fbpx
Cuma, Mayıs 27, 2022
Ana Sayfa Yazarlar Yazar: Dr. Anıl Yeşildal (Sigarasız Yaşam)

Dr. Anıl Yeşildal (Sigarasız Yaşam)

Sigara Bırakma Uzmanı
www.doktoramcam.com

Özgeçmiş

Mezun Olduğu Okul
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi
Mezun Olduğu Tarih
1995
Özgeçmiş

Evet ben de bazılarınız gibi 25 sene sigara içtim. Övünmek için söylemiyorum, hatta utanıyorum. Çünkü benim ilk mesleğim çocuk doktorluğu. Akademik kariyerimle ilgili özgeçmişime çocuk doktoru diğer profilimden ulaşabilirsiniz O yüzden bu bölümde sadece sigarayla ilgili özgeçmişime , daha doğrusu hikayeme yer vereceğim.

Allen Carr terapisti olmaya karar verdiğim güne kadar sanki bir tabuymuşçasına kendime bile itiraf edemediğim bir gerçeği paylaşmak isitiyorum sizlerle. Evet ben sigaraya fiilen 14-15 yaşında başlamış olsam da beyin olarak 5-6 yaşında başlamıştım sigaraya, bu ne mi demek, akşam yatağına yattığında büyünce sigara içeceğini düşünen, en erken kaç yaşında başlayabileceğini hesaplayan, bir an önce sırf büyümek ve onlar gibi havalı olabilmek için sigara içeceğini hayal eden bir çocuk olmak demek, oysa yanımda içen ve soran büyüklerime asla içmeyeceğim ve nefret ettiğim yalanını uyduruyor ve bol bol da aferin alıyordum. Oysa farkına varmadıkları şey çocukların sözden çok davranışı örnek aldıklarıydı. Bu itirafı üstüne basa basa vurguluyorum, çünkü çocuklarımıza nasıl bir kötülük yaptığımızın farkına varalım isityorum. Ve bilin ki birçok çocuk maalesef bu yalanı söylüyor

İlk kez 8 yaşında yanık olarak yere atılmış bir izmaritten bir nefes çekerek denedim ve tabii ki iğrenç buldum, ancak bu merakımı gidermeye yetmedi. Ve yaşım ilerledikçe başka denemeler yapmaya başladım. 14-15 yaşımda devamlı yanımda paket taşımasam da, aldığım paketi ev dışında gizleyerek, annemden babamdan gizlice alarak ara ara içme şeklinde bu sürdü gitti. Hiçbir zaman günde 6-7 sigaranın üzerine çıkmadım, en yoğun içkili eğlenceli günümde bile 10’u geçmedim. Özellikle de çok sigara içen bazı arkadaşlarım deli misin Anıl sen? ben senin kadar az içsem asla bırakmazdım derlerdi bana

Benim de zaten bahanem hep az içtiğim ve keyif aldığımdı, ancak yıllar geçtikçe sigarayı bırakmam gerektiğini biliyordum, ancak bırakmanın düşüncesi bile beni acaip ürkütüyordu. Ama bir yandan da ben bir çocuk doktoruydum, bu meslekte bunu sürdürmeyi kendime yakıştıramıyordum, bir hastamın ailesi beni sigarayla görse elimi nereye saklayacağımı bilemiyordum, onların içtiğini bilsem bile acaip utanıyordum. Ayrıca biraz allerjik bünyeli oluşum dolayısıyla az içmeme rağmen , kışın hastalıklardan-öksürükten kurtulamayışım, boğazımdaki hiç geçmeyen gıcık ve en önemlisi çocuk sahibi oluşum her sigara içicisi gibi beni de bırakmaya zorladı. Birkaç kez 21 gün, ve 3 ayı geçmeyen denemelerim oldu. Vücudum bıraksa da aklım bir türlü bırakamıyordu, yani tam olarak kurtulamıyordum. Ve sonunda bu şekilde sigarasız bir hayatı çekemeyeceğimi düşünüp tekrar geri dönüyor, bu sefer de tekrar başladığım için kendime kızıyordum. Çektiğim işkenceleri yaşayan bilir.

Ve son yıllarda çok da zevk alamadığım halde artık hiç bırakamayacağımı düşünürken bir gün Allen Carr sigarayı bırakmanın kolay yolu diye tanıtım e-postaları almaya başladım. İnanın ilk 3-4 postayı her tiryakinin yapacağı gibi “hadi canım” diyerek bakma gereği bile duymadan sildim. 5. de “artık yeter neymiş bu” diye merakımı cezbetti ve girdim, 2-3 günüm “Allen Carr sitesinde” geçti , en ücra köşelerine kadar siteyi inceledim, uzman videolarını seyrettim, sitedeki tüm yazıları okudum, referanslara baktım, hatta bırakan bazı kişilerin telefonunu bulup aradım bile, herkes inanılmaz şeyler söylüyordu ve kararımı verdim en kısa zamanda buraya gidecek ve son bir kez deneyecektim, halen tam olarak inanamasam da “ne kaybederim ki, nasılsa kolaymış, nasılsa eski işkenceleri çekmeyecekmişim” dedim kendi kendime. O günü ve o anı hiç unutmuyorum tam bir özgürlük ve sonsuz bir mutluluk. Üstüne içkili ortama da girdim, çok stresli günler de geçirdim, inanır mısınız stresli olayı çözmek için canla başla çalışıyorum, olay çözülüyor, 1 saat sonra sigaranın aklıma gelmediğini fark ediyordum. Ve işte karşınızdayım, bırakmakla kalmadım, çocuk doktorluğu bana dar geldi ve Allen Carr Terapisti olarak sizlere yardımcı olmaya karar verdim.