Çocuklar ve Teknoloji Bağımlılığı

Çocuklar ve Teknoloji Bağımlılığı
Çocuklar ve Teknoloji Bağımlılığı

Sevgili Ebeveynler,

İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılan anket çalışması çocukların teknoloji bağımlısı olduğu ortaya koymuştur. Bu anket çalışmasına İstanbul’un 15 semtinden 1.500 kişi katıldı. Araştırma sonuçlarına  göre; okul çağındaki çocukların % 42,3’ünün hafta içi günlük 3 saatten fazla vaktini teknoloji başında geçiriyor.

Bilgisayar kullanan bu çocukların % 64,2’sinin amacı bilgisayar oyunları. % 53’ü sosyal medya sitelerinde vakit geçirirken, % 27,7’si dizileri takip etme amacıyla bilgisayar kullanıyor. % 46,9 gibi bir grup araştırma yapmak, % 32,9’u da ev ödevi hazırlamak için bilgisayar başına oturduğunu dile getiriyor. Erkek çocukların  bilgisayar başında vakit geçirme ornaları, kızlara göre daha  fazla. Ergenlik dönemine baktığımızda, oyun ve sosyal paylaşım sitelerinde geçirilen sürenin daha da arttığı görülüyor. 7 saatten fazla teknoloji başında vakit geçiren çocukların % 71,7’si sosyal ağları, % 42,4’ü dizileri takip ediyor. 8 yaş ve altındaki çocuklarda bile günde ortalama 3-4 saatini bilgisayar başında geçirme  oranı %11,5’i buluyor.

Yapılan bu araştırmaya göre çocukların %42,3’ü hafta içi, günde 3 saatten fazla teknoloji başında vakit geçiriyor.  Özetle bu araştırmanın  sonuçları  ne  yazık ki çocuklarımızın neredeyse %50’sinin teknoloji bağımlısı olduğunu  vurguluyor.

Peki, teknoloji derken neyi kastediyoruz?

Çocukların oyun oynayabilecekleri teknolojik cihazlar; Bilgisayar, IPAD, Cep Telefonları, Play Station, vb.

Sosyo-ekonomik yapının değişmesi, kentleşmenin artması, toplu konutların artması, yeşil alanların azalması ve sokaklarına her geçen  gün  daha  güvensiz  hale  gelmesi gibi olumsuzluklar yüzünden çocuklar kapalı alanlara mahkum edildi. Okulda  zaten mecburen kapalı alandalar, boş  vakitlerini  de  evde kapalı alanda geçirince, haliyle teknolojik cihazlara bağımlı hale geldiler.

Aileler sokakların güvensizleşmesi nedeniyle çocuklarının en azında gözlerinin önünde olmasını istiyor. Dolayısıyla dışarı çıkamayan çocukta boş zamanlarını teknolojik cihazların başında geçiriyor. Bu konuda sınır koymadan önce çocuğu başka aktivitelere yönlendirmek gerekir. Genel olarak çocukların teknoloji ürünleriyle günde  1  saatten  fazla  zaman geçirmemeleri gerekir. Bunu sınırlayabilmek için ailelerin çocuklarına arkadaşlarıyla zaman geçirebileceği fırsatlar yaratması gerekmektedir.

Aileler çocuklarını sosyalleşebilecekleri parklara götürmeli, arkadaşlarıyla buluşacakları ve birlikte oynayacakları fırsatlar yaratmalıdır. Merkezimize gelen ailelerde gördüğüm en önemli durum güvenli sitelerde bile ailelerin çocuklarını dışarı göndermekte  çekimse  kalmasıydı. Bazı annelerimiz çok kaygılıydı ve çocuklarının başına bir şey gelir diye çocuklarının dışarı çıkmalarına, arkadaşlarıyla oynamalarına izin vermiyorlardı. Bu konuda siz de çok kaygılı anneyseniz mutlaka destek almalısınız. Kendi çocukluğunuzla empati kurarsanız aslında çocuklarınıza ne kadar haksızlık ettiğinizi anlarsınız. Çocukların dışarda özgürce oyun oynamaya ihtiyaçları var.

Çocukları teknoloji bağımlılığından koruma yöntemleri

Teknoloji bağımlılığından çocukları korumak için çocuklarının öncelikle yeteneklerine uygun spor ve sanat etkinliklerine yönlendirmeleri çok önemli. Çocuklar enerjilerini verimli etkinliklere aktarmalı. Anne-babalar sokaklara karşı ön yargılarını biraz azaltmalı ve komşuluk ilişkilerini geliştirerek çocuklarının dışarıda arkadaşlarıyla oynamasına fırsat vermelidirler. Eğer çok kaygılanıyorsa anne baba çocuklarıyla dışarı çıkabilir ve onlar oynarken onları izleyebilir. Maalesef teknolojik bir çağda olduğumuzu için çocukları teknolojiden tamamen uzak tutmak pek mümkün olmadığı için, bu durumu iyi yönetmek gerekir. Kısıtlı sürelerde bilgisayar kullanımına izin verilebilir, ama saatlerce izin vermek doğru değildir. Bilgisayar konusunda ise ödevleri için izin vermelidirler. Ödev dışında eğitici bir oyun oynamak isterse, yine kısıtlı süre izin verilmelidir. Örneğin haftada toplamda 2-3 saati geçmeyecek şekilde programları ayarlanabilir.

Bazen çocuklar psikolojik problemleri olduğunda da kendilerini bilgisayar oyunlarına verebiliyorlar. Çok fazla bilgisayar oyunları oynuyorsa, çocuklarını mutlaka uzman bir pedaga götürmelidir.

Kısacası çocuğun dışarıda oynayacağı fırsatların yaratılması, çocukların spora, sanata özendirilmesi ve enerjilerini bilgisayar oyunları yerine daha verimli etkinliklere ayırmasını sağlamak çok  önemlidir. Bu konuda aileler çocuklarına okul öncesi dönemden itibaren eğitim vermelidirler

Çocuğunuzun teknoloji bağımlısı olmaması dileğiyle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here