fbpx
Pazar, Mayıs 29, 2022
Ana Sayfa Yazarlar Yazar: Yrd. Doç. Dr. Emrah Cangi

Yrd. Doç. Dr. Emrah Cangi

Uzman Dil ve Konuşma Terapisti
Harmoni Dil Konuşma ve Gelişim Akademisi - Üsküdar Üniversitesi

Feneryolu Mah.Bağdat Cad.Hayat Apt.No:99 Kat:4 D:6
Kadıköy/İstanbul

Özgeçmiş

Özgeçmiş

Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi, PDR Ana Bilim Dalında; yüksek lisans ve doktora eğitimini Anadolu Üniversitesi, Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalında tamamlamıştır. İlgi alanları gecikmiş dil-konuşma, kekemelik, artikülasyon bozukluğu, fonolojik bozukluk; otizm, Down sendromu vb. gelişimsel bozukluklara bağlı dil-konuşma bozukluklarıdır.

Cangi, uzmanlık eğitimi süresince A.Ü. DİLKOM, İ.Ü. Cerrahpaşa, Yeditepe Üniversitesi ve Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ve Florence Nightingale Hastanesi’nde klinik stajını tamamlamıştır. Başlıca ilgi alanları kekemelik ve diğer akıcılık bozuklukları, otizm, apraksi, çocukluk çağı dil bozuklukları ve alternatif-destekleyici iletişim sistemleri (ADİS) olan Emrah Cangi, dil ve konuşma bozuklukları alanında çeşitli sertifika ve uygulayıcı belgelerine sahiptir. Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği ve Ses, Konuşma ve Yutma Bozuklukları Derneği’ne üyedir.

Bölüm Yazarlıkları-Kitaplar

Dil ve Konuşma Bozukluğu Olan Çocuklar, Ed: Asım Arı ve Mine Sönmez Kartal, Eğitim Yayınevi, 2017.

Alternatif ve Destekleyici İletişim Nasıl Kullanılır? Ankara: Detay Yayıncılık, Emrah Cangi ve Seyhun Topbaş, 2015.

Sosyal Beceri Nasıl Öğretilir ve Akran Sosyal Etkileşimi Nasıl Planlanır? Detay Yayıncılık, Seyhun Topbaş ve Emrah Cangi, Ankara, 2013.

Dil ve Konuşma Bozuklukları Olan Çocuklar, Özel Eğitim, Ed: Yaşar Barut, Lisans Yayıncılık 2011.

Bilimsel Çalışmalar 

·Dil ve Konuşma Terapisinde Tele-terapi Uygulamaları, 8. Ulusal odyoloji ve konuşma bozuklukları kongresi, Ankara-2016

·Dil ve Konuşma Terapisinde iPad Uygulamaları, 7. Ulusal Dil ve Konuşma Bozuklukları Kongresi, Sözel Sunum, Kocaeli-2013

·/r/ Sesletim Terapisinde Terapi ÖncesiYapılan İşleme Göre Terapi Çıktılarının Yordanması, 7. Ulusal Dil ve Konuşma Bozuklukları Kongresi, Kocaeli, 2013.

·Kekemeliği Olan ve Olmayan Ergenlerin Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Düzeylerinin Karşılaştırılması, Sözel Sunum, 6. Uluslararası Katılımlı Dil ve Konuşma Bozuklukları Kongresi, Eskişehir, 2011.

·Şen, A., Dikmen, İ., Eyilikeder, E., Akyıldız, P., Bilge., A., Sat, Ş., Demographic measures of voice patients, 12th Congress of the International Clinical Phonetics and Linguistics Association-ICPLA, Poster Session, Istanbul, Turkey (2008) .