2 yaş sendromu ve uyku problemi

  Merhaba, Oğlum 2 yaşında. Yaklaşık 18 aylıktan bu yana 2 yaş sendromu yaşıyoruz. Herşeyi kendi yapmak istiyor. Ortada hiçbir neden yokken veya normalde hiç tepki vermediği konularda aşırı tepkiler veriyor. Bağırıyor, ağlıyor, kendini yerlere atıyor. Şefkatli davranıp sakinleştirmeye çalıştık, ona bu davranışlarından dolayı kızdık, hiç ilgilenmedik. Ama hiçbirinden sonuç alamadık. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Ayrıca gece bir türlü uyumak bilmiyor. Bebeklikten bu yana en erken 22:00’de uyudu. Şimdi ise bu saat 23:30’a kadar gitti. (Sabahları 8 gibi kalkıyor) Her gece 03:00-03:30 arası kalkıyor ve bağırmaya başlıor. Yanına gidiyorum gelme diyor geri dönüyorum gitme diye tepiniyor.Benden başka birini görnce daha da çıldırıyor.Ne istediğini anlayamıyorum. Sakinleşmesi yaklaşık 30 dk.yı buluyor. Artık geceler bizim için kabus haline geldi. Ne yapmalıyız? Yardım rica ediyorum.

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  -2 yaş sendromunu tarif ediyorsunuz.Öncelikle sakin olun.Her şeyi kendi yapmak istemesi normal,yapabileceklerine müsade etmelisiniz.
  Yapabildiklerini onun adına siz yapmayın.
  -Hayır; dedikten sonra lütfen "evet" olmasın.Ağladı,kızdı,bağırdı,huysuzlandı diye "evet" olmamalı.
  -Hayır dedikten sonra 2 yaş çocuğunun dikkatini hızla dağıtabilirsiniz ama "evet" e  gelmemelisiniz.
  Eğer dayanamayıp "evet" olursa çocuklar bunun doğru olduğunu öğreniyorlar.(Yani her seferinde ağlayıp,bağırınca ancak yapacaklar diye öğreniyorlar.)
  -Gece geç yatmasına gelince;mutlaka gündüz dış ortamda bulunmalı.Yürüyerek,oynayarak dış ortamda enerjisini atmalı.
  -"Zaten hergün çıkıyoruz." diyorsanız süreyi arttırın.Pusetle gezmeyi önermiyorum.Kendisi koşmalı,yürümeli,tırmanmalı,kaymalı..vs.
                                                                                                                                                         SELAMLAR
                                                                                                                                                    Emine ERASLAN