Çocuklarda Dil Gelişimi

Çocuklarda Dil Gelişimi

Çocuklardaki fiziksel gelişim gibi tabii ki dil gelişimi de durmamakta 2-3 yaştan sonra da devam etmektedir.

  • Çocuklarda dil gelişimi ne şekilde olur?
  • Hangi yaşlarda hangi kelimeleri söyleyebilir?
  • Ne tarz cümleler kurabilir, çocuğumla kaç yaşından sonra sohbet edebilirim?
  • Çocuğun dil gelişimini desteklemek için neler yapabilirim?

…gibi aklınıza takılan birçok sorunun cevabını Konuşma Terapisti, Çocuk Psikoloğu, Pedagog gibi farklı branşlardan uzmanların, farklı bakış açılarıyla hazırlanmış olan Çocuklarda Dil Gelişimi kategorimizde bulabilirsiniz. Daha  fazlası  için  sitemize  ücretsiz  üye  olarak uzmanlarımıza  soru  sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

14 aylık kızım hala hiç bir anlamlı kelime söylemiyor;

Soru:
14 aylık kızım hala hiç bir anlamlı kelime söylemiyor; ne anne, ne baba- dede - mama... yani anlaşılabilir bir sey söylemiyor. Anne ve babası olarak ne istediğini sadece hareketlerinden anlayabiliyoruz. Örneğin suyu eliyle göstererek istediğini ifade ediyor.Sizce hala bu şekilde anlamlı birşeyler söylememsi normal mi?

Cevap:

Hecelerle konuşuyor mu? Anlamsız heceler söylüyor mu?
Ses ve mimik taklitleri var mı?
İşaret parmağı ile gösteriyor mu?
Bu 3 madde önemli, eğer bunları yapıyorsa bilinçli kelimeler başlamak üzeredir. Önce tek tek kelimeler (anne, baba, gel …). Eğer bunlar da yoksa çocuk doktorunuzla görüşüp işitme testine gerek olup olmadığını öğrenin, bir pedagog ve çocuk gelişim psikoloğu da çocuğunuzu değerlendirmeli.

2 yaşında oğlum hala tam konuşamıyor…

Soru:
Oğlum 1 hafta sonra 2 yaşına girecek fakat tam anlamıyla konuşmuyor ama her isteğini işaretlerle çok güzel anlatıyor, ne yapmalıyım onu konuşturmak için.

Cevap:

Konuşma dışında tüm gelişimleri normal ise 3 yaşına kadar bekliyoruz. Tabii çocuğu görmeden de net bir yorum yapmak doğru olmaz. Sizin yapmanız gerekenler ise: sizler net konuşun. Bebeksi konuşmayın. Uzun uzun anlatmayın net ve kısa cümlelerle konuşun. Göz kontağı kurarak çok konuşmalısınız. Çok çocuklu ortamlarda olmalı.

3,5 yaşında oğlum, 3-4 kelimelik cümleler kurabiliyor, ama konuşurken bazı kelimeleri yutuyor…

Soru:
3,5 yaşında bir oğlum var, 3-4 kelimelik cümleler kurabiliyor, ama konuşurken bazı kelimeleri yutuyor. Örneğin anne ( ande ), su aygırı bu aygırı, sonra top (op) diyor. Bu arada beklemediğim cümleler kullanıyor, mesela sabah uyandı ayaz iş başında ( aaz iş başında) diyor. İşitme testi yaptırdım, pedologa götürdüm, kreşe gitti, rakamları 1'den 9'a kadar tanıyor ve sorduğumuz zaman gösteriyor, harfleri A'dan E'ye kadar biliyor ve gösteriyor, hocam sizce konuşması gecikmiş mi?

Cevap:

Yazdığınızdan anladığım kadarıyla dil gelişimi normal. Artikülasyon bozukluğu var. (harflerin yer değiştirmesi, harflerin atlanması gibi…) Konuşma terapisi için erken, beklemede kalın. 5 yaşında mutlaka çocuk doktoru il bu konuda konuşun onun fikirlerini alın. Artikülaksiyon bozukluğu için konuşma terapisi 5 yaşında başlıyor. Daha erken konuşma terapisi önermiyorum, çünkü konuşma için gerekli oral – motor gelişimi henüz tamamlanmadı. Sizin yapmanız gerekenler:
Sizler sevimli konuşuyor diye onun gibi konuşmayın, siz büyükler onunla çok net ve doğru konuşun. Sizin gibi doğru söylemesi için zorlamayın.
EKRAN: Televizyon, bilgisayar, cep telefonu oyunları… tavsiye etmiyorum.
Ekran tek taraflı ilişkidir. Bizden haberi yoktur, bizi konuşturmaz. Dil gelişimi için çocukların karşılıklı konuşmaya ihtiyaçları vardır.Dil gelişimi için karşılıklı konuşma gerekir. Oğlunuzla çok konuşun ve kalabalık ortamlara götürün.

17 aylık oğlum”nerde, burda, tamam, gitti, meme, mama” gibi kelimeleri kullanıyor, dil gelişmi nasıl?

Soru:
17 aylık oğlum var "nerde, burda, tamam, gitti, bitti, meme, mama, pepe" gibi kelimeleri anlamlı kullanabilmekte, bunun dışında ise her söylediğimizi tekrar etmekte,hareketlerde dahil taklit yani. Birçok şeyi de anlamakta artık, bal bal bal diye onu sevdiğimde aynı tonlamayla bu üç kelimeyi tekrarlamakta veya bak bak bak,allah allah vb seyleri aynı şekilde tekrarlamakta gelişimi normal seyrinde ilerliyor mu? destek anlamında ne yapabiliriz?

Cevap:

Bence  gelişim  gayet  iyi  gidiyor,  yaşına  uygun  sesli  müzikli  kelime  öğreticileri  var,  onlarla  her  gün  40-60 dak.  vakit  geçirin.  sürekli  onunla  konuşun.  ev  işinizi  yaparken  bile  yaptığınız  herşeyi  cümlelere  dökün  ve  sizi  duysun.  TV açmayın, i-pad, telefon ekranı v.s ile tanıştırmayın.

Oğlum 2 yaşına girdi ancak konuşmuyor, isteklerini el işaretiyle ıhh ıhh diye anlatıyor…

Soru:
Oğlum 2 yaşına girdi ancak konuşmuyor istekleri el işaretiyle ıhh ıhh diye anlatıyor, her işi yapıyor, bulaşık makinasına kap yerleştiryor, pirize fiş sokuyor, hopluyor zıplıyor. Kendinden büyük çocuklarla oynuyor, yaşıtlarıyla anlaşamıyor. Ben ne yaparsam aynısını yapıyor, ancak konuşmaması beni çok üzüyor sorun nedir acaba?

Cevap:

2yaş dil gelişiminde iki kelimelik cümle beklenir. Öncelikle takibinde olduğunuz çocuk doktorunuzla bu konuyu konuşun, fikrini sorun. Diğer bütün gelişimleri normal diye çocuk doktorunuz söylemeli, eğer tüm gelişimler normalse önerilerim: Çok çocuklu ortamlarda olmalı. Eğer imkanınız varsa anaokulu oyun saatlerine verebilirsiniz. Anneli oyun grubu da olabilir. Onunla çok konuşun, ama yavaş ve tane tane konuşun. Kurduğunuz cümleler kısa olmalı, göz kontağı kurarak konuşun. Ekran (TV, bilgisayar, cep tel…vs) yasak. ya da çok az olabilir, radyo serbest. Oğlunuzla birebir sadece oyun oynayın. Hem anne hem de baba ayrı ayrı oyun oynayın. Biz buna kaliteli zaman diyoruz. İşaret dilini anlamamazlıktan gelin, talebini yerine getimeyin, mutlaka isteğini söylemesini talep edin. Kelime söyleyemese bile ,ses hece duymalısınız. Yani işaret dili değil, dili kullanmalı. Çok kitap okuyun, eğer kitabı dinlemiyorsa anlatım diliyle, kısa cümlelerle anlatın.Doktoramcam.com

Menu