Karne Günü

Karne Günü
Karne Günü

Sevgili Anne Babalar,

14 Haziran Cuma günü okullar  kapanıyor. Her yıl  olduğu  gibi  bu eğitim yılında da sizler  de  en  az çocuklarınız kadar yoruldunuz. Çocuklarınıza ders çalıştırmak, onları okula hazırlamak, onların okul sorunlarıyla uğraşmak, biliyorum  hiç  de  kolay  değil.  Çocuğunuzun başarısını artırmak için elinizden geleni yaptınız. Ancak tüm  bu çabalara rağmen çocuğunuzun okul başarısı düşük olabilir ve bunun birçok nedeni olabilir. Fakat karne günü çocuğun karnesini görüp çocuğa bağırmak, çocuğu dövmek, tehdit etmek veya cezalandırmak kesinlikle bir çözüm değildir. Böyle bir yaklaşım çocuğunuzun notlarını yükseltmeyeceği ve karnesini iyileştirmeyeceği gibi, aksine çocuğunuzla olan iletişiminizi ve çocuğunuzun psikolojisini olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle çocuğunuza karne günü sağlıklı yaklaşımda bulunun. Çocuğunuzu arkadaşlarıyla kıyaslamanız, orta derecede başarılı bir karne getiren çocuğa “Neden notların orta derecede, neden yüksek değil” demeniz hatalı bir yaklaşım olur.

Bunun yerine çocuğunuzun başarısız olma nedenlerini araştırmak daha  doğru  bir  yaklaşım  olacaktır.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Psk. Mine Çelik, “Sınav Kaygısı” , “Öğrenme Güçlüğü” ve “Gençler İçin Meslek Seçimi” konularıyla ilgili bilgiler veriyor.

Bazen çocuklar duygusal ve psikolojik problemlerinden dolayı da derslerine konsantre olamayabilirler. Çocuğun psikolojik desteğe ihtiyacı varken bir de karnesi kötü diye siz baskı uygular, eleştirirseniz çocuğun durumunu daha da zorlaştırırsınız. Bu nedenle çocuğunuza karne günü pozitif yaklaşın. Eğer ortada bir başarısızlık varsa bunun nedenlerini araştırın ve çocuğunuza destek olun.

Karne günü çocuğunuza anlayışlı olmanız dileğiyle…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here