Oyun Terapisi Nedir? (PSD-Play Terapi)

Mother and children playing with toys in home

PSD Play Terapi (FT) Nedir?

PSD Play terapi, oyun ve aile terapisinin birleştiği psiko-eğitimsel bir yaklaşımdır. Ailelere çocuklarıyla oyun oynayarak iletişimlerini güçlendirmelerine yardımcı olur. Pedag Sevil Yavuz aldığı tüm play terapisi eğitimlerinden sentez yaparak geliştirmiştir ve 3 senedir bu terapi ile sayısız ailelerin sorunlarını çözmüştür.

Aileler bu terapiden çok memnun olduklarını ve terapiler sırasında çok eğlendiklerini ve çocuklarıyla oynamanın bu kadar kolay ve eğlenceli olduğunu bilmediklerini söylüyorlar.

“Oyun” ile nasıl bir etki sağlanıyor?

Oyun oynayarak çocuklar, kendileri hakkında bilgi kazanır, çevresinde olan bitenlere anlam verir ve kendi kavramlarını geliştirirler. Ayrıca çocuklar gerçek hayatı taklit ederek içsel çatışmalarla ve yaşadıkları stresle başa çıkmayı, duygu ve düşüncelerini ifade etmeyi oyunla öğrenirler. Oyun, çocukların fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel alanda birçok becerileri kazanmalarına fırsat yaratır.

PSD Play Terapi çocukla nasıl oynayacağını öğretir mi?

Oyunun önemi üzerine eminim sayısız makaleler okumuş ve hepsi de çocuğunuzla oyun oynamanızı gerektiğini vurgulamıştır. Fakat hiçbiri çocuğunuzla nasıl oynayacağınız hakkında size bir yol göstermemiştir. Çünkü bu anlatılmaz! Bu becerileri kazanmak için eğitim almanız gerekiyor. Çocuğunuzla oyun oynarken onun dünyasına girip, ihtiyaçlarını anlamamanız, olumlu iletişim kurmanız için gerekli becerileri PSD Play terapiyle öğrenir ve eğitim sonunda artık siz çocuğunuzun oyun terapisti oluyorsunuz.

Bu yaklaşımın en güçlü yanı anne babalara bu beceriyi kazandırması ve onların bunu çocuklarıyla kendi başlarına uygulamasıdır. Bütün aile müdahale programları anne babaları güçlendirmeyi amaçlar. Mesela Türkiye’ nin en ünlü müdahale programı yürüten AÇEV, anne babalara eğitim vererek çocuk

yetiştirmelerinde rehberlik eder ve aileleri bilinçlendirmeyi amaçlar. PSD Play terapi ise; anne babaya, çocuklarıyla nasıl oynayabileceklerini ayrıntılı bir şekilde yaşatarak öğretir ve çocuklarının

PSD Play Terapi tedavi edici bir yaklaşım mıdır?

PSD Play terapi hem önleyici, hem de tedavi edici bir yaklaşımdır. PSD Play terapiyle çocuğunuzun bir sorunu varsa, bu sorunlu davranışı azalacak, herhangi bir sorunu olmasa bile birçok beceriyi kazanma fırsatı bulacak ve en önemlisi sizle güçlü bir bağ geliştirecektir. Kısacası anne baba olarak çocuğunun davranış problemleri varsa bu sorunları azaltmaya yardım edecek, hem de gelecekteki problemler oluşmadan önlemiş olacaksınız.

PSD Play Terapisi diğer çocuklarla olan iletişimde de etkili midir?

PSD Play terapisinin diğer avantajı ise bu beceriyi kazandıktan sonra oyun terapisini diğer çocuklarımızla da yapabilmeniz. Anne baba olarak PSD Play terapisine katıldığınızda, oyun terapisini evde diğer çocuklarınızla uygulayabilir, çocuklarınızla iletişimizi geliştirebilir ve güçlendirebilirsiniz. Kısacası anne baba olma bilgi ve becerilerinizi PSD Play terapiyle kazanacak ve bunu günlük hayatınızda her zaman uygulayarak, çocuğunuzla çok güçlü bir bağ geliştireceksiniz. PSD Play oyun terapisinin en önemli faydalarından biri de evliliğinizi de olumlu etkilemesidir. Anne baba olarak, “çocuklarınızla yaşadığımız gerginlikler” eşinizle olan iletişiminizi de olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle çalışan anne baba olarak yorgun ve stresli bir şekilde ev döndüğünüzde hiçbir şeye tahammül edemiyor, çocuğunuz yaşadığınız ufacık gerginlik eşinizle tartışmaya neden oluyor olabilir ve günden güne ilişkinizi yıpratıyor olabilirsiniz. Aile olarak çocuğunuzla yaşadığınız problemler azalınca, eşinizle, çocuğunuzun problemlerden kaynaklan gerginlikler de azalacak, hoşgörünüz artacak ve eşinizle olan ilişkinizde gelişecek ve düzelecektir

Anne Babalar Neden PSD Play Terapisi Eğitimi Almalıdır?

1. Çocuğunuzla iletişiminizi Geliştirir:

Öncelikle her anne babanın çocuğuyla yaşadığı bazı iletişim problemleri olabilir. Çocuğun gelişim süreci içinde bir dönemde diğer döneme geçerken ailelerin yaklaşımlarında değişiklik yapması ve iletişimlerini geliştirmesi gerekiyor. PSD Oyun terapisi sürecinde anne ile çocuk, baba ile çocuk arasındaki iletişimleri tekrar yapılanır ve iletişimleri gelişir.

2. Çocuğunuza Psikolojik Destek verir

Her çocuğun gelişimsel dönemde büyürken, becerileri gelişirken yaşadığı dönemsel uğraşlar varken aynı zamanda farklı çevresel faktörlerden etkilenebilir veya çok çeşitli travmalar yaşayabilir. Ailelerin bunları anlaması pek mümkün değildir.  Yaşadığı ne olursa olsun PSD oyun terapisi sırasında çocuk psikolojik destek görür ve yaşadığı olumsuz olayların etkilerini azaltır ve ruh sağlıklarını tekrar kazanır.

3. Çocuğunuzun Gelişimini Artırır

Özellikle 0-6 yaş döneminde çocukların gelişimleri için kritik bir dönemdir. Tüm becerilerinin ve kişiliklerinin temeli bu dönemde atılır.  Bu dönemde PSD Play terapi gören çocuğun çeşitli becerileri gelişir: kendi problemlerini kendi çözme becerisi, oto kontrol becerisi, duygularını kontrol etme becerisi, dil gelişimini destekler, iç görüsü artar, empati becerisi, vb.

4. Çocuğunuzun Duygusal Zekasını artırır

Çocuğun hayatındaki başarının temeli duygusal ve ruhsal zekadır. PSD oyun terapisinin en büyük faydası çocuğun duygusal zekasının artmasını sağlamasıdır. Özellikle 0-6 yaş döneminde çocuğu olan aileler PSD oyun terapisi eğitimi bir problemi olsun olmasın sadece duygusal zekasını artırmak için bile almalıdırlar.
Çocukların psikolojilerine ve gelişimlerine faydası olan psiko-eğitimsel bu yaklaşımın ne olduğunu anlatmak istiyorum.

Bu videolarımız da ilginizi çekebilir
Çocuk Eğitiminde İpuçları
Çocuğunuz Yaramaz Olsun İstemiyorsanız
Çocuklarda Sorumluluk Bilinci Geliştirmek
Çocuk Yetiştirmede Ödül-Ceza Kavramı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here