fbpx
Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana Sayfa Bebek Ay Ay Bebek Gelişimi

Ay Ay Bebek Gelişimi


Her ay için farklı bilgilerle ve  önerilerle donatılmış Ay Ay Bebek Gelişimi rehberimize hoş geldiniz. Bu rehberin internetteki taklitlerinden en  önemli  farkı bir uzman  çocuk  doktoru ve pedagog bakış açıları birleştirilerek özenle ve özgün bir şekilde hazırlanmış olmasıdır. Aşağıdaki tablodan bebeğinizin ayına uygun kutucuğa basarak her ay için uygun önerilere ve  ilgili bağlantılara ulaşabileceksiniz. Sevgili anne babalar bebeğinizin, ilerleyen yıllarda çocuğunuzun nasıl geliştiğini, hangi aylarda-yaşlarda hangi becerileri kazandığını çok merak ettiğinizi bilerek sizin için faydalı olabilecek  Ay Ay Bebek Gelişimi rehberi hazırladık.

Anıl Yeşildal – DoktorTakvimi.com

Ay Ay Bebek Gelişimi Rehberiniz

Aşağıdaki tabloda çocuğunuz için uygun olan ay veya yaşa tıkladığınızda bu yaşa ait gerekli tüm bilgilere ulaşabileceksiniz: Bebeğiniz ne zaman gülümsemeye başlayacak, ne  zaman yürüyecek? Hangi ayda hangi aşıları olması gerekiyor, beslenmede nelere dikkat etmek gerekiyor, hangi ayda hangi yaşta hangi tahlilleri veya kontrolleri yaptırmak gerekiyor? Tüm bu soruların cevabına bu yeni uygulama sayesinde kolayca  ulaşabileceksiniz.

  • Bebeğim ne  zaman  desteksiz  oturabilir.
  • Bebeğimin  dişleri  ne  zaman  çıkacak?  Bebeklerde diş çıkarma sırası konusunda, ilk dişin çıkış zamanı, dişlerin çıkış sırası genetik birçok faktör ve bazı anatomik özelliklerden oldukça etkilenmektedir,  devamı…
  • Bebeğim  9  aylık  oldu  ancak  hala  emeklemiyor,  acaba  normal  mi?
  • Bebeğim  10 aylık  oldu  hala  hiç  dişi  çıkmadı  çok  şaşkınım.
  • Bebeğimin  boy-kilo  gelişim  normal  mi? …Sağlıklı çocukların boy uzunlukları ilk 6 – 12 aydan başlayarak genetik yapılarına özgü persentil değerlerine yaklaşır ve 2 – 3 yaşlarında çocuğun kendi genetik özelliğini yansıtan persentil değere ulaşır.Her  çocuğun  farklı  bir  büyüme  potansiyeli  vardır, o yüzden  herhangi  bir  yaş  için  tek  bir  normal  ölçüm  değeri  olamaz. Tüm  ölçümler için 3. persantil normalin  alt  sınırı,  97. persentil normalin üst  sınırı, 50. persentil  ise …devamı
  • Bebeğime  yürüteç  alam  istiyorum,  bir  zararı  var  mı? …Adından da anlaşılacağı üzere bebeklerin yürümesini kolaylaştırıcı bir alet olarak tasarlanmıştır. Ancak gerçekler ne yazık ki böyle değildir, aslında yürüteç bebeği tembelliğe alıştırarak, bırakın kolaylaştırmayı yürümesini zorlaştırabilir bile. Hatta bazı  gelişmiş ülkelerde yürüteç kullanımı, bazı sakıncaları dolayısıyla yasaklanmıştır,  devamı…
  • Bebeğim  her şeyi ııhhh ııhhh  diye gösteriyor 15 aylık  hala kelime  söylemiyor,  bu  normal  mi?
  • Çocuğum  2  yaşında  inanılmaz  inatçı  ne  yapacağımı  şaşırdım…
  • 2-3  kelimelik  cümle  söyleme  kaç  yaşında  gerçekleşiyor.

…gibi  sorularınız  ve  endişeleriniz  varsa  hepsinin cevabını  Ay Ay Bebek Gelişimi  rehberimizde  bulmanız  mümkün, tek  yapacağınız aşağıdaki  tablodan  ilgili aya  tıklamak

Sitemize üye olanların  yapabileceklerine gelince:
Persentil eğrileri (Büyüme eğrileri): Bebeğinizin  doğumundan  18 yaşına  kadar  Türk  Standartlarına  göre  büyüme  eğrilerini  oluşturup  takip  edebileceksiniz, yaşına  uygun boy-kilo ve baş çevresi ölçüm tablolarına ulaşabileceksiniz.

Bu  makale  ve ay bağlantılarının  altına  yorum  ve  önerilerinizi  yazarak Ay Ay Bebek Gelişimi rehberimizi daha  faydalı  hale  getirmemize  yardımcı  olabilirsiniz.

1 Aylık 2 Aylık 3 Aylık 4 Aylık
5 Aylık
6 Aylık
7 Aylık
8 Aylık
9 Aylık 10 Aylık 11 Aylık 12 Aylık
13-15 Ay 16-18 Ay 19-21 Ay 22-24 Ay
25-27 Ay 28-30 Ay 31-33 Ay 34-36 Ay

Aşağıdaki videolarda Uzm.Dr. Anıl Yeşildal, Emzirme ve Anne Sütü hakkında aklınıza gelebilecek tüm soruları yanıtlıyor ve bebeklerde sık görülen sorunlardan bahsediyor.

Kız  ve  Erkek Bebek Gelişim Tablosu için

Erkek bebek gelişimiKız bebek gelişimi

Bu  uygulamanın piskososyal-motor ve dil gelişim bölümlerinin hazırlanmasında büyük emeği geçen, İlkbahar Çocuk ve  Aile Danışmanlık Merkezi  kurucusu Uzm. Ped. Emine Eraslan ‘a çok teşekkür  ederiz.