Kilo alımı yetersizliği

  hatice biltekin Sordu:

  İyi günler;
  95 günlük kızım için danışmak istiyorum şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür ederim..
  3 aylık kontrolünde kilo alımı 520 gr olmuş ve dr 10 gün sonra tekrar kg bakıp ona göre ayni alerjik mamaya destek olarak başlayabileceğimizi belirtti yalnız 1,5 aylık ilken aşırı gazlı bebeğimin kızarıklıklar ve ağlama krizleri uzun süren uykusuzlukları vardı dr süt ürünleri diyetine soktu bende alerji testi yaptırdım kandan babası ve bende alerji hastasıyız aşağıda vereceğim değerlere bakıp yönlendirme yapabilir misiniz ve bir de çok huzursuz zaten küçük olduğu içim sürekli kucağımda fakat koyup yemek bile yapamıyorum 25 gündür gündüz kucağımda uyuyor yerine koyarsam hemen uyanıyor ve son beş gecedir ağlıyarak uyanıyor kucağıma alıyorum öyle sakinleşiyor ama başını sürekli sağa sola itiyor uyku halinde kıpır kıpır …. çok uzun oldu kusura bakmayın mama vermek istemiyorum
  Doğum kg:2530 Boy:48 baş:32
  1ay: kg 3800 boy: 53 baş:36
  2.ay kg:4480 boy:57 baş:37,5
  3.ay 5000 kg boy:59 baş:38,5

  Alerji sonuç yumurta akı ve inek sütü 0.01 buydağ ve yumurta sarısı çıkmadı henüz sonuç

  Kan değerleri hgb:9 hct:26,5 mcv:83,4 mch:28,1 demir eksiklik varmış ve 4 aydan başlamam gerekirmiş ( çok uzun oldu ana lütfen mama vermek istemiyorum öncelikle cevaplarsanız sevinirim))

  Uzm. Dr. Anıl Yeşildal Cevapladı:

  2,5 kilo  doğan  bir  bebek için  gelişim  gayet,  iyi  boy  uzaması  devam  etmiş,  kilo bazen  durabilir,  bence  emzirmeye  devam  etmelisiniz,  hele  de alerji  şüphesi varsa  en  iyisi  anne  sütü.  3  ayda  kan  seviyesi,  doğal  olarak  düşer, bu  demir  eksiliği  sayılmaz,  ancak ufak  doğduğunuz  için  demir  eksikliği  olmasın  diye  düşük doz takviye  yapılabilir.  Huzursuzluk  için  idrar  testi de  yaptırmanızı  öneririm.  bu  yaşta  kanda  alerji  testleri  çok  doğru  sonuç  vermeyebilir.