evlilik

  Gülnihal Demirci Sordu:

  merhaba. ne zamandır sorunuma cözüm bulabilecek bana yol gösterebilecek bir site, uzman arıyordum ve umarım yazdığım bu sorunun cvabını tez zamanda alabilirm. 3 yıllık evliyim. eşimle severek evlendik. 6 7 ay da evlilik öncesi flört ve nişanlılık dönemimiz oldu. evlendikten bir yıl sonra cocuğumuz oldu. fakat hamilelik dönemiyle beraber eşimle aramızda problemler olmaya başladı. eşimin bana karşı olan sözleri ve hakaretleri beni oldukca yaraladı. hamileyken bu hakaretler ve olumsuz tavırları yüzünden cok gözyaşı döktüm. aynı sey cocuk olduktan sonra da devam etti. bana hep boş insan, gerizekalı, angut vs gibi hakaretler ediyordu. hicbir sözel tartışmamız olumlu neticelenmiyor. sonu hep bi hakaretle bitiyordu. bu da benim eşime karşı olan sevgimi ve saygımı günden güne eritmeye başladı. kendi kendime asla itiraf edemiyorum, onu seviyor musun sevmiyor musun? hala da icinde bişeyler var mı yok mu? kendi kendime bile bunları sormaya cekiniyorum cünkü bu acı gercekle yüzleşmek istemiyorum. eşimi sevmek ona tekrar aşık olmak istiyorum ama buna bişeyler engel oluyor. icimden geldiği gibi davranamıyorum. o da bundan hep sikayetci. eskisi gibi beni sevmiyor, bana sevdiğini söylemiyor, sarılmıyorsun diyor. bu söylemlerinde haklı olduğunu ama buna neden olan şeyin kendisinin hal ve hareketleri olduğunu belirtiyorum. kendini islah et, iyileştir ve bana doğru davranmaya calış ben düzelirim inşallah diyorum. evliyiz ama bazen bi evi tutan iki arkadaş gibi oluyoruz. bazen birbirimizi kaybettiğimizi düşünüyorum. sadece cocuğumuza iyi birer anne baba olmaya gayret ediyoruz. ben icsel olarak cöküntü yaşıyorum. eşimi eskisi gibi nasıl sevebilirim? eskisi gibi nasıl icten davranabilirim? aynı zamnada cinsel olarak da ondan utanıp ckinmeye başladım. benden istediklerini utanarak yerine getiremiyorum hep bi şeyler engel oluyor. diyor ki, karı kocalar tartışırlar ama yatakta hepsini unuturlar. fakat ben unutamıyorum, yüreğim yaralı olduğu icin icimden gelmiyor böyle seyler. fakat su da acı bi gercek aşk arıyorum, aşık olmak ve her şeyi aşkla yapmak istiyorum. ne yapabilirim? bana yardımcı olunuz lütfen…

  Uzm. Julide Çelikkol Suner Cevapladı:

  Yazdıklarınıza mümkün olduğunca kısa sürede geri dönmeye çalışıyorum. Bu tür sorunlar maalesef yıllar yılı pek çok evlilikte yaşanagelen sorunlar. Yaşanmaya da devam edecek. Farklı farklı çözüm önerileri olabilir. Ne kadar güç olursa olsun, öncelik her zaman pozitif ve yapıcı olmanızı öneriyorum. 

  Eşinizin size yaptığı kabalıkları unutun ve hemen affedin demiyorum. Eskilerin, klasik "yatakta herşey unutulur" yorumuna da katılmıyorum. Zira, kadın için cinselliğe giden yolun kalptan geçtiğine inanıyorum ve istemeden yaşayacağınız cinselliğin size daha fazla duygusal hasar verebileceğini düşünüyorum. O yüzden hissetmiyorsanız, istemiyorsanız kendinizi zorlamayın.

  Aşk ve aşkı arama konusunda da yorumlarım olacak ama önce izninizle sormak istiyorum :

  * Sorması ayıp olmaz ise kaç yaşındasınız ? Eşiniz kaç yaşında ?
  * Hamilelik hayatınızdaki tek önemli değişim miydi ? Yani bunun dışında sizin veya eşinizin işten ayrılması, iş değiştirmesi gibi bir değişim yaşandı mı ?
  * Hamileliğinizin sırasındaki fiziksel değişiminiz nasıldı ? Birden çok kilo alma, halen doğum kilolarını verememiş olma gibi bir durum var mı ? Eşiniz, fiziksel görünüme önem verir mi?
  * Eşinizle çocuğunuzun arası nasıl ? Baba olarak çocuğunuzun hangi konularıyla ne kadar ilgili ? 
  * Eşinizin kendi annesiyle, babasıyla ve varsa ablasıyla ilişkisi nasıl ? Benzer davranışları ailedeki diğer kadınlara karşı da var mı ?

  Bilgi verirseniz sevinirim.

  Selam ve saygılarımla,

  Jülide SUNER