Nefroloji – Böbrek Hastalıkları

Nefroloji – Böbrek Hastalıkları

Böbrek yetmezliği insanların hayat kalitesini oldukça olumsuz etkileyen, insanları diyalize mahkum eden, yıllarca organ nakli beklemelerine neden olan ölümcül ve kötü bir hastalıktır. Erişkinlerde görülen böbrek yetmezliğinin büyük bir kısmında sebep, çocuklukta fark edilmemiş olan böbrek kaçağı yani vezikoüreteral reflüdür(VUR). Böbrek yetmezliği, VUR, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşları gibi aklınıza gelebilecek birçok sorunun cevabına Nefroloji – Böbrek Hastalıkları kategorimizden ulaşabilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

15 aylık kızımda idrar yolu enfeksiyonu tekrarlıyor…

Soru:
Kızım 15 aylık bebekliğinden beri sık sık idrar yolu enf. oluyordu. En son 2 ay önce 1 ayda 3 kere tekrarlayan enfeksiyon oldu, çocuk nefrolojisine yönlendirildik. Kızım doğduğundan beri iştahsız, hep kilosu zayıf gidiyor enfeksiyon olduğunda kanda CRP'si 19'lara kadar çıktı, lökositi 30,000 leri gördü. Çok şükür 2 haftadır idrarında enf. çıkmıyor, iki hafta önce kanda da vardı, idrarında da. Koruyucu olarak largopen kullanıyoruz şu an. Size sorum, aşırı iştahsız, gelişimi için ne yapılmalı ve bu enfeksiyonu vücut mu yapıyor, kız kardeşimde küçükken böbek reflüsü vardı, kızımda da var mıdır, genetik olabilir mi?

Cevap:

Nefroloji sizden böbrek reflüsü filmi istemedi mi, onun mutlaka çekilmesi lazım. Çok fazla enfeskiyon geçirmişsiniz mutlaka üre kreatinin ölçümü ve sintigrafi ile de ile böbrek fonksiyonları değerlendirilmeli. Evet reflü genetik olabilir, bu da tekrarlayan enfeksiyonların, dolayısıyla gelişme geriliğinin sebebi olabilir.

4,5 aylık oğulma sondalı film çektireceğiz fakat bizim korkularımız var…

Soru:
Benim oğlum 4,5 aylık. Bu ay sonu sondalı film çektireceğiz fakat bizim korkularımız var;Yapan kişinin tecrübesi,çekim anındaki acı ve sonrası. Nefroloji tarafından istenen tetkik sonuçlarını sizinle de paylasmak istedim. Mart başında verdiğimiz idrar kültüründe -Nitrit pozitif -Lökosit eser ve 100.000 E. Coli bakterisi bulunmuş.Oğlum 1 aylık iken cekılen USG de ise anormal olan birtek sol böbrekte grade 1 pelvikaliektazi izlendi.Pelvis AP çapı 7.8 mm ölçüldü.Bu usg anlamı tam olarak nedir??? Dr bu raporlara dayanarak Sondalı Film istedi. Bazı görüşlere göre yenidoğanlarda çok sık rastlanan bir durum imiş ve zamanla düzelirmiş. Acaba sondalı filmin artı ve eksileri nedir? Çektırmemiz şart mı?

Cevap:

Ben böyle bir görüş bilmiyorum, bahsettiğiniz durum çok normale benzemiyor. Filmin artısı böbrekte kaçak(reflü) gibi önemli bir sorun olup olmadığı anlaşılacak, bir eksisi yok filmin. Erkek bebek 1 kez de geçirse iltihabı, aslında tıbben sondalı film istenmesi şart. Ancak çok çekiniyorsanız bir an önce sünnet yaptırıp, aylık idrar tahlil ve kültürleriyle izlensin, USG takip edilsin. Bir ilerleme varsa veya iltihap tekrarlarsa multaka sondalı film. Bu filmden bu kadar çok korkmaya gerek yok, film hakkında detaylı bilgi için…..

Ufak bebeğimde böbrek taşı çıktı, D vitaminini de kestiler…

Soru:
3 ay 10 günlük bir erkek bebeğim var, hipopadiaslı doğdu. Doğumda böbrek ultrasonu çekildi ve sol böbrekte genişlik olduğu görüldü. 3. ayında gittiğimizde ise sol böbrekte 1.4 mm bir kaç adet taş olduğu çıktı. Bu arada D vitamini 8 damla olarak artırılmıştı ve kalsiyum kullanmıştık bu arada 1 hafta kadar. Doktor bunlara bağlı oluşmuş olabileceğini bu yüzden ikisini de kullanmayı bırakmamız gerektiğini söyledi. Bu taşların tedavisi nasıl olur kendiliğinden mi düşer ve D vitamini vermemek zararlı değil mi?

Cevap:

Geçmiş olsun D  vitamininden  olmadı, zaten olacaktı,  D  vitamini sadece  ortaya  çıkmasını  kolaylaştırmış olabilir.   Ancak  artık  D  vitaminini  bir  süre  kesmeniz  gerektiği  doğru.  Bunun  ilaçla  da  tedavileri  var:  Çocuk  nefroloji  bölümüne  gitmelisiniz. Doktoramcam.com

Menu