Gebelikte Sağlık Sorunları

Gebelikte Sağlık Sorunları

Gebelikle birlikte vücudunuzda metabolik, biyokimyasal birçok değişiklik olduğu gibi, solunum ve dolaşım fonksiyonlarında, sindirim ve boşaltım sisteminde de birçok doğal değişiklik meydana gelir. Buna bağlı olarak gebelikte mide yanması, hamilelik şekeri ve bayanların kabusu sabah hastalığı ya da hamilelikte bulantı kusma en sık gördüğümüz sağlık sorunlarından bazılarıdır. Tüm bu sağlık sorunları ve daha fazlası hakkında bilgi almak için Gebelikte Sağlık Sorunları kategorimizi takip edebilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

6 haftalik hamileyim nabzım çok fazla atıyor bu normal mi?

Soru:
6 haftalik hamileyim nabzım çok fazla atıyor bu normal mi?

Cevap:

Gebelikte kan hacmi artışıyla böyle şeyler oluyor, ancak yine de tiroit hormonları, kan sayımı ve kardiolojiye gitmenizi öneririm.

Benim bulantılarım cok şiddetli , hiçbirşey yiyemiyorum ne yapmam gerekiyor?

Soru:
Benim bulantılarım cok şiddetli ve aralıksız, tüm gün sürüyor. Hiçbirşey yiyemiyorum ne yapmam gerekiyor?

Cevap:

Bitki çayları içmek, bulantı uyandırıcı yiyeceklerden ve kokulardan uzak durmak, sabah kalkar kalkmaz atıştıracağınız bisküvi,kraker gibi kuru yiyecekler rahatlatıcı olabilir. Buna rağmen rahatlama sağlanamazsa bulantı giderici ilaçlar doktor kontrolünde kullanılabilir.

Ben guatr hastasıyım, bebeğimi etkileiıp onda zeka geriliği oluşturur mu ?

Soru:
Ben guatr hastasıyımve hamileliğimin 15 haftasındayım, yaptırdığım TSH 5,86 çıktı, korkum bebeğimi etkileyip onda zeka geriliği oluşturur mu ?

Cevap:

TSH değeriniz çok da yüksek sayılmaz. Bebek doğunca sadece taramalarla yetinmeyin, bebeğinize 1 hafta sonra sT3, sT4 ve TSH testleri yapılırsa iyi olur. Anne karnında iken tiroit problemi bebeğnizde pek sorun yaratamaz. Zaten gerektiğinde ilacınızı da herhalde kullanıyorsunuz. Sizi takip eden kadın doğum doktoru ve endokrin uzmanı ya da dahiliye uzmanı birlikte karar vermeli.Doktoramcam.com

Menu