fbpx
Cumartesi, Mayıs 28, 2022
Ana Sayfa Yazarlar Yazar: Prof. Op. Dr. Selim Yalçın

Prof. Op. Dr. Selim Yalçın

Çocuk Ortopedi
Anka Ortopedi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi
0216 363 03 04

Erenköy Bağdat Cad. Çubukçu Apt. No:333 Kat: 4 D: 8
Kadıköy / İstanbul

Özgeçmiş

Özgeçmiş

1961 yılında Istanbul′da doğdu, 1980 yılında Özel Istanbul Alman Lisesi′nden, 1986 yılında Istanbul Tıp Fakültesi′nden mezun oldu. Mecburi hizmetini Artvin′in Murgul ilçesinde yaptı. Tarihi bir bakır madeni olan bu kasabada ve çevre köylerde hastaları evlerinde ziyaret eder, aşı kampanyalarını yürütür, gönderildiği küçük sağlık ocağını ufak operasyonların ve doğumların yapılabildiği, hastalarla dolup taşan bir mini-hastaneye dönüştürürken kas-iskelet sistemi hastalıkları kötü tedavi edilmiş veya tedavisiz bırakılmış çocuk ve erişkinlerin nasıl sakat kaldığı ve sakatların Türkiye′de nasıl toplum dışına itildiğini gözlemleyerek ortopedist olmaya karar verdi. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı′nın ilk asistanı olarak uzmanlık eğitimine başladı. 1992′de Yardımcı Doçent oldu, Almanya′da kalça protezinin yaratıcılarından Prof. Wagner′le birlikte 6 ay çalıştı, bir yıl boyunca A.B.D.de Pittsburgh University of Pennisylvannia ve Children’s Hospital of Philadelphia′da çocuk ortopedisi konusunda uzmanlaştı. Bu dönemde çalışmalarına dünyanın önde gelen çocuk hastaneleri olan Shriner’s Hospital ve Seattle Children’s′da devam etti. Ülkeye döndüğünde Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde ilk çocuk ortopedi ve rehabilitasyon kliniği′ni kurdu. Yine üniversite bünyesinde çağdaş ortezlerin yapımı için bir Ortez-Protez Laboratuarı kurulmasına öncülük etti.
1999 yılından başlayarak ükemizde en önemli bedensel engellilik nedeni olan spina bifida ve serebral palsi konularında hekimlere ve ailelere yönelik kitaplar yazdı. Ülkemizin ilk Türkçe Spina Bifida kitabını Spina Bifida: Tedavi ve Rehabilitasyon′ adıyla 1999 yılında yazdı; Bu kitapla birlikte hekim eğitimine yönelik yapılan CD-ROM′ların ilk örneğini de gerçekleştirdi, kitabın tam metnini ve spina bifida konusunda tamamen özgün bir eğitsel filmi içeren bir CD-ROM hazırladı. Hasta ailelerinin eğitimi için aylık eğitim toplantılarını başlattı, Spina Bifida Derneği İstanbul şubesi kurucu yönetim kadrosu içinde yer aldı.
Bundan sonra önce dünyada ve ülkemizde çocuk bedensel engelliliğinin en önemli nedeni olan Serebral Palsi konusunda, daha sonra da yeni gelişen bir teknoloji olan Yürüme Analizi konusunda hekim ve hasta ailelerine yönelik toplam altı bilimsel kitap yazdı, dört adet eğitsel film yaptı, Professor Graf’ın Kalça Çıkığı Tanısı adlı kitabını Türkçe′ye çevirdi. Son kitabı The HELP Guide to Cerebral Palsy′ İngilizce olarak yazıldı ve dünyaya dağıtıldı. Spina Bifida ve Yürüme Analizi kitapları Türkiye′de konularında yazılmış ilk ve halen tek Türkçe kitaplardır.

Prof. Yalçın ayrıca Ulusal ve Uluslararası Dergilerde çok sayıda makale yayınladı, bilimsel kongrelerde 50den fazla bildiri sundu, 100′ü aşkın konferans verdi, Hollanda′nın Amsterdam kentinde düzenlenen 20. Dünya Ortopedi Kongresi′nde Zamudio Ödülü kazandı.
Türk hekimleri arasında pediatrik nöromüsküler hastalıkların ortopedik tedavisi konusunda bilgi ve ilginin artması için yoğun çalışmalar yaptı, yurt içinde çok sayıda toplantı düzenledi, A.B.D.′den Hindistan′a dek dünyanın çeşitli ülkelerine uluslararası kongrelerde konferanslar vermek üzere davet edildi. 2002 yılında serebral palsi konusunda ülkemizde yapılmış olan ilk uluslararası toplantı olan Eastern Mediterranean Cerebral Palsy and Developmental Disorders Congress′i gerçekleştirdi. Anadolu′nun çeşitli yerlerini gezerek toplam 11 ilde çocuk doktorlarına pediatrik ortopedi kursları düzenledi.

2002 yılında merkezi A.B.D.′nde olan ve gelişmekte olan ülkelere tıp bilgilerini iletebilmek için ücretsiz olarak kitap yazıp dağıtmak amacıyla kurulan Global Help adlı kuruluşun Türkiye temsilcisi oldu. Bu kuruluş için Ponseti Treatment of Clubfoot′ ve Practice of Pediatric Orthopaedics′ adlı kitapları tercümelerini yaptı ve Türk hekimlerine dağıtılmasını sağladı.
2001 yılından bu yana Serebral Palsi konusunda dünyanın en önde gelen kuruluşu olan American Academy of Cerebral Palsy and Developmental Medicine′in üyelik komitesi üyesidir.

Selim Yalçın 1975-1982 yılları arasında Boğaz′da olta balıkçılığı yaptı. Onbeş yaşında kürek sporuna gönül verdi, sporcu olarak başladığı kürekte 4 kez klüp kurdu, antrenörlük ve federasyon üyeliklerinde bulundu. Halen Dünya Master’lar Kürek Şampiyonaları’na katılmaktadır. İlk yelkenlisi olan 31 Atlantik sınıfı “”Forsa””yı 18 yaşındayken aldı, uzun yıllar önce Forsa daha sonra değişik tekneleriyle Marmara, Ege ve Akdeniz′de yelken yaptı. HobieCat17 katamaranıyla sportif yelkencilik yapar, yaz-kış 43 ft Ekip teknesiyle ailesiyle yelken açar. Yelken Dünyası ve Naviga adlı dergilerde yayınlanmış yazıları mevcuttur. Son beş yıldır daha aktif olarak sürdürdüğü koşu yaşamında dünyanın çeşitli kentlerinde yarım ve tam maraton koşmuştur.

Bir klasik Osmanlı Musikisi tutkunu olan Dr. Yalçın tambur çalar. Bir tarih tutkunudur, eşi Dr. Berker ile birlikte Dr. Berker′in dedesi ve Türkiye′de Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Dalı′nın kurucusu olan Ord. Prof. Dr. Osman Cevdet Çubukçu′nun yaşamını ve Türkiye′de modern tıbbın kuruluş öyküsünü Tıbbiye′nin ve Bir Tıbbiyeli′nin Öyküsü′ adlı kitapta yayınlamıştır.

Almanca, İngilizce ve Fransızca bilir. Bilgisayarda özellikle eğitsel grafik tasarımı, tıbbi sunum teknolojisi ve multimedya uygulamaları konusunda uzmandır.

Dr. Yalçın ortopedik cerrah ve üniversite hocası olarak üretken bir meslek yaşamı hedefledi, bedensel engelli erişkin ve çocuklarla çalışırken daha önce hiç yürümemiş genç insanların cerrahi ve rehabilitasyon sonrasında yürümeye başlamasından gurur ve mutluluk duyuyor.

 ANKA ORTOPEDİ, FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON MERKEZİ

Bağdat Caddesi Çubukçu Apt. 333/8 Erenköy İstanbul

Telefon :   0216 363 0304
FAX       :   0216 363 0485