Gebelikte Diş Sağlığı

Gebelikte Diş Sağlığı

Normal hayatta olduğu gibi tabii ki gebelik sırasında da bazı ağız ve diş sağlığı sorunlarıyla karşılaşabiliriz. Gebelik öncesinde bazı diş sağlığı kontrolleri yapılmalı mı? Ne zaman yapılmalı? Tüm dikkatimize ve kontrollerinize rağmen diyelim ki gebelik sırasında bir diş tedavisi gerekti; o zaman da yapılacak lokal anestezi bebeğime zarar verir mi gibi birçok sorunuzun cevabı Gebelikte Diş Sağlığı kategorimizde. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Hamileyken diş tedavisi ve tetkileri yaptırabilir miyim?

Soru:
Hamilelik diş çürütür mü? Hamileyken diş tedavisi yaptırabilirmiyim? Hamileyken diş röntgeni çektirebilirmiyim? Hamileyken diş ağrısı için ilaç kullanabilirmiyim? Hamileyken diş uyuşturulması zararlı mı?

Cevap:

Tüm bu sorularınızn cevabını Hamilelikte Diş Sağlığı (1) ve Hamilelikte Diş Sağlığı (2) makalelerimde ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Hamilelikte, diş etlerim neden daha şiş ve kolay kanamaya başladı?

Soru:
Daha önce hiç böyle bir sorunum yoktu, 30 haftalık hamileyim, son 2-3 aydır, dokunsam dişetlerim kanıyor.Hamilelikte, diş etlerim neden daha şiş ve kolay kanamaya başladı?

Cevap:

Hamilelik ile oluşan en önemli değişiklik; östrojen ve progesteron hormon seviyelerindeki artış ile dişetinin üzerinde biriken bakteri plağına daha hassas hale gelmesidir. Bu dönemde;abur cubur tüketiminin artması,kusma refleksi ile diş etlerinin mide asidine maruz kalması, ayrıca diş etleri, hassas kolay kanıyor diye fırçalamanın azaltılması gibi etkenler ile diş etinin iltihaplanması (gingivitis) daha fazla görülür. Bu duruma, ”Hamilelik Gingivitisi” diyoruz.Diş etleri; daha kırmızı,şiş,hassas ve kolay kanamalı olur. Eğer gingivitis dediğimiz diş eti iltihabı, hamilelik öncesi zaten mevutsa, şiddeti daha da artabilir. Tedavisinde; diş hekiminizden, ağız ve diş sağlığı için doğru ve etkin fırçalamayı öğrenmek yani hijyen eğitimi almak suretiyle, etkin ve düzenli bir şekilde, bakteri plağını uzaklaştırmak esastır.

Hamilelikte, ağız yaraları artar mı?

Soru:
30 haftalık hamileyim, sürekli ağzımda yaralar çıkıyor.Hamilelikte, ağız yaraları artar mı?

Cevap:

Ağızda aftlar,aftöz ülserler dediğimiz ,ağız içerisinde yara ve uçuk tarzı (herpes) tarzı lezyonlar, her dönem olabilir.Bunların, travmatik yani protez vurması yada sert gıda tahrişi ile oluşan ülser ve yaralardan ayrıca da çürüğe bağlı diş apselerinden ayırt edilmesi gerekir.Sebepsiz oluşan,belli dönemlerde tekrarlayan, çıktığı zaman bir hafta-on gün süren ve ağrılı, hassas olan bu aftöz ülserler; genellikle bağışıklık sisteminin zayıflığına veya kansızlığa bağlı gelişen, virütik lezyonlardır.
Tedavisinde; diş hekimine danışılıp, ağız yarasının teşhisinden sonra sebebe yönelik tedavi uygulanır.Aftöz ülserlerin tedavisinde, sizi takip eden kadın doğum uzmanının tavsiyeleri ile bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir.

Hamilelikte ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir?

Soru:
25 haftalık hamileyim, su içmekten bir hal oluyorum, dilim damağım kupkuru. Hamilelikte ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir?

Cevap:

Hamilelik döneminde,ağız kuruması ve dudaklarda kuruluk sık rastlanan bir durumdur.Susuzluk hisside buna eşlik eder.Sebebi kesin bilinmese de,vücudun artan sıvı ihtiyacını karşılamak için gösterdiği bir belirti olabilir.Bu kişiler de ayrıca ağız kokusu,dudaklarda çatlama,dilde yapışma ve buna bağlı konuşma güçlüğü gibi şikayetlerde olabilir.Hamilelik döneminde gebelik şekeri(diyabet)’de ağız kuruluğunun nedenlerinden biri olabilir.O nedenle kan şekeri düzeyi kontrol edilmelidir.
Tedavisinde; öncelikle diş eti hastalığı,diş ve ağız sağlığınızda bir sorun yok ise ayrıca burunda herhangi bir tıkanıklığa bağlı devamlı ağız solunumu yapmıyorsanız,bol su tüketmek ve ağız hijyenine dikkat etmek yeterlidir.Aşırı kafein (kahve)tüketiminden kaçınılmalı,şekersiz sakız veya taze nane yaprağı çiğnemek gibi tükürük salgısını arttırıcı önlemler alınabilir

Hamilelikte dişim apse yaptı,ne yapacağım?

Soru:
15 aylık hamileyim dişim apse yaptı, çok ağrıyor, ne yapacağım? Kullanacağım ilçalar bebeğime zarar verir diye çok endişeliyim.

Cevap:

Özellikle sorunlu hamilelikler de, ilk üç ay düşük,son üç ayda erken doğum riski olduğu için hamile hastalarımızda, konsültasyon ile yani sizi takip eden kadın doğum uzmanından,sorun yok şeklinde yazılı bir belge alarak, hamileliğin her döneminde, acil durumlara müdahale ederiz.Çünkü ağrının giderek artması,yaşam kalitesini düşürmesi,beslenememe ve psikolojik olarak da daha sıkıntı verecektir. Ayrıca gecikilen tedaviler de, mecbur kalınan sistemik antibiyotik ve ilaç kullanımları da pek tercih edilmez.Tüm diş hekimleri,hamilelik dönemi ile ilgili gerekenleri bilir.Sizin için sakıncalı hiç bir durumu önermez.O nedenle rahatlıkla diş hekiminize gidip, güvenebilirsiniz. Mevcut durum, genelde ihmal edilmiş bir çürük,eskimiş bir restorasyon veya diş eti kaynaklı bir apse olur.Genellikle apse yapmış dişler devital (canlı olmayan) dişler olduğundan, anestezisiz de müdahale edilebilir.Bazen iltihap akabilecek durumda ise dişi delip, iltihabı akıtarak, basıncı azaltırız,ağrıda buna paralel azalır.İlaç kullanımı gerekiyorsa eğer zaten hamilelerin kullanmasında sakınca olmayan ilaçlar ile durum desteklenir.Kanal tedavisi veya komplike diğer tedaviler, hamilelik sonrası devam edilmek suretiyle, bu dönem; acil ve koruyucu- önleyici tedaviler yapılır.Doktoramcam.com

Menu