Doğum Çantasında Neler Olmalı?

Doğum Çantasında Neler Olmalı?
Doğum Çantasında Neler Olmalı?

İçindekiler

Doğum Çantanıza Ne Koymalısınız?

Doğum için hastaneye giderken doğum çantamda neler olmalı? Bu soru her anne adayının kafasında dolanıp duran bir sorudur. O telaş içinde  bazen  akla  her şey  gelmeyebilir, o yüzden bu hazırlıkları önceden belirlemekte fayda var. Bu makalede çantanıza koymanız gereken gerekli eşyalar ve ince detaylar hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz.

Aşağıdaki videolarda Op. Dr. Ayşe Duman, “Doğum Yolculuğuna Holistik Yaklaşım” ile ilgili bilgiler veriyor.

Mutlaka Gerekenler

Pijama veya Gecelik

Hastaneniz onların özel elbiselerinden birini giymenizi istiyor olabilir, öncelikle bunu öğrenin. Eğer hastanede öyle bir mecburiyet yoksa evden kendinize gecelik ve pijama getirebilirsiniz. Emzireceğiniz  için ön tarafından düğmeli veya açılabilen bir pijama veya gecelik tercih etmelisiniz. İsterseniz kanamanız durana kadar hastane elbisesini de giyebilirsiniz, böylece yanınızda getirdiğiniz pijama veya geceliği kirletmemiş olursunuz. Hastanede normalde beklenenden daha uzun süre kalma ihtimalinie karşı, en az 3 pijama veya gecelik götürmenizde fayda var.

Terlikler ve Çoraplar

Hastanenin soğuk olabilme ihtimaline karşı ayaklarınızı sıcak tutabilmek için yanınızda kalın çorap bulundurmalısınız. Odanızda veya hastane koridorunda dolaşmak için terliklere de ihtiyacınız olacaktır. Doğumdan sonra ayaklarınız şişebileceği için mümkünse rahat, belki bir numara büyük bir terlik tercih edilebilirsiniz.

Emzirme Sütyeni ve Petleri

Bebeğinizi emzireceğiniz için bu tür özel sütyenleri  ve  petleri yanınızda bulundurmanız size rahatlık sağlayacaktır. Anneye kolaylık sağladığı gibi meme konforunuz ve bakımında en önemli yardımcılardan birisi de da meme ucu petleridir. Aşırı sıkı olmayan sütyenleri tercih etmelisiniz. Bu emzirme sütyenleri size ekstra koruma ve rahatlık sağlayacaktır.

İç Çamaşırı

Yüksek belli, beyaz ve pamuklu iç çamaşırları tercih edilebilir. Gebeyken giydiğiniz rahat ve yumuşak iç çamaşırları da olabilir. Eğer rahat bir iç çamaşırına sahip değilseniz gebe kıyafeti satan mağazalardan gebeler ve lohusalar için üretilen iç çamaşırları da satın alabilirsiniz. Birkaç çift hazırlayıp yanınızda götürmeniz hastanede size oldukça fayda sağlayacaktır.

Kişisel Bakım

Diş fırçası, diş macunu, saçınız için tarak ve sabunu da yanınıza almayı unutmayın. Hatta saç losyonu, saç kremi ve şampuan da çantanıza koyabilirsiniz. Doğumda dudaklarınız kuruyabileceğinden dudak nemlendiricisi de unutmamanız gereken ince  detaylar arasında.

Eve Gidiş Kıyafeti

Gebelikten önce giydiğiniz sıkı kıyafetleri yanınızda götürmek yerine rahat ve bol bir kıyafet seçmeniz hastaneden eve gidişte rahat etmenizi sağlar. Vücut bölümleriniz gebelik öncesi zayıflığına ulaşması için süre gerektirdiğinden yani doğum sonrası hemen zayıflamayacağınızdan yanınıza bol kıyafetleri almalısınız.

Bebek Giysileri

Çoğu anne bebeğini ilk defa giydireceği için sevinçli ve heyecanlı olduğundan çantasına bebeği için de özel kıyafetler koymak ister. Bebeğiniz içinkıyafet seçimi yaparken mevsim ve hava durumunu da göz önünde bulundurmalısınız.  Her birinden ikişer tane olmak şartıyla çantanıza badi, yelek, önlük, hırka, zıbın, pijama altı, çorap ve tulum koyabilirsiniz. Ayrıca hem yavrunuzun yüzünü çizmesini önlemek ve ellerini soğuktan korumak için yanınıza bebek eldiveni de alabilirsiniz.

Bebek Bakımı

Çantanıza bebek bezleri, bebekler için ıslak mendil, emzirdikten sonra bebeğinizin dudak etrafını ve dudaklarını silmek için ağız mendili gibi önemli  ayrıntıları koymayı unutmamalısınız.

Oto Koltuğu / Ana Kucağı

Bebeğinizi hastaneden çıkarırken bir bebek oto koltuğu veya ana kucağı ile taşımanız daha emniyetli olacağından bunları da bulundurmalısınız.

Çantanıza Koymanızı Önerdiğimiz Eşyalar

Battaniye

Eve yolculukta ihtiyacınız olacak bir battaniyeyi de ihmal etmeyiniz. Sıcak havalar için hafif yünlü bir battaniye, soğuk havalar için daha sıcak tutan bir battaniye tercih ediniz.

Telefon / Telefon Şarjı/ Telefon Rehberi

Bebeğinize sahip olduğunuzda bunun sevincini akrabalarınızla ve arkadaşlarınızla paylaşmak isteyeceksiniz. Bu güzel haberi onlarla paylaşmak için bir telefona ve telefon rehberine ihtiyacınız olacaktır. Tabii  dizüstü  bilgisayarınızdan toplu mail de  gönderebilirsiniz. Gerçi  bugün  akıllı  telefonlar hepsinin  yerine  de  geçiyor.

Video Kamera, Fotoğraf Makinesi ve Ekstra Piller

Doğum odasında fotoğraf ve video çekiminin hastanenin kurallarına uyup uymadığını öğrenmek için önce doktorunuza danışın. Eğer hastane için sıkıntı olmuyorsa bebeğinizin ilk anlarını kaydetmek, bu anları ölümsüzleştirmek için video kameranızı kullanabilirsiniz. Neyse ki artık  cep  telefonlarıyla  da  bu  gibi  hatıralar  saklanabiliyor. Ya  da  profesyonel  bir  doğum  fotoğrafçısı tercih ederek  bu  harika günü  ölümsüzleştirebilirsiniz.

Müzik Çalar

Doğum sırasında ve doğumdan sonra sevdiğiniz müzikleri dinlemek sizi rahatlatacağı için yanınızda  müzik çalar veya  telefona  bağlanabilen  bir  hoparlör  sitemi bulundurmanız iyi bir fikir olabilir.

Atıştırmalıklar

Doğumdan sonra çok acıkabilir ve susayabilirsiniz. Bisküvi ve meyve suyu gibi atıştırmalık şeyler bulundurmanız bu ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Emzirme ile İlgili Bilgiler

Yanınıza bir emzirme ilgili bir kitap götürebilirsiniz veya doğumdan sonra emzirme danışmanını ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. Ya  da  şimdiden emzirmeyle  ilgili  makale  ve  vidolarımızı takip  etmeye  başlayabilirsiniz. Ama kısa  bir  özet  isterseniz  aşağıdaki,  makale ve videoyla işe başlayabilirsiniz.

Emzirmenin 5 Altın Kuralı

Sağlıklı Emzirme Süreci İçin 5 Altın Kural

Daha detaylı bilgi için Emzirme – Anne Sütü kategorisini inceleyebilirsiniz.

İnce Detaylar

Dizüstü Bilgisayar

Doğumdan sonra doğum yaptığınızı sosyal medyadaki tüm arkadaşlarınızla paylaşmak istiyorsanız bir dizüstü bilgisayara ihtiyaç olacaktır. Bu  aynı  zamanda bebeğinizn  sağlığı  ile  ilgili  bilgiler  edinmek  için  de  gerekebilir.

Bebek Kitabı ve Dergileri

Bebeğinizle ilgili merak ettiğiniz şeyler halen varsa bebek kitapları ve dergileri okuyarak bu merakınızı giderebilirsiniz. Hem bebeğiniz hakkında daha çok bilgi sahibi olmak hem de okuyarak keyifli saatler geçirmek için bebek kitapları veya dergilerini yanınıza alabilirsiniz.

Masaj Losyonları

Eşiniz doğum sonrasında sizi rahatlatmak amacıyla masaj yapacaksa masaj losyonunu yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Bakım Ürünleri

Doğumdan sonra solan cildinizi biraz olsun canlandırmak, eşinize ve gelen ziyaretçilere daha güzel ve bakımlı görünebilmek için, en önemlisi kendiniz için, yanınızda biraz da makyaj malzemesi götürmeye ne dersiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here