4 Aylık Bebek

4 Aylık Bebek
4 Aylık Bebek

İçindekiler

4 aylık bebek pratik özet

Fiziksel-zihinsel-duygusal gelişim

Arkadan seslenildiğinde sesi arar. Uzanıp alma başlar. Aynadaki görüntüsüne bakar. Önüne konan kuru üzüm büyüklüğündeki bir nesneyi bile fark edip izler. Sevecen ve öfkeli seslere farklı tepki verir. Coşkuyu, üzüntüyü ve şaşkınlığı mimiklerle gösterebilir. Bir taraftan diğer tarafa dönebilir.

Tıbbi takip/Öneriler

Muayene: Genel  fizik  muayene,  gelişim, kalça  çıkığı  muayenesi Yenidoğan refleksleri hafifler.  Göz bebeklerinde  kırmızı  yansıma testi.
Öneriler: Sadece  anne  sütü+ D  vit    

Aşıları

DTacB-IPV-Hib(Difteri boğmaca karması), KPA 13(Konjüge  pnömokok-Zatürre aşısı)Rotavirüs(ishal)aşısı 2. dozları
Not: Rotavirüs 2 ay arayla 2  doz veya 3 doz yapılan 2  farklı aşı markası mevcuttur. Bazı  hekimler bunu  3-5-7. aylarda  da  yapmayı  tercih edebilir.

Siz Onun İlk Öğretmenisiniz

Bu ay bebeğin sizi nasıl seyrettiğine dikkat edin. Sizin yüzünüzü, gözlerinizi ve yüz ifadenizi seyrederek bebeğimizin sürekli  dünyayı  keşfettiğinin ve bir şeyler öğrendiğinin  farkında  mısınız? Bir oyuncağa her vuruşunda veya bir çıngırağı her sallamasında yeni sinir bağlantıları oluştuğunu  ve  çok  çabuk  öğrendiğini  asla unutmayın. İleride bir gün futbol  topuna  vurduğunda, bir piyanonun  tuşlarına dokunduğunda veya bir aritmetik problemi çözdüğünde ona yine aynı sinir bağlantıları yardımcı olacaktır.

Bebeğinizi seyrederek kendi başına ne  tür faaliyetlerin dikkatini çektiğine dikkat edin. Eğer bebek uzanıp oyuncaklara vurursa, onunla birlikte uzanıp ne yaptığı hakkında konuşun. Çocuğunuzun ne yapmak istediğini herkesten çok siz bilirsiniz. Onun doğal ilgilerini destekleyerek tek bir fert olarak gelişimine saygı göstermelisiniz.

Masaj

Dokunmak bebeğin erken beyin gelişimini ve sizinle olan iletişiminizi kuvvetlendiren güçlü bir yöntemdir. Üzgün olduğunda bebeğinizi okşamak ve uykuya dalarken başına dokunmak onun gelişimi için önemli hormonları ortaya çıkarır.
Araştırmalara  göre belli aralıklarla masaj yapılan bebekler daha hızlı kilo almakta ve daha derin uyuyabilmektedir. Stres hormonu olan kortizol, bakıcıları tarafından düzenli masaj yapılan bebeklerde daha az üretilmektedir. Masajı bebeğin günlük bakımının bir parçası yaparsanız, ileride büyüdüğünde, uzun bir günün sonunda sizin yorgun omuzlarınıza masaj yaptığını görerek sevinebilirsiniz.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Anıl Yeşildal, “Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi” , “Sık Görülen Bebek Hastalıkları” , “Antibiyotik Kullanımı” ve çeşitli sağlık konuları hakkında bilgiler veriyor.

Yuvarlanma

Bu sıralar bazı bebekler yuvarlanarak sırt üstü dönemye  başlayabilirler. Tüm gelişim  aşamalarında olduğu gibi yuvarlanmanın zamanında da değişiklik gözlenebilirir. Bazı araştırmalar bebeklerin uykuya dalmak için sırtlarına basınç  uygulamak  için göstermektedir. Yine de, kas gelişimi için bebekleri kısa süre karınları üzerine yatırmakta  fayda  olduğunu  hatırlatmak  isterim.

Bebeğin ilk defa yuvarlanması genelde karından sırta doğrudur. Karnının yuvarlak şekli yandan yana sallanarak yuvarlanmasına yardım eder. Bu başarı çocuğu hem  çok şaşırtacak bir o kadar da sevindirecektir. Bazı bebekler hemen tekrar  tekrar yuvarlanırlar, bazıları ise bunu haftalarca bir  daha denemeyebilir. Bebeğinizi yuvarlanmaya  teşvik  etmek için sevdiği bir oyuncağını uzanabileceği bir mesafenin dışına koyabilirsiniz böylece onu yakalamak için uzandığında tekrar yuvarlanabilir.

Diş Çıkarma

İlk inci beyazları genellikle daha birkaç ay kendini göstermeyecektir, fakat nadiren bazı çocuklar üç aylıkken bile diş çıkarmaya başlayabilirler. Her  konuda olduğu  gibi diş çıkarma  konusunda  da  genetik  faktörler  etkilidir,  yani sizlerin ve ailenin geçmişini araştırarak  çocuğunuzun ilk dişinin ne zaman çıkarabileceği tahmin edebilirsiniz.

Bazı bebekler diş çıkarırken, günlerce şiş diş etinin yarattığı ağrı, huzursuzluk ve ateş gibi  belirtilere katlanırken, bazılarına bakarsınız bir günde diş ortaya çıkıvermiş. Yani bebek için diş çıkarmanın verdiği rahatsızlık bebekten bebeğe değişir.

Kız ve Erkek Bekek Gelişim Tablosu İçin
Erkek bebek gelişimi
Kız bebek gelişimi

Genel olarak diş çıkarma belirtileri

  • Ağız sulanması (diş çıkmadan önce haftalarca sürebilir)
  • Aşırı sulanmanın neden olduğu yüz döküntüsü
  • Kaşınan diş etlerini rahatlatmak için eşyaları ısırmak
  • Maalesef gecenin bir yarısında ortaya çıkan huzursuzluk ve bazen ağlama krizleri
  • Emmeyi veya biberonu reddetmek
  • Kulağa asılmak veya ağrıyan yanağı ovmak
  • Belki de düşük bir ateş veya hafif bir ishal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here