Vitaminler – Mineraller – Besinler

Vitaminler – Mineraller – Besinler

Yıllar içinde sitemiz geliştikçe beslenme hakkındaki makale ve videolarımızın sayısı o kadar arttı ki; yeni sitemizde sağlığımız için faydalı olan vitamin – mineral ve gıdaların veya tersi sağlığımıza zararlı olan bazı gıdaları ve durumları yeni bir kategori altında toplamaya karar verdik. Vitaminler ne kadar masum, nar kabuğu kanserden korur mu, B12 vitamini hangi besinlerde vardır? Ya da cevizin faydaları, kefirin faydaları, D vitamini mucizesi gibi aklınıza gelen gelmeyen tüm sorularınızın cevabını Vitaminler – Mineraller – Besinler kategorimizde bulmanız mümkün. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Balık yağı, propolis-arı sütü gibi gıda takviyeleri, D vitamini hakkında bilgi alabilir miyim?

Soru:
Çocuğuma balık yediremediğim için balık yağı kullanabilir miyim, ne kadar süre kullanmam lazım, birçok marka var,özellikle neye dikkat etmeliyim? Arı sütü, poleni, propolis gibi ürünleri bağışıklık sistemini desteklemek icin kullanabilir miyim, belli bir yaş sınırı var mı? Bıngıldağı hala bir miktar açık, D vitaminini günde 5 damla olarak kullaniyoruz, bu vitamini bıngıldağı kapanana kadar mı kullanmak lazım?

Cevap:

Çocuğunuz balık  yemiyorsa  ceviz,  semiz  otu  da  verin. Yılda  2-3 ay balık  yağı  verebilirsiniz,  iyi  saflaştırılımış  olmalı,  tadı  kolay  içilebilir  olmalı. Propolisler  için  2 yaşı  bekleyin  derim,  yılda  1-2  ay  verilebilir, ancak  çocuğunuzun  bir  sorunu  yoksa  bunlara  gerek  yok.  D  vit’in  bıngıldakla  bir  ilgisi  yok,  2,5-3 yaşa  kadar  yazın 400,  kışın 800 Ü  D  vit  almalı.

21 aylık, hala anne sütü alıyor, fakat süt içmiyor, süt ürünleri yediremiyorum…

Soru:
Benim oğlum 21 aylık, hala anne sütü alıyor, yemeklerini güzelce yiyor bir sıkıntı yok, fakat süt içmiyor, süt ürünleri ve yumurta yediremiyorum ne yapmam gerek, onların yerine geçecek yiyecekler var mıdır, ne yedirebilirim? 

Cevap:

Anne sütü 24 aya kadar alacak, o zaman zaten süt gerekmiyor. Zaten medya yüzünden süt gereğinden fazla abartılıyor. Aşağıdaki 2 yazı sizi çok rahatlatacak. Beğenirseniz paylaşın ltf. Yumurta yemiyorsa başka hayvani proteinler alır, baklagil yer, kuruyemiş yer, denegelenir.
Süt İçmeyenlerin Boyu Uzamaz mı? | Makale | Doktor Amcam
Çocuğunuz Süt İçmiyorsa | Makale | Doktor AmcamDoktoramcam.com

Menu