Hafta Hafta Gebelik – Hamilelik

Hafta Hafta Gebelik – Hamilelik

Her hafta için farklı bilgilerle ve  önerilerle donatılmış  “ Hafta Hafta Gebelik – Hamilelik” rehberimize hoşgeldiniz. Gebelik  bir  hücreden bebek  oluşumuna  kadar  süren,  uzun  bir  yolculuk, mucizevi  bir  olaydır.

Bir  bayanın  hayatında  yaşayacağı en önemli  olaylardan  birisi, adeta bir dönüm  noktasıdır.Aşağıdaki tablodan gebeliğinizin haftasına uygun kutucuğa basarak her hafta için uygun önerilere ve  ilgili bağlantılara ulaşabileceksiniz.

Günümüzde ilerlemiş internet teknolojisi sayesinde anne adayları daha gebelik gerçekleşmeden,  gebelik hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Gerek öncesinde, gerek gebelik esnasında bebeklerini ve kendilerini her hafta ne gibi gelişmelerin beklediğini doğal olarak merak ederler.
  • Bu bulantılar ne zaman geçecek?
  • Gebeliğin kaçıncı haftasında bebeğimin kalbi atacak?
  • Cinsiyetini ne zaman öğrenebilirim?
  • Saçımı boyatabilir miyim?
  • Gebelikte şekerle ilgili tarama testleri ne zaman yapılacak?
  • Bebeğimde  bir  sakatlık var  mı?
  • Amniosentez  yaptırmalı mıyım?
  • Nasıl beslenmeyelim?

…gibi kafanızda bir çok soru olduğunu çok iyi biliyoruz.

Hafta Hafta Gebelik – Hamilelik

Tüm bu sorularınızın ve daha birçoklarının cevabını sizin için hazırladığımız Hafta Hafta Gebelik – Hamilelik  rehberimizde  bulabilirsiniz. Aşağıdaki tabloda gebeliğinize uygun olan haftaya tıkladığınızda bu  haftaya ait gerekli tüm bilgilere, önerilere ve bağlantılara ulaşabileceksiniz. Kullanım  kolaylığı  açısından gebeliğin her  trimesterini tabloda ayrı bir renkle gösterdik.

Bu  makale  ve hafta bağlantılarının  altına  yorum  ve  önerilerinizi  yazarak bu rehberi daha  faydalı  hale  getirmemize  yardımcı  olabilirsiniz.

Faydalı  olması  dileğiyle

Trimester Ne Demek?

Trimester Latince  kökenli -tri=3, -mester= ay kelimelerinden oluşur. Yani Trimester  kabaca gebeliğin 3 aylık dönemlerine verilen addır,  hafta  olarak  hesaplandığında bazı trimesterler  3  ayı biraz geçebilir. Buna  göre  gebelik  3  bölüme  ayrılır.

1. Trimester: Gebeliğin ilk 12 haftalık dönemidir.

2. Trimester: Gebeliğin 13-27 haftaları arasıdır.

3. Trimester: Gebeliğin 28-41 haftaları arasıdır.

Bu rehberin  hazırlanmasında yer yer Babyzone.com sitesinden yapılan  tercümelerden de yararlanılmıştır. Haftalık yazıların tasarlanmasında emeği geçen Op.Dr. Sedat Bilecan’a teşekkürü bir borç biliriz.

1.Trimester 
1. Hafta2. Hafta3. Hafta4. Hafta
5. Hafta  6. Hafta7. Hafta8. Hafta 
9. Hafta10. Hafta11. Hafta12. Hafta
2. Trimester 
13. Hafta14. Hafta15. Hafta16. Hafta
17. Hafta18. Hafta19. Hafta20. Hafta
21. Hafta22. Hafta23. Hafta24. Hafta
25. Hafta26. Hafta27.Hafta
3.Trimester
28.Hafta29.Hafta30.Hafta31. Hafta
32.Hafta33.Hafta34.Hafta35. Hafta
36.Hafta37.Hafta38. Hafta39. Hafta
40. Hafta41.HaftaBebek İsimleri


Sıkça Sorulan Sorular

Normal gebelik süresi ne kadardır, ne zamandan itibaren günün geçtiği düşünülür?

Soru:
Ben 40 haftalık hamileyim, bebeğimin hareketlerini gayet güzel hissediyorum, en son kontrolümde bebeğimin sağlıklı olduğu, kalp atışlarının normal olduğu da söylendi. Ancak hala hiç ağrım yok, benim günüm geçti diye düşünüyorum, bu durum normal mi?

Cevap:

Ortalama beklenen gebelik süresi 40 hafta olmakla birlikte, bu sürenin üç hafta öncesi ve oniki gün sonrası da normal sınırlarda kabul edilmektedir. Yani 37 hafta ve üzeri doğan hiçbir bebek erken doğmuş olarak kabul edilmez, 40 haftadan sonra da bu süre 12 günü geçmemesi önerilmektedir.

Gebelik teşhis edildikten sonra ilk muayene ne zaman olmalı?

Soru:
Doktor hanım 2 hafta önce adetim gecikmişti, 3-4 gün daha bekleyip eczaneden test aldım ve test pozitif çıktı, çok sevindik. Ancak acaba gerçekten gebe miyim, hala inanamıyorum ve doktora ne zaman gitmeliyim, ilk kontrollere ne zaman başlamalıyım?

Cevap:

Genellikle Hamileliğin 4. haftasından itibaren ultrasonda gebelik kesesi görülmeye başlar Adet gecikmesi olduğu zaman, öncelikle evde idrar testi yapıp, pozitif ise muayeneye gelebilirsiniz. Sağlıklı bir gebeliğin başladığından emin olmak, dış gebelik gibi bir sorun olmadığını görmek için, ilk yapılan ultrason tetkiki değerli bizim için. Eğer gebelik şüphesi olduğu halde, ultrasonda gebelik kesesini göremezsek, kan tetkiki ile takibe devam edip, ultrasonda ne zaman görüneceğini kan değerlerine göre öngörüp, buna göre takip ediyoruz.

Jinekolojik muayene gebeliğin başlangıcında veya sonrasında zararlı mıdır?

Soru:
Doktor hanım 6 haftalık hamileyim, geçen gün doktoruma kontrole gittiğimde bana jinekolojik muayene yapması gerektiğini söyledi, çok korktum, gerçekten gerekli mi? Bebeğime herhangi bir zarar verir mi?

Cevap:

Doktorunuz haklı, jinekolojik muayenenin ne gebeliğin başlangıcında ne de sonunda herhangi bir zararı yoktur. Aksine gebeliğin çok erken dönemlerinde karından yapılacak ultrasonla herhangi bir şey görülemez iken vajinal ultrason dediğimiz özel bir prob ile yapılacak ultrason incelemesinde daha erken haftalarda gebelik kesesini görmek mümkün olabilir. Bunun bebeğinize ve size herhangi bir zararı olmadığını biliyoruz. Zaten doktorunuz çok hassas bir şekilde muayene edeceği için vajinal ultrason yapılsın veya yapılmasın bebeğiniz herhangi bir zarar görmeyecektir. Gebelik sonrasında da zaten özellikle de normal doğum olmuşsa genital dokulardaki iyileşme, kanama kontrolleri açısından zaten doğum sonrası hemen dahi jinekolojik muayene yapılabilmektedir. Özellikle gebeliğin başında yapılan jinekolojik muayene bizim için çok kıymetlidir. Rahim ağzında, vajende her hangi bir endişe verici durum varsa, ya da ilerleyen gebelik haftalarında sorun oluşturabilecek durumlar varsa bunların erken teşhisi ve tedavisine olanak sağlar.

Gebelik takipleri ne sıklıkta yapılmalıdır?

Soru:
12 haftalık gebeyim şimdiye kadar 2 kere kontrole gittim, gerçekten her ay doktora gitmem gerekiyor mu, gitmezsem ne olur?

Cevap:

Sorunsuz bir gebelik daha seyrek takip edilebilirken, erken doğum tehdidi, bebeğin büyüme gelişmesinin yavaş olduğu durumlar, çoğul gebelikler, annenin herhangi bir kalp hastalığı, kronik bir hastalığının olduğu durumlarda ise çok daha sıkı takip gerekmektedir. Gebelik takiplerini belirleyen diğer bir kriter de gebelik haftasıdır genellikle ilk haftalarda daha seyrek kontroller yeterli olurken, gebeliğin sonuna doğru bazen haftada bir, hatta 2-3 günde bir bile ultrasonla bebeğin durumunun kontrol edilmesi, kalp seslerinin izlenmesi ve de NST dediğimiz bir takip aracıyla hem rahim kasılmalarının, hem de bebeğin durumu daha sağlıklı bir şekilde takip edilebilmektedir.

Gebelikte bebeğin cinsiyeti en erken ne zaman belli olur?

Soru:
4 haftalık gebeyim bebeğim kız mı erkek mi çok merak ediyorum. Bunu bir an önce öğrenmenin bir yöntemi yok mu?

Cevap:

Teorik olarak daha döllenme aşamasında bile bunu öğrenmek tabii ki mümkün, ancak pratikte hiçbir zaman cinsiyeti öğrenmek için böyle zahmetli, riskli ve masraflı yöntemlere başvurulmaz. Her şeyden önce biraz daha sabretmenizi öneririm. Çünkü genellikle 12-13 haftalardan itibaren doktorunuz ultrasonda bebeğinizin cinsiyetini tahmin edebilir. Ancak hiçbir zaman kesin bir sonuç olmayabilir, mesela bebeğin pozisyonundan dolayı cinsel organları görünmeyebilir. Bu gibi durumlarda bazen bütün çabalara rağmen bebeğin cinsiyeti erken dönemde öğrenilemeyebilir veya yanlış tahmin edilebilir. İlerleyen haftalarda daha yüksek güvenilirlikte görülebilir.

Gebelikte bebeğin hareketleri ne zaman hissedilmeye başlanır?

Soru:
Hocam 10 haftalık hamileyim, bebeğim hala hiç hareket etmiyor, bu durum normal mi? Gelişiminde bir sıkıntı var mı acaba diye çok endişeleniyorum.

Cevap:

Bu durum bebeğin boyutları, hareketlilik durumu, annenin hareketleri algılama açısından hassasiyeti gibi birçok faktörden etkilenebilir. Ama genel olarak istatistiklere baktığımızda birçok anne adayı ilk gebeliklerinde, 20. haftadan itibaren bebeğin hafif hareketlerini hissetmeye başlayabilir, ancak ilerleyen haftalar arasında her geçen gün hareketler daha belirgin hale gelir. İkinci veya daha fazla gebelik geçirenler, 17. gebelik haftasından itibaren bebeğin hareketlerini hissedebilmektedirler.

Gebeyken cinsel ilişkide kayganlaştırıcı kullanılır mı?

Soru:
Gebeyken cinsel ilişkide kayganlaştırıcı jel veya zeytin yağı vb, kullanmanın olumsuz bir etkisi olur mu?

Cevap:

Kayganlaştırıcı jel içerisinde gebelikte sıkıntı oluşturacak bir madde yoksa sorun olmazDoktoramcam.com

Menu