Gebelik Takibi -Testler

Gebelik Takibi -Testler

Gebeliğinizin başladığı veya sizin gebelikten şüphelendiğiniz ilk günden itibaren yapacağınız gebelik testleri, gebelik boyunca yapılan takipler, rutin ultrason takipleri, ayrıntılı ultrason, sorunlu gebeliklerde prenatal tanı için yapılan genetik testler ve amniyosentez gibi aklınıza gelebilecek tüm soruların cevabına Gebelik Takibi – Testler kategorimizden ulaşabilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Gebelikte smear testi yapılabilir mi ve ne zaman?

Soru:
Doktor hanım 9 haftalık gebeyim, geçen gün kadın doğum doktoruna rutin kontrole gittiğimde muayenede rahim ağzında ufak yara gibi bir şey gördü ve bana smear testi önerdi. Ancak gebeyken bu test yapılabilir mi benim kafamda çok soru işareti var ve bu zamanda bu testi yapmak doğru mu?

Cevap:

Gebelikte oluşabilecek bazı akıntı ve kanamalar ne yazık ki gebelikle ilgili zannedilerek ciddiye alınmayabiliyor ve bazen Rahim ağzı kanseri tanısı gecikebiliyor O yüzden rutin kontroller sırasında smear testi yapılmalıdır, gebelikte bunun yapılmasının hiçbir zararı yoktur genellikle gebeliğin başlangıç aşamasında tercihan 12 hafta içinde en az bir kez rutin olarak yapılmalıdır.

Gebelik takibinde yapılan kromozom analiz testleri hangileridir?

Soru:
Ben 39 yaşında ilk bebeğine hamile bir bayanım, rutin kontrole gittiğimde amniyosentez ile kromozom analizi yapılırsa iyi olabileceği, analiz yapılmasının önemli olduğu söylendi. Burada hangi analizler yapılmaktadır?

Cevap:

İleri yaş anne adaylarında yumurtaların yaşlanmasına bağlı olarak bazı kromozom bozuklukları sıklığı artmaktadır. Bu nedenle özellikle 35 yaş üstü gebelerde ve/veya üçlü dörtlü tarama testlerinde riski yüksek bulunan gebelerde amniyosentez yaparak kromozom analizi önerilmektedir. En sık görülen Down Sendromu, yani trizomi 21 ve trizomi 13/18 araştırılmaktadır, eğer görülürse diğer kromozom bozuklukları da tabii ki rapor edilecektir.
Son yıllara, anne yaşına bağlı risk artışı durumunda ya da ikili veya dörtlü testlerde risk artışı görülüyorsa, öncelikle free-cell DNA analizi dediğimiz ya da daha net tabiriyle, anne kanında bebeğe ait kromozomların tesbit edilip incelendiği bir kan testi yaptırma olanağımız da var. Bu test, gebeliğin 9. Haftasından itibaren yapılabiliyor, ama güvenilirliğin artırılması açısından daha çok 12. Hafta ve sonrasında yapmayı tercih ediyoruz. Anneden kan alınıyor yalnızca. Kısa süre içinde test sonuçlanıyor. Bunun sonucuna göre gerekirse, amniyosentez gibi daha ileri aşama inceleme yöntemleri de önerebiliyoruz.

Gebelikte şeker yükleme testi yapılması zararlı mıdır?

Soru:
25 haftalık gebeyim, kontrole gittiğimde şeker yükleme testi yapılması gerektiği söylendi. Bu kadar çok şekerli bir suyu içmek bebeğime bir zarar vermez mi?

Cevap:

Gebelik sağlıklı insanlarda bile bazı metabolik değişikliklerden kaynaklanan, gebelik şekeri veya gestasyonel diyabet adını verdiğimiz bir soruna neden olabilmektedir. Eğer bu sorun erken teşhis edilmez ve gerekli tedavi-diyet yapılmazsa bebeğinize asıl bu durum zarar verebilir. Bebeğinizde çeşitli sakatlıklar, iri bebek ve zor doğum, buna bağlı komplikasyonlar ve kan şekerinde ani düşmeler gibi birçok sağlık sorununa yol açabilir. Bu şeker yükleme testinin ne bebeğinize, ne de size hiçbir zararı yoktur. Verilen bu şeker karaciğer tarafından işlendikten sonra, aşama aşama kana verilir ve dolayısıyla plasentadan da bebeğe verilir. Normal bir insanda, ne kadar çok şeker tüketirseniz tüketin, karaciğerden kana verilen miktar belli bir seviyeyi aşmaz. Yani şekerli su içtim ve bu doğrudan bebeğime gitti bir şey asla söz konusu olamaz. Annedeki şeker tolerans bozukluğunu veya şeker hastalığını, kandaki başka maddeleri ölçerek (D vitamini vs gibi) saptamakta mümkün değildir. Bu nedenle doktorunuzun tavsiyelerine uymanızı ve bir an önce bu testi yaptırmanızı öneririm.

20 haftalık bebekte aort koarktasyonu var, ne yapacağız?

Soru:
20 haftalık hamileyim doktorum bebeğin kalbinde aort koartasyonu olduğunu söyledi. Bu hastalığın tedavi imkanı yok mu?

Cevap:

Aort koarktasyonunun yerleşim yeri ve damar üzerinde ne kadar bir alanda yer aldığı, darlığın derecesi ve benzeri bulgulara bağlı olarak tedavi şekli ve doğal olarak hastalığın ağırlığı değişebilir. Eğer kalbe kadın doğum doktorunuz baktıysa daha net sonuç içinçocuk kardiyoloji uzmanı tarafından fetal EKO yapılabilir. Daha sonra da bu konuda bir ve kalp damar cerrahisi uzmanından bilgi almanız daha sağlıklı olur.

İmplantasyon kanaması kaç gün sürer?

Soru:
İmplantasyon kanaması kaç gün sürer?

Cevap:

En fazla birkaç gün sürer ve lekelenme tarzındadır, her 4 gebeden birinde görülebilir.

7. haftada bebeğin kalbi durdu, ne olacak?

Soru:
8 haftalık hamileydim 6. hafta bebeğin kalp atışını aldık 7. haftada alamadık. Bebek karnımda bir süre durursa sorun olur mu? Vücut bebeği atar mı?

Cevap:

Bebeğin kalp atışı net olarak duyulduktan sonra başka dönemde yapılan bir muayenede duyulamıyorsa, bu büyük ihtimalle bebeğin anne karnında öldüğü anlamına gelir. Kürtaj işlemiyle fazla gecikmeden sonlandırılması gerekir.Doktoramcam.com

Menu