fbpx
Pazar, Mayıs 29, 2022
Ana Sayfa Yazarlar Yazar: Uzm. Psk. İlknur Üstünuçar

Uzm. Psk. İlknur Üstünuçar

Sigarasız Yaşam (Allen Carr)
Allen Carr Türkiye Sigara Bırakma Merkezi
0(212) 358 53 06

Nispetiye Cad. Çamlık Yolu Sok. Yüngül Apt. No:7 D.3 Etiler
Beşiktaş / İSTANBUL

Özgeçmiş

Özgeçmiş

Tüm öğrenim hayatını Berlin’de geçirmiştir. Freie Universitat Berlin-Tıp Fakültesi Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra, Rudolph Virchow Klinikum’un Psikosomatik bölümünde Klinik Psikolog olarak Uzmanlığını tamamlamıştır.

Yıllarca klinik deneyimleri yanı sıra “iş hayatında stres”, “iş ortamı analizleri”, “iş hayatında çatışma ile başaçıkma yolları”, “iş hayatında psikosomatik semptomlar” gibi konularda yürütülen bir çok araştırma çalışmalarına katılmış ve tüm davranışsal ikili görüşmelerin gerçekleştirilmesinden sorumlu olmuştur.

Dünyaca ünlü Granini, Davidoff, Mercedes-Benz ve Swatch şirketlerinin Almanya’da işe alım ve eğitim süreçlerini hazırlayan ve organize eden Stein Promotions şirketinde beş sene boyunca eğitmen ve danışman olarak çalışmıştır. Bu süreç içinde yukarıda belirtilen şirketlerin işe alım, iş başı eğitimleri ve eğitimlerde kazandırılan bilgi ve becerilerin iş ortamına aktarılması konularında çalışmıştır. Ayrıca sunuş teknikleri, beden dili, iletişim ve stres konularında eğitim seminerlerini hazırlamıştır ve yönetmiştir.

1998 yılında İstanbul Alman Konsolosluğu’nun yürüttüğü “Türk ve Alman Eğitim Sistemlerinin Sentezi” adlı projenin yönetim kurulunda eğitim danışmanı olarak çalışmak üzere Türkiye’ye davet edilmiştir.

Proje sürecinde Türk ve Alman eğitim kadrolarının oluşturulmasında danışmanlık yapmıştır. Ayrıca proje kapsamında bulunan öğrenci ailelerine ve öğretmenlerine hem bireysel danışmanlık yapmıştır hem kişisel gelişim seminerleri vermiştir.

Bu yıllarda “Gestalt Terapi” terapistlik eğitimini tamamlamıştır.

2000 yılı itibariyle Yönetim, Eğitim ve Danışmanlık şirketinde Eğitim Program Yöneticisi ve İnsan Kaynakları danışmanı olarak çalışmıştır.

Temel İletişim ve Empati Geliştirme, Beden Dili, Sunuş Becerileri, Stres Yönetimi, Ekip Oluşturma ve Geliştirme, Eğitimcinin Eğitimi ve Güvenli Davranış Geliştirme konularında eğitim seminerleri oluşturmuş, geliştirmiş ve yönetmiştir. Ayrıca işe alım projelerinde rol almıştır.

2002 yılı boyunca kurumsal çalışmaları ve bireysel danışmanlık hizmetleri yanı sıra Almanya’da “Geliştiren Koçluk” eğitimi almıştır ve Türkiye de uygulamalarını sürdürmektedir.

2003 yılında birkaç ay boyunca Uzak Doğu’da bulunarak “Gevşeme ve Nefes Teknikleri” öğrenmiş ve uygulama hakkı kazanmıştır.

2003 yılının Kasım ayında merkezi Arizona Amerika’da bulunan KnowMeTM uygulamasının Türkiye temsilciliğini almış ve KnowMeTM eğitmeni olmuştur.

2004 yılında, Merkezi İngiltere’de olan, dünyada 50den fazla ülkede bulunan ve başarı oranı en yüksek sigarayı bıraktırma yöntemi kabul edilen Allen Carr Seminerlerinin Türkiye kurucu ortağı ve Allen Carr -Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu- Terapisti olmuştur.

Bugüne kadar binlerce insana sigara bırakma konusunda destek vermiştir.

Ayrıca Entelekya Eğitim ve Danışmanlık A.Ş.’ye bağlı olarak bireysel kaliteyi geliştirmeye yönelik eğitimler vermekte ve bireysel klinik danışmanlık yapmaktadır.

İlknur Üstünuçar evli ve iki erkek çocuk annesidir.

Farklı hobileri yanı sıra 1990’dan bu yana profesyonel dalgıçlık yapmaktadır.