Hematoloji – Kan Hastalıkları

Hematoloji – Kan Hastalıkları

Damarlarımızda mucizevi bir sıvı akıyor, kan. Kandaki tüm hücreleri ilgilendiren hastalıklar hematoloji bilim dalı tarafından tetkik ve tedavi edilmektedir. Son yıllarda revaçta olan kök hücre tedavileri ya da kordon kanı bankacılığı gerçekten bir mucize mi? Kordon kanını saklamak çok gerekli mi? Hemofili nedir? Çocuklarda özellikle de Türk toplumunda sık gördüğümüz, bütün hayatı etkileyen Talasemi yani Akdeniz anemisi hakkında merak ettiğiniz herşey, çocuklarda lösemi hakkında aklınıza gelen her sorunun cevabına Hematoloji – Kan Hastalıkları kategorimizden ulaşabilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz. Bu bölümdeki videoların hazırlanmasında büyük emeği geçen çocuk hematoloji hocamız Sayın  Prof. Doktor Leyla Ağaoğlu’na çok teşekkür ederiz.


Sıkça Sorulan Sorular

Talasemi taşıyıcılarında Lösemi daha mı sık görülür?

Soru:
Benim oğlumda talesemi taşıyıcılığı var, babasında olduğu gibi..fakat bugün bir arkadaşım bana dedi ki: talesemi tasıycısı olan çocuklar lösemiye daha çabuk yakalanıyorlarmış, böyle bişey mümkün mü?

Cevap:

Bu ülkede 10 kişiden birisi Talasemi taşıyıcısıdır bu bir hastalık bile değil, ne olur üzülmeyin, ilk kez böyle birşey duyuyorum. Lösemiyle bunun bir bağlantısı yok. Herkesin lösemi sıklığı neyse sizin için de o geçerli 100 binde 3-4

9 aylık kızımda lenfositt oranı %66 çıktı, lenfoma olabilir mi?

Soru:
9 aylık kızım var, kan tahlilinde WBC:7,4 HGB:12,1 çıkmasına rağmen LYM% 66,3 GRA% 28,6 HCT 34,0 ve MPV 7,6 çıktı. Bu LYM değeri lenfositlerle alakalıymış sanırım. 1 ay önce de grip olmuştu ve akciğer grafisi çekildiğinde doktor sol tarafında bi görüntü olduğunu fakat gribe bağlı olduğunu düşündüğünü söylemişti. Kan tahlili ve bunu birleştirince ve bende de lenfoma olduğu için bu değerlerle kızımda bir sıkıntı olup olmadığını merak ediyorum.

Cevap:

5 yaşa  kadar  çocuklarda lenfosit zaten  %60-70 olur.  Çok  yüksek  bir  değer değil,  geçirilen  gripte  daha  da  aratabilir. Zaten  sadece  kan  sayımına  bakarak  lenfoma  teşhisi  koyamayız.  Başka belirtler de olursa, endişeniz  geçemezse  bir çocuk  hematoloğuna  götürün. Doktoramcam.com

Menu