Çocuklarda Disiplin

Çocuklarda Disiplin

Bir çocuğun sağlıklı yetişmesi ve eğitiminin disiplinli yetişmesi de oldukça önemlidir. Çocuklar 2 yaştan sonra çok sinirli olabilirler, her şeyi tutulabilirler, peki çocukların her dediği olmalı mı? Sorumluluk sahibi çocuk yetiştirmenin ipuçları nelerdir? Çağımızın en önemli sorunlarından biri internet ve teknoloji kullanımının giderek daha çok hayatımıza girmesi ve çocukların bununla birlikte büyüyor olması;peki bunu nasıl sınırlandırabiliriz, bağımlılık noktasına gelmesine nasıl engel olabiliriz?

…gibi aklınıza takılan birçok sorunun cevabını Çocuklarda Disiplin  kategorimizde bulabilirsiniz. Daha  fazlası  için  sitemize  ücretsiz  üye  olarak uzmanlarımıza  soru  sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

18 aylık oğlum çok agresif, herşeyi tutturuyor, ısırıyor, vuruyor…

Soru:
Ben çalışan bir anneyim, oğluma babaannesi bakıyor. 18 aylık oğlum oğlum çok bencil davranıyor. Elinde bir kaç tane oyuncağı bir anda tutmak istiyor.Hepsini kucağına topluyor. Elinden onun için zararlı olduğunu bildiğimiz şeyleri aldığımızda çok ağlıyor. Bir de diş çıkartma süreci diye düşünüyorum! sürekli ısırma isteği var. arkadaşlarına da çok zarar veriyor saçlarını çekip ısırıyor. Bu durumu bir ara unutmuştu tekrar başladı..Ben işten geldiğimde emzirirken yüzüme vuruyor. Sakinleştirmek için ne yapmalıyız, çok üstüne gitmiyorum kızdığı şeyleri sevdirmeye çalışıyorum. İnsanlarla diyaloğu iyi olsun diye bay bay yaptırıp öptürüyorum. Ancak oldukça agresif bir çocukla karşı karşıyayız.

Cevap:

Lütfen size veya başkalarına vurmasına, ısırmasına KESİNLİKLE MÜSAADE ETMEYİN. Emzirirken yüzünüze vurmasına izin vermeyin.
EKRAN: Seyrettirmeyin. Onunla birlikte oyun oynayın. Elinden bir şey aldığınızda ağladığında görmezden gelin, odadan çıkın. Bırakın ağlasın. Koruyucu olmayın.Parklara götürün, yürütün, oynatın ki enerjisini atabilsin.

24 aylık kızım saldırgan davranışlar gösteriyor…

Soru:
Kızım 24 aylık karşısındaki istemediği bir şey söylesin, tokat veya tükürmekle cevap veriyor. Bir de tırnak yeme başladı, özellikle bizden saklı yapıyor. Birkaç kez bu tükürme, tokat atma ve ısırma yüzünden ceza vermiştim, odada yanlız yatağına bıraktım. Uyarmama rağmen konuşarak çare olamadım ve cezaya başladım, ancak iyi mi yapıyorum kötü mü? Nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olun, saldırgan bir çoçuk olmasını istemiyorum.

Cevap:

-Evinizde kızınızla ilişkilerinizde evet-hayır’ ları oturtmalısınız.
-“Hayır” dedikten sonra üzüldü, ağladı,kızdı,vurdu,tükürdü…vs.diye geri dönüp “Evet” yapmayın.
-Bir şeye hayır dediyseniz hayır da kalın.
-2 yaş = Negativizm dönemindedir.Kriz dönemindedir.Çünkü çocuklarda 1 1/2 yaşından sonra anlama çok iyidir.1 1/2 – 2 yaş arasında “Ben” beni keşfederler.Büyüklerim dediği olursa , bende varım, benimde dediğim olmalı isterler ve bunu deneyerek öğrenirler.Bir taraftan 2 yaş olumsuzluk dönemi önemlidir.Ama anne-baba olunca işiniz zordur.Yapmanız gereken ise 2 yaş çocuğunun dikkati çok çabuk dağılır. Hayır dedikten sonra hızla dikkatini dağıtın. (3 yaş çocuğunun dikkatini dağıtamayız)
-Havalar ısındı, günler uzadı.Çok dış ortama , kalabalık,insanlı ve çocuklu ortamlara çıakrın.
-Kendinize lütfen vurdurmayın.Vurmasına müsade etmeyin
-Uyguladığınız ceza yöntemi doğru bir yöntem, ama kızgın,sinirli olmadan sakin bir şekilde uygulayın.

18 aylık bir oğlum var çok yaramaz, herşeyi ağlayarak istiyor, vuruyor, kızıyor, çocukları dövüyor…

Soru:
18 aylık bir oğlum var çok yaramaz, herşeyi ağlayarak istiyor, vuruyor, kızıyor, elimizi yüzümüzü parçalıyor, çok hareketli hiç durmuyor, öğlene kadar uyuyor, uyanınca başlıyor, taa akşam uyuyor, ne iş yaptiriyor, ne birşey. Ne yapabilirim, nasıl yaklaşmalıyım? Çok yoruldum, misafirliğe bile gidemiyorum, çünkü çocukları dövüyor.

Cevap:

18 aylık çocukların ihtiyacı olan dış ortam ve çocuklu kalabalık yerlerdir. Kışın daha çok evde vakit geçiriyorlar. Olabildiğince dışarı çıkarın, yürüyün, koşsun, sallansın, kaysın. Yani vücudunu çok kullansın. Kışın çoğunluk evde oluyorlar ve sıkılıyorlar. Gece ve gündüz uykusu karışmış, bunu düzenlemeniz gerekir. Eve çocuklu aileler çağırın. Çocuklu kişilerle görüşün. Yetişkinlerin içinde kalmasın. Ekran (TV, cep tel, aypet..vs) olmamalı. 0-2 YAŞ arası ekran yasak. Ekran çok huzursuz ve Hırçın yapıyor. Radyo serbest.

Bebeğim 21 aylık, çocukları çok seviyor, ancak sevgisini yüzlerini sıkarak gösteriyor…

Soru:
Bebeğim 21 aylık, çocukları çok seviyor, arkadaş görünce seviniyor ve sevincini çocukların yüzünü sıkarak gösteriyor ve bu duruma çok üzülüyorum. Bazen bizlere de aynısını yapıyor. 2 yaş sendromu mudur bilmiyorum, ama ne yapacağımı bilemiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Cevap:

Özellikle size bu davranışı yaptığında müsade etmeyin. Elini tutun, dikkatini dağıtın. Çocuklara yapmasına izin vermeyin. Bu yaşlarda dikkati hızlı dağılır çocukların. Yapacağını hissettiğiniz anda dikkatini dağıtın, ortam değiştirin. Eğer dışarıda çocuklara vurduysa ortam değiştirin, oradan başka yere gidin. İçeride, kapalı yerlerde çok kalıyor olabilir. Dış ortam ve kalabalık yerlere çıkarın, yürüyün, gezdirin, enerjisini kullansın. Çocukları dışarı çıkarıyoruz ama bu süre bize yetiyor, onlara yetmiyor. Özetle daha çok dış ortam öneriyorum.

18 aylık oğlum tekonoloji bağımlısı oldu…

Soru:
18 aylık bir oğlum var, birkaç ay önce ağladığında ya da sıkıldığında değişiklik olsun diye TV açtık. Ancak nasıl olduğunu anlayamadığımız bir şekilde bunların bağımlısı oldu, telefonu görürse telefondan,tabletten veya bilgisayardan, en olmadi TV'den Baby TV tarzı programları açtırıp izliyor ve saatlerce izleme potansiyeline sahip. Kural koymaya izlettirmemeye çalışsak da aşırı inatlaşıyor ve susmadan ağlıyor.Eşim bilgisayar mühendisi olduğu için bu aletleri evden de uzaklaştıramıyoruz, nasıl bir yol denemeliyim?

Cevap:

Teknolojik araçlar her ne kadar işimizi kolaylaştırsa da çocuklar için tam bir bağımlılık tuzağı olabiliyor. Öncelikle denediğiniz, ama başaramadığınızı belirttiğiniz sınırlama konusunda kendinize daha fazla güvenmenizi ve tutarlı olmanızı öneririm. Çocuğunuzu büyütürken daha pek çok konuda sınırlama getirmeniz gerekecektir. Çoğunda da çocuğunuz sizinle inatlaşacaktır. Erken dönemde sınırlar ve kurallar konusunda kendinizi güçlendirmeniz ve oğlunuzun bunlara alışması ailenizde huzur olması için çok gerekli. Oğlunuzun yanında kendiniz teknolojik aletleri kullanmamaya dikkat edin, eşinizin bilgisayarının babasına ait olduğunu belirtin ve kullanamayacağını anlatın, kararlı olun. TV seyretme alışkanlığını birden kesmek zor olacaktır. Uygun olan programları sınırlı süreler için belirleyin ve sadece o saatlerde açın, szi de yanında olun, izlediği hakkında konuşun.(günde bir sefer en fazla 30dk). Ara saatlerde TV’yi kapalı tutun, kumandayı kaldırın. İzinli olduğu bu saatlerin günün belli saatlerinde olmasına özen gösterin. Bu sayede çocuğunuza ” tv saati yemekten önce” ya da ” parktan gelince” gibi hatırlatmalar yapıp beklemesini teşvik edebilirsiniz.
Bu yaş grubu çocukların aktif oyuna ihtiyacı vardır. Bol bol açık havada vakit geçirin, başka çocuklarla beraber olmasına ve fiziksel enerji harcamasına yardımcı olun. Ev içerisinde oğlunuzla mutlaka her gün 20-25 dk beraber oyun oynayın. Bol kitap bakın, hayali oyun oynayın. Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi için oyun ile ilgili makalemi okumanızı tavsiye ederim. 2 yaşına geldiğinde yarım gün yuvaya vermeniz de faydalı olabilir. Oğlunuzun konuşmaya başlamış olması (tek kelimeler), oyuncaklarla amacına uygun oynayabiliyor, sizden gelen basit komutları anlıyor ve uygulayabiliyor olması lazım. Eğer bu becerileri yapmıyorsa henüz mutlaka bir uzmana danışın.

3,5 yaşında kızım, her tür ağlama sebebine çikolata almadınız, şeker almadınız diyor…

Soru:
3,5 yaşında bir kızım var ve merak ettiğim yanlış birşey yaptığında kızdığında ve ağladığında ne oldu kızım diye sorduğumuzda sorun ne olursa olsun bana şeker,çikolata almadınız gibi cevaplar verip gerçek sorununu anlatmaması bu konuda nasıl davranmamız gerekiyor yardımlarınızı rica ederim.

Cevap:

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla kızınıza herhangi birsey için hayır dediğinizde kızınız ağlıyor veya size hayır dediğiniz için kızgın oluyor. Yani özetle her dediğim olsun istiyor, bu yas çocuklarında her dediğim olsun isteği normaldir, önemli olan onun ne dediği, ne yaptığı değil, önemli olan sizin ne yaptığınızdır. Yapmanız gereken şey: hayır dedikten sonra ilişkiyi kesin, neden, ne oldu? ..vs gibi sorular sormayın, kızdı, ağladı , üzüldü diye geri dönup hayırınızı evet yapmayın, kararlı ve tutarlı olun. Ağlama veya üzülme bittikten sonra konuşun, ama eski konu üzerinde sakin konuşmayın, unutmayın o konu bitmişti. Doktoramcam.com

Menu