Oyun ve Çocuk

Oyun ve Çocuk

Oyun çocuğun gelişimi ve eğitimi için vazgeçilmez bir şeydir. Hatta son yıllarda oyunla tedavi yöntemi olan Oyun Terapisi bile gündeme gelmiştir, oyun terapisi hakkında detaylı bilgileri ve de çocuğunuzla oyun oynarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini Oyun Ve Çocuk kategorimizde bulabilirsiniz Çocuğunuz yaşına hangi oyun  ve  oyuncakların uygun  olduğunu  öğrenmek  için “Çocuk Oyunları – Çocuk Oyuncakları” rehberimize başvurabilirsiniz. Daha  fazlası  için  sitemize  ücretsiz  üye  olarak uzmanlarımıza  soru  sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Oyunun çocuğun gelişmindeki rolü nedir?

Soru:
Oyunun çocuğun gelişmindeki rolü nedir?

Cevap:

Doğumdan itibaren kendini göstermeye başlayan oyunsal faaliyetler bebeğin gelişimi ile paralellik göstererek gelişir ve değişir. İlk aylarda bebekler daha çok yakınlardaki nesneleri tutmaya çalışarak veya çevresindeki insanlara bakarak oyun oynar. Zamanla vücudunun farkına varmaya başlar ve oyunlarda el ve kol becerilerine uygun şekilde gelişir. Zamanla bebek çevresindeki nesneleri yakalamaya başlar, o nesneleri çeker, onlara çarpar ve tamamen deneme yanılmaya dayalı hareket ederek dünyayı oyunla keşfetmeye başlar. 2 yaşından itibaren çevresini gözlemleye ve tanımaya başlayan çocuk daha çok günlük yaşamı canlandıran dramatik oyunlara yönelir. 2 yaşına kadar kadar çocuk tek başına oynamaktan daha çok keyif alır 2 yaştan sonra oynanan bir oyunu izleyerek gözlemlemeye çalışır. 3 yaş itibari ile de başlarda gözlemci olarak izlediği oyunlara katılmaya ve yaşıtları ile oyun oynamaya başlar. 12-18 ay arası çocuklar daha çok oyuncakları fırlatmaktan zevk alırlar. Bu nedenle dayanıklı oyuncaların seçilmesi bu dönem için önemlidir. İtmeli, çıkmalı ve ses çıkaran küçük oyuncaklar bu yaş çocuklarının çok ilgisini çeker. Basit öykü kasetleri, resimli ve dayanıklı ansiklopediler bu yaş çocukları için uygn olan oyuncaklar arasındadır. 18-24 yaş arası çocukla için ise parmak kuklaları, küçük hayvan figürleri, bebekler ve bol resimli hikay kitapları da bu yaş çocukları için uygun olan oyuncaklardır. Ayrıca anne baba olarak oyuncak seçimi yaparken oyuncakların çocuğunuzun yaşına uygun olmasına, zararlı kimyasal madde içermiyor olmasına, çocuğa zarar verecek türde (sivri uçlu veya keskin) olmamasına dikkat etmeniz çocuğunuzun gelişimi ve sağlığı açısından çok önemlidir.

Oyun çocuklarda ne işe yarar?

Soru:
Oyun çocuklarda ne işe yarar?

Cevap:

Çocuğun gelişiminde yemek, uyku, sevgi kadar oyunun ve oyuncaklarında yeri çok önemlidir. Bizler için eğlenme olarak nitelendirilse de; çocuk için oyun bir gelişim kaynağıdır. Oyun çocuğun zihinsel, sosyal, dilsel gelişimine katkısı kadar zeka, öğrenme ve sosyalleşmenin temelinin ilk atıldığı alandır.
Çocuk gerçek dünyaya ilk adımını oyunla atmaya başlar. Bu yüzden; oyun en etkili şekilde öğrenme biçimidir. Oyuna gereksiz ve önemsiz olarak bakılması, sadece eğlence aracı olarak görülmesi, çocuğun gelişimi için çok önemli olan oyunun uzun süre göz ardı edilmesine neden olmuştur. Montaigne göre oyun; “çocukların en gerçek uğraşları” olarak tanımlamıştır.

Yaşa göre oyunlar değişir mi?

Soru:
Yaşa göre oyunlar değişir mi?

Cevap:

Çocukların oyunla ilgili davranışları yaşına ve gelişim düzeyine göre değişiklik göstermektedir.
1.Tek Başına Oyun
Bu evre sıfır-iki yaşlar arasında olur. Bu dönemde çocuğun kas, bilişsel ve dil gelişimi henüz yeterli olgunlukta olmadığı için tek başına oyunları tercih ederler. Daha çok ses çıkaran, renkli ve yumuşak oyuncakları tercih ederler.
2.Paralel Oyun
Bu evre iki-dört yaşlar arasında olur. Kas ve dil gelişimi ileri düzeyde oldukları için tek başına oynamak yerine diğer çocuklarla oynamayı tercih ederler. Aralarında çok iyi iletişim olmasa bile sosyalleşme ve işbirliğine dayalı oyunlarla yavaş yavaş oynamaya başlarlar.
3.Kurallı oyun
Bu evre altı yaşından sonra olur. Artık çocuk soyut dönemde olduğu için oyunda ki kuralın oyuncular arasındaki anlaşmazlığı en aza indirmek için olduğunu anlarlar. Altı- on iki yaş arasında ki çocuklar da kuralların farkındadır fakat kuralın başkası tarafında konulduğunu ve kurala uymayanın cezalandırılacağını düşünürler.

Çocuklar oyun oynarken anne-babaya düşen göreler nelerdir?

Soru:
Çocuklar oyun oynarken anne-babaya düşen göreler nelerdir?

Cevap:

Çocuğunuzla her gün mutlaka oyun oynayın. Evinizde bir oyun yeri hazırlayın, oyuncaklarına rahatça ulaşabileceği şekilde düzenleyin. Çocuğunuzun boyuna uygun oyuncak sepetleri, masa ve sandalye olsun. Arabalar, evcilik seti, tamir seti, bebekler, askerler mutlaka oyun köşesinde bulunsun. Oyunu çocuğunuz kursun, siz onun oyuna dahil olun.
Çocuğunuzla aynı boyda olmaya ve oyun oynarken göz teması kurmaya dikkat edin. Evdeki televizyonu, bilgisayarı, telefonlarınızı kapatın, ev işleriniz varsa erteleyin. Tamamen çocuğunuzla özel oyun saatinize odaklanın. Çocuklar oyun oynamaktan asla bıkmazlar o yüzden oyun bitme saatini somut olarak çocuğunuza gösterin. Oyuncak seçiminde çocuğunuz gelişim dönemine ait oyuncaklar seçebilirsiniz. Çünkü çok basit oyuncaklar sıkılmasına, karmaşık oyuncaklar ise kendine güvenini yitirmesine sebep olabilir.Doktoramcam.com

Menu