Gebelikte Güzellik – Estetik

Gebelikte Güzellik – Estetik

Gebelik boyunca her zaman olmasa da, bazen bayanların hoşuna gitmeyen estetik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Gebelik sonrası karın çatlaklarını düzeltmek için ne yapılır, yüzdeki lekelenmeler nasıl çözümlenir gibi aklınıza takılan birçok sorunun cevabını Gebelikte Güzellik – Estetik kategorimizde bulabilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Gebelik sırasında lazer epilasyon veya dövme yaptırmak zararlı mıdır?

Soru:
Doktor hanım ben kendime epilasyon ve de dövme yaptırmak istiyorum, ancak 25 haftalık hamileyim, bunlar herhangi bir risk teşkil eder mi?

Cevap:

Hamilelik sırasında dövme veya iğne epilasyonu önermemekteyiz. Hem cilt hassasiyeti arttığından hem de enfeksiyonlara karşı savunma sistemi daha zayıf olduğundan, gebelik sırasında bu işlemlerin yapılması sorunlara neden olabilmektedir. Fakat lazer epilasyon yapılabilir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında kıl döngüsü hızlandığından, daha sık epilasyon ihtiyacı olabilmekte, ya da diğer değişle etkisiz kalabilmektedir. Bu bakımdan, gebelik sonrası yapılması daha uygun olabilmektedir.

Gebelikte güneşin cilde olan zararları daha mı fazladır?

Soru:
Ben güneşlenmeyi çok severim, 30 haftalık hamileyim, hamileliğimin bu dönemi de ne yazık ki tam yazın ortasına denk geldi. Ne yapsam, güneşlenmek zararlı mı? Kendimi ekstra korumam gerekir mi?

Cevap:

Her şeyden önce aşırı sıcak sizi zorlayacaktır, zaten hamilelik dolayısıyla normalden daha çok çalışan kalp ve dolaşım sisteminiz aşırı sıcakla daha da zorlanabilir. Bunun dışında korunmadan güneşlenilirse, gebelikteki hormonal değişikliklere bağlı olarak görülen melasma gibi bazı cilt lekelenmeleri veya karın çatlakları, daha ağır olabilir ve hamilelik sonrası iyileşmeleri de daha zor olabilir. Bu nedenle güneşin dik geldiği saatlerde gölgede oturmanız ve diğer saatlerde de mutlaka yüksek faktörlü bir ultraviyole koruyucusu olan güneş kremi ile kısa süreler güneşlenmeniz daha doğru olacaktır. Bu arada geniş çeperli bir şapka takmayı da ihmal etmeyin.

Karın germe ameliyatından sonra yeniden doğum söz konusu olabilir mi?

Soru:
37 haftalık doğum yaptım, vücudumun %50'si si derin çatlaklarla doldu. Karın germe ameliyatını düşünüyorum, bu ameliyattan sonra yeniden doğum söz konusu olabilir mi?

Cevap:

Teorik olarak yapılabilir, fakat yeni hamileliğinizde de benzer sorun olabileceği için, bence bu doğumu da atalatıp ondan sonra tam bir düzeltme yapsanız daha doğru olacaktır. Geçmiş olsun.Doktoramcam.com

Menu