HPV Aşısı – Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

HPV Aşısı - Rahim Ağzı Kanseri Aşısı
HPV Aşısı - Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

Bu makale daha önce @doktoramcam Instagram sayfasında yaptığım bir canlı yayından alıntılanmıştır, faydalanacağınızı umuyorum.

Canlı yayının tamamını ” Özel Aşılar Kafanızı Karıştırmasın ” adlı videomuzda bulabilirsiniz.

Son özel aşımız, HPV Aşısı. Bu virüs bayanlarda rahim ağzı kanserinin en sık sebebi. Dünya’da kadınlar arasında en sık görülen ve en sık ölüme sebep olan 2. kanser türü. Bu aşı nedense ülkemizde hak ettiği değeri göremedi. Aslında bir kanser aşısı var ve kimse bu aşı ile ilgilenmiyor. Genelde daha çok kadın doğum uzmanları bu aşıyı uyguluyorlar. Ama o zaman da aslında iş işten geçiyor. Neden?

HPV Aşısı, beklenen ilgiyi Türkiye’de neden görmedi?

Çünkü Türk toplumunda tabular var, evlilik öncesi bayanların ilişkisi pek hoş karşılanmıyor. Aksine erkekler teşvik ediliyor, bu bir üstünlük gibi görülüyor. Oysa bu HPV enfeksiyonunu taşıyan erkekler ve evlilik öncesi ilişkiye giren erkekler, bu enfeksiyonu taşıyarak eşlerine bulaştırabiliyorlar. Dolayısıyla eşleri de bu hastalığı ne yazık ki evlendikten sonra kapabiliyorlar. Sonuç olarak bir kız çocuğunun cinsel hayatının olmaması, evli olmaması bu aşıyı olmasına engel değil.

HPV – Rahim Ağzı Kanseri Aşısı hangi yaşlarda uygulanıyor?

En erken 9 yaşında bu aşı uygulanabiliyor. 9-26 yaş arası ideal, ama 45 yaşına kadar ruhsatı var. Virüsün bazı tiplerini kapmış olsa bile, hani belki diğer tiplere karşı korur düşüncesiyle ama esas koruma 15 yaşa kadar, 16 yaşa kadar olmalı. Yine HPV ‘nin birçok tipi var. 16 ve 18 tip kanserlerin %70’ inden sorumlu. Ve ikili aşılar, dörtlü aşılar genellikle çapraz korumayla kanserlerin %80’ini önlüyor. 6 ve 11 numaralı HPV virüsleri de genital siğil dediğimiz hastalıkta %90 etkili. 31, 33, 45, 52 ve 58 gibi nadir görülen diğer tipler de yine %20 olasılıkla kansere sebep olabiliyor.

Dünyada bazı ülkelerde erkek çocuklara da HPV Aşısı yapılıyor

Bazı ülkelerde baştan itibaren erkek enfeksiyonunu da önlemek düşüncesiyle, erkek çocuklarda da aşılama yapılabiliyor. Bu aşı genellikle 3 doz olarak uygulanıyor. 0. Ay, ilk dozdan 2 ay sonra ve ilk dozdan 6 ay sonra gibi.

HPV Aşısı genital bölgeye uygulanmıyor

Koldan uygulanıyor. Yanlış bir inanış var, sanki genital bölgeye uygulanıyormuş gibi bir algı var. Aslında kesinlikle böyle bir şey yok. Aşı, diğer aşılar gibi Deltoid kası dediğimiz, omuza yakın üst kol bölgesinden yapılıyor. Klasik yan etkiler var. Yine ateş, aşı yapılan yerde ağrı.

HPV Aşısı sonrası 5-10 dakika bir yere uzanmak gerekiyor

Nadiren hipotansiyona meğilli, özellikle ani ayağa kalkınca tansiyonu düşen bayanlarda biraz tansiyon düşmesine sebep olabiliyor.

O yüzden belki de biraz ağrı şoku dediğimiz, aşıdan sonra 10 dakika uzanma tavsiye ediliyor. %100 kanseri önleme dediği için aşı olan çocukların da ileri yaşlarda 40 yaşlarında, 35 yaşından sonra belli aralarla kadın doğumun önerisiyle kadın doğum doktorlarının önerisi ile Smear testlerini yine düzenli olarak yaptırmaları tavsiye ediliyor.

HPV Aşısı dozları ve başlama yaşı kafanızı karıştırmasın

Yine burada 3 çeşit aşımız var, 3 farklı marka veya farklı tip aşımız var. Doz, yaşa ve aşıya göre yine burada da değişken. Biraz daha pahalı bir aşı.

Cervarix

Cervarix 2’li bir aşı. 16 ve 18 tip HPV’lerin yaptığı kanserlerin %70’ine karşı koruyor. 0-1 ve 6. ay olmak üzere 3 doz olarak uygulanıyor ve bir dozun fiyatı 452 TL.

Gardasil

Gardasil 4’lü bir aşı. Hem siğil hem de kanserin 2 tipine karşı koruyor. 6-11-16 ve 19 HPV virüsleri içeriyor. Dolayısıyla hem kanserlerin %70’i, hem de siğillerin %90’ına karşı koruyor. Bu aşıda şöyle bir doz avantajı var. Eğer siz ilk dozda 13-14 yaşı geçirmezseniz özellikle 9-13 yaş arası 2 doz olarak uygulanabiliyor. 0 , yani ilk başladığınız dozdan 6 ay sonra 2. dozu uyguluyorsunuz. Eğer 14 yaşı geçmişse bu da 0-2 ve 6 aylarda 3 doz olarak uygulanıyor. 26-45 yaş arası aşının ruhsatı olmakla birlikte çok verimli değil. Etkinin en üst seviyeye çıkabilmesi için aslında genç kızların adet görmeden önce bu aşıyı olmaları en sağlıklısı olacaktır.

Eğer Gardasil fiyatı ne kadar diye merak ediyorsanız,1 doz 585 TL.

Bir de Gardasil 9 ‘lu aşı var. Bu hepsine karşı, tüm tiplere karşı koruyor. Dolayısıyla HPV’nin yaptığı genital kanserleri %90’a karşı koruyor. Güncel fiyat bilgisine ulaşamadım. Türkiye’de yok şu anda ama çok pahalı olduğu söyleniyor. Muhtemelen bu 2’li-4’lü aşıların en az 2-3 katı bir fiyata sahip olduğunu söyleyebilirim. Türkiye’de satılamaması ihtimali dolayısıyla muhtemelen firmalar şimdilik bu 9’lu aşıyı getirmiyorlar. Ama ileride farklı uygulamalar olabilir.

Not: Fiyat bilgileri Ocak 2021 itibariyle verilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here