fbpx
Pazartesi, Mayıs 20, 2024

Doğum


Gebeliğiniz ilerledikçe nasıl bir şekilde doğurmanız  gerektiğine doktorunuzla birlikte karar vermeniz gerekiyor. Doğanın önerisi normal, ancak bazen tıbbi nedenlerle sezeryan da tercih edilebiliyor.

Ancak sezeryanın tercih edilmesindeki en önemli sebeplerden birisi de korkular ve bu korkular dolayısıyla gereksiz yere aşırı hissedilen doğum sancıları, peki bunlardan kurtulmak mümkün mü?

Neden Normal Doğum?

Herşeyden önce adı üstünde normal , doğa tanrı böyle uygun gördüğü için, ayrıcbunu  tercih  etmeliyiz. Ayrıca bunun birçok bilimsel gerekliliği de vardır. Bebeğin özellikle çok pis bir bölgeden doğması bir  tesadüf  değlidir, annenin vajina ve makat bölgesindeki flora bakterileri yani doğal bakteriler,  normal doğum sırasında,  bebeğin  ağzı  aracılığıyla bebeğin tüm  sindirim sistemine özellikle de bağırsaklarına yerleşerek bağışıklık sisteminin ilk eğitim aşamasını başlatır. Annenin bebeğine kavuşması,  dolayısıyla emzirmenin başlaması çok daha erken oluyor. Bu 2  koşul gerçekleşince de bebeğin bağışıklık sistemindeki dengeli gelişimin ilk adımları atılmış oluyor.

Kadınlar neden korkuyor, ne yapılabilir?

İnsanoğlu genellikle bilmezden korkar. Hele de bu bilinmezlik yanlış bilgilerle doldurulursa tüm beden ‘korkulan’ doğum olayına karşı savunma geliştirir. Kasılır gerilir…Oysa gevşemiş bir bedende doğum yolculuğunun keyfine varılabilir. Gergin bedende doğum sancılı, ağrılı bazen de imkansızdır. Bu nedenle bu yolculuğa huzurla hazırlanırken anne adayının, zihin ve bedene yük olan korkulardan, endişelerden özgürleşmesi gerekir. Uzmanlarımız size hem doğum seçenekleriniz, bunların avantajları-dezavantajları hakkında bilgi verecek, hem de özellikle ağrısız normal doğumun mümkün olduğunu size anlatmaya çalışacaklar.

Doğurmak için hastaneye giderken çantamda neler olmalı? Bu soru her anne adayının kafasında dolanıp duran bir sorudur. O telaş  içinde  bazen  akla  herşey  gelmeyebilir, o yüzden bu hazırlıkları önceden belirlemekte  fayda  var. Hastaneniz onların özel elbiselerinden birini giymenizi istiyor olabilir, öncelikle bunu öğrenin. Eğer hastanede öyle bir mecburiyet yoksa evden kendinize gecelik ve pijama getirebilirsiniz. Emzireceğiniz  için ön tarafından düğmeli veya açılabilen bir pijama veya gecelik tercih etmelisiniz. İsterseniz kanamanız durana kadar hastane elbisesini de giyebilirsiniz, böylece yanınızda getirdiğiniz pijama veya geceliği kirletmemiş olursunuz. Çantanıza koymanız gereken gerekli eşyalar ve ince detaylar hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz, devamı için…