Hassas Konular

Hassas Konular

Hayatta bazen karşınıza öyle konular çıkar ki, çocuğunuzla nasıl konuşacağınızı bilemez, konuya nereden başlayacağınıza karar vermekte zorlanırsınız. Yeni kardeşe hazırlık nasıl olmalı ya da çocuk doğduktan sonra kardeş kıskançlığını nasıl önleyebilirim? Büyük bir yakınınız öldüğünde çocuğa ölüm nasıl anlatılmalıdır? Çocuğunuz biraz daha büyüdüğünde kendi kendine cinsel organıyla oynayabilir, mastürbasyon yapabilir ve siz kendinizi çaresiz hissedebilirsiniz; cinsel eğitim neden gereklidir, ne zaman başlamak gerekir…
…gibi kafanıza takılan birçok hassas konu olabilir ya da ne yazık ki bazen şanssızlık olur ve anne babalar boşanmak zorunda kalabilir: Boşanmayı çocuğa nasıl anlatabiliriz, çocuğun bu olumsuz durumdan en az şekilde zarar görmesi için nasıl davranılmalıdır gibi aklınıza takılacak birçok sorunun cevabını Hassas Konular kategorimizde yer alan, uzmanlarımız tarafından özenle hazırlanmış makale ve videolarımızda bulabilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

7 yaşında kızıma düşük yaptığımı, kardeşinin olmayacağını nasıl söyleyebilirim?

Soru:
2 haftalık hamile olduğumu sanıyordum, 7 yaşında kızım dahil tüm aile bu 2. çocuk çok sevindik. Kızım evin içinde sürekli kardeşim olacak diye seviniyordu, ancaka dış gebelik olduğunu öğrendik ve çok kanamam var, düşmek üzere moralimiz çok bozuk. 7 yaşındaki kızıma kardeşinin olmayacağını nasıl söyleyeceğimizi bilmiyoruz.

Cevap:

7  yaşında  çocuk  bazı  sorunları  anlayacak  yaşta, onunla gereçkleri gizlemeden, yaşına uygun şekilde açıkça konuşmalısınız. Mesela  “Kardeşin henüz  bizle olmaya, bu  dünyaya  gelmeye  hazır  değilmiş” diyebilirsiniz.

2,5 yaşında kızımın kardeş kıskançlığı…

Soru:
2,5 yaşında kızım var. Yeni kardeşi oldu, iki yaş sendromu ile birlikte inanılmaz huzursuzluk yapıyor, hiçbirşeyden mutlu olmuyor sürekli ağlama krizlerine giriyor. Kardeşimi çok seviyor ama beni kıskanıyor. Onun bu durumu atlatma sürecinde nasıl bir yol izlemeliyim?

Cevap:

Her çocuk için yeni bir kardeş stres kaynağıdır. Evdeki düzenin değişmesi, anne-babanın sevgisini paylaşma mecburiyeti, anne-baba ile daha az vakit geçirme durumu ve zamanla pek çok şeyi paylaşma mecburiyeti ister istemez duruma uyum sağlamalarını zorlaştırmaktadır. Aslında anne babaların tutumları bu durumun ciddiyetini belirlemektedir. Burada önemli olan kızınızın günlük düzenini mümkün olduğunca bozmadan eski şekilde devam ettirmeniz ve ona ait özel zamanlar ayırmanızdır. Kızınız aslında sizden ilgi talep etmektedir. Çocuklar kendilerine gösterilen ilgi, düzenli ve özel olmadığı zaman huysuzluk yaparak bu ilgiyi almaya çalışırlar. Her gün mutlaka kızınızla bire bir (başlangıçta küçük kardeş olmadan) zaman (15-20dk) geçirin. Bu zamanlarda kızınızın istediği oyun, etkilik ne ise sadece onu yapın. Kızınızın istediği şekilde oynayın. Mümkünse gün içerisinde en az 2-3 sefer bu zamanları ayırmaya çalışın. Böylece kızınız sizin ilginizi çekmek için huzursuzluk ve huysuzluk yapmak zorunda kalmayacak, sizinle oynayacağı zamanları beklemeye başlayabilecektir. İlerleyen zamanlarda kardeşi de kattığınız ortak etkinlikler yapmaya çalışın, kardeş yanınızda uyurken kızınızla kitap bakmak, kardeşi pusetinde iken bahçede dolaşmak, kardeş yanınızda yerde oynarken sizin kızınızla yap boz yapmanız gibi. Sonrasında kardeş oynayabilmeye başladığında ikisi ile beraber oynayarak arabulucu ve yönlendirici olarak ortak oyunlar yaratmaya çalışın. Kardeşlerin birbiri ile geçinmelerine en büyük destek ebeveynlerinden gelen destektir. Olumlu davranışları motive ederken (“kardeşinin bezini getirdin, bana yardımcı oldun, teşekkürler”) olumsuz davranışları ( yanından geçerken kardeşinin oyuncaklarını yere devirmek gibi..) gözardı etmeye çalışın. Kardeşine alışması ve yeni ev düzenine uyum göstermesi için zamana ve sizin sabrınıza ihtiyacı olduğunu unutmayın.

2,5 yaşında bir oğlum var, babası ile kendini rakip görüyor, yanımızda dahi olmasını istemiyor…

Soru:
2,5 yaşında bir oğlum var, babası ile kendini rakip görüyor, yanımızda dahi olmasını istemiyor. Eşim işten geldiğinde oğlum ile ilgilenmeye çalışsa da oğlum sıcak yaklaşmıyor. Ben oğluma 9 ay baktım, sonra işe başladım, aramızda çok güzel bir bağ var. Babası ile de bu bağın olmasını çok istiyorum, fakat ne yapacağımızı şaşırdık. Ben yokken sorun yok, fakat ben olduğum zaman babasına tamamen kapalı, çok farklı bir çocuk oluyor, inatçı sinirli bir yapıya bürünüyor. Kendi kendine oynadığı oyunlarda bile bir oyuncağı anne bir oyuncağı yavrusu oluyor, sen erkeksin baba olmalısın diyorum, hayır ben anne diyor ve oyunda anne işe gitmiş ve çocuk evde kalmış oluyor. Bu durumu nasıl düzeltebilirim?

Cevap:

Baba çok ön planda olmalı. Baba eve geldikten sonra siz ortadan kaybolun, başka odaya geçin. Babası ile yalnız bırakın. Babası da oğlu ile çok oynamalı, vakit geçirmeli, birlikte dışarı çıkmalı, vs. Siz de oğlunuza çok düşkünsünüzdür, ilişkiniz karşılıklıdır. Kendinize ve davranışlarınıza dikkat ederseniz bunu fark edebilirsiniz. Siz biraz geride durun, babası öncelikli olsun. “Erkek erkeğe”, “baba – oğul” diyerek onunla birlikte oynasın.

2,5 yaşında kızımı, taciz, kaçırılam gibi olaylardan nasıl korurum, ona ne öğretmeliyim?

Soru:
Son zamanlarda aldığımız çocuk ölüm haberleri ve çocuk tecavüzleri çocuk kaçırma olayları beni o kadar çok yıprattı ki, sizlerden yardım istiyorum. Çocuklarımızı bu kötülüklerden nasıl korkuyabilir, onlara neler öğretmemiz gerekir. Benim kızım 2,5 yaşında, onların yabancılardan kendini korusumasını nasıl öğretebiliriz, ya da akrabalardan biri şeker alacağım deyip onu kandırmasını engellemek için ne yapmak gerekir.

Cevap:

2,5 yaş bu konuda herhangi bir şey öğretmek için çok erken. Henüz soyut düşünemediği için anlamayacaktır da. Siz anlattığınızda anlamış gibi davranıp, anladım dese de. Sizin yapmanız gereken çocuğunuzu yalnız tek başına bir yere göndermemek, aile üyelerinin dışında kimse ile yalnız bırakmamak.6-7 yaşından sonra onunla bu konuları konuşabilirsiniz, konuşmalısınız. Okulda öğretmenlerin de bu konuları anlatması gerekir, sadece evde konuşmak yetmeyecektir. Konu okulda mutlaka işlenmelidir. Okul ve ev birlikte çocuk üzerinde etkili oluyor. 6-7 yaşından küçük çocuklarda korkmalarına sebep olabilirsiniz, bu sefer de gereksiz korkular başlar. Bu konu hakkında evde konuşurken dikkatli olmalısınız.

9 aylık kızım boşanmadan ileride etkilenir mi?

Soru:
9 aylık bir kızım var, babasıyla 6 aydır ayrıyız ve devam eden bir boşanma davamız var. Kızım şu an çok küçük biliyorum, fakat benim endişem ilerleyen süreçte neler yaşayacağım, onu nasıl yetiştireceğim gibi sorular? Çok endişeleniyorum onun sağlıklı ve huzurlu olmasını istiyorum, bu konuda bana yardımcı olur musunuz lütfen.

Cevap:

Anne baba ayrılıkları çocukları elbette etkiler. Ancak kızınız sizin de belirttiğiniz gibi henüz çok küçük. Her ebeveyn birbirinden farklı olduğu gibi her çocuk da beraberinde farklı şeylerle birlikte birlikte doğar ve başka bir yapı geliştirir. Bu nedenle ilerde neler yaşayacağınızı şimdiden söylemek mümkün olmaz. Babasının ve sizin tutumlarınızla çok ilgili olacaktır yaşananlar. Onun günlük rutinlerini bozmamanız güven duygusu açısından önemlidir.. Babası ile düzenli olarak görüşmesi de sağlılklı olanıdır. Kızınızla ilgili babası ile aranızda sağlıklı bir iletişim biçimi oluşturabilmeniz de yine onun daha huzurlu ve mutlu büyüyebilmesi açısından önemli olacaktır. Çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi ve ebeveyn tutumları üzerine pek çok kitap bulabilirsiniz. Kızınızı yetiştirme konusunda bu kitaplar size ışık tutacaktır.Doktoramcam.com

Menu