlak şeklin atılmayı öğrenilmesinden bir süre sonra olur.

27 aylık kızımın 15 parçalı pazıl ile oynaması uygun mu?

Soru:
27 aylık bir kızım var, pazıl tarzı oyuncaklara ilgisi var. 14. ayından beri küçük parçalı pazıl oynuyor. Şu anda 15 parçalı pazılları yapabiliyor. Acaba yaşına ve gelişimine uygunmu ? Oynamasına izin vermeli miyim?

Cevap:

Kızınızın pazıllarla oynaması güzel, ancak yaşıtları ile daha fazla bir arada olmasına dikkat edin. Dış ortam, insanlı ve çocuklu ortamlar bu aylarda daha önemli. Dikkatini oyuncaklardan çok çocuklu ve dış ortamlara çekin. Yaz ay7larının, güzel havaların kıymetini bilin. Kışın zaten içeride olacak, oyuncaklar öncelikli olacaklar. 3 yaşında anaokulu öneriyorum. 3 saat veya yarım gün olabilir. Pazıllarla oynaması için sizin ona almış ve öğretmiş olmanız gerekir. Yine yenilerini alabilirsiniz, ama devamlı pazıl almayın. Değişik, farklı oyuncaklar da alın. Belli sürelerle pazılları kaldırın, farklı nesnelere de dikkatini vermesini sağlayın. Özetle, aşırıya kaçmamak kaydı ile pazıllarla oynayabilir.Doktoramcam.com

Menu