7 Aylık Bebek

7 Aylık Bebek
7 Aylık Bebek

İçindekiler

7 aylık bebek pratik özet

Fiziksel-zihinsel-duygusal gelişim

Ses taklidi başlar. Hece tekrarı netleşir. Artık eline verilen her şeyi ağzına götürür, iri resimli kitaptaki resimlere bakar. Kitabın sayfalarını çevirir Oyuncağı elden ele geçirme başlar. Kendi adını duyunca tepki verir.

Tıbbi takip/Öneriler

Muayene

Genel  fizik  muayene,  gelişim, kalça  çıkığı  muayenesi.

Öneriler

Günlük  enerjinin  %70-80’i anne  sütü+Katı  gıdalarda çeşit  artar (Ay  sonunda kırmızı et  ve  hububatlar eklenir,  ayda  2-3 ciğer eklenebilir)+ D vit+ Demir+Flor*

Aşıları

6  ayda rotavirüs aşısı 3.  dozu yapılmadıysa 7. ayda da yapılabilir. Not 1:Rotavirüs 2 ay arayla 2  doz veya 3 doz yapılan 2  farklı aşı markası mevcuttur. Bazı hekimler bunu 3-5-7. aylarda da yapmayı tercih edebilir. Not 2: Flor takviyesi 6 ay-2 yaş arası halen bazı hekimler tarafından  tercih  edilir.  Ancak son yıllarda diş hekimleri 4-5 yaş sonrası florlu çürük önleme yöntemlerini daha çok önermektedir.

Oturma – Uzanma

Yedinci ayda bebekler için en iyi vakit geçirme yöntemlerinden biri de oturmaktır. Çoğu bebek bu ay desteksiz oturabilir, bazı  bebeklerde  bu  8 aya  kadar  gecikebilir, o yüzden  emin  değilseniz yanlarını yastıklarla destekleyebilirsiniz.

Bebeğiniz uzanabileceği mesafenin dışında ilginç bir eşya gördüğünde, onu almak isteyebilir. Oturduğu pozisyondan ileri uzanması önemli bir harekettir. Zamanla, uzanmak için dizlerinin üzerinde durmak gerektiğini fark edecek ve dört ayak üzerinde duracaktır. Bundan sonraki hareket olan emeklemeyi öğrenmek için dört ayağı üzerinde ileri geri hareket etmeyi deneyecektir. Bu ayların keyfine varın, çünkü bebeğin sabit olduğu ve  sizin  peşinden  koşmanız  gerekmeyen son zamanlardır.

Emniyet

Bebeğiniz  şu  anda  her  ne  kadar  ev  içinde  yer  değiştiremiyor  olsa  da  bunu  çok  yakında  yapabileceği  için,  şimdiden  hazırlıklara  başlamakta  büyük fayda  var. Evinize dikkatli bakınız. Elektrik prizlerini kapatın, elektrik kabloların üzerini  güvenli  bir  şekilde  örtün. Kırılabilecek ve/veya kenarları-ucu  keskin eşyaları bebeğin uzanabileceği yerlerden kaldırınız.

Evin içerisinde, merdiven başları ve sonlarında olmak üzere kapı konulmasına ihtiyaç duyulabilecek yerleri düşününüz. Çünkü gelecek ay evdeki her türlü kuytu köşe bucağa  girip  çıkmak ve  her şeyi  karıştırmak onun asli görevlerinden olacaktır. Bebeğin serbestçe hareket edebileceği alanların  olması çok önemlidir.  Bunu  için  oyun  bahçesi  güvenli  bir  seçenektir. Yürüteç  asla  önermiyoruz.

Bebeğinizle Banyo Zamanı

Artık kendi  küveti  bebeğinize  küçük gelmeye  başlamış olabilir. Fakat ıslak bebek vücudu oldukça kaygan olduğundan aileler bebeği direk olarak banyo küvetinde yıkamaya cesaret edemezler. Bebeğinizin küvetten zevk almasının ve  tehlikesiz  bir  şekilde  yıkanmasının bir yolu ona küvette eşlik etmektir. Bebeğin  banyoda  güvenle  oturmasını  sağlayan  plastik  bir  araç  da  satın  alabilirsiniz. Sizin orada olmanız kendini emniyette hissetmesini sağlayacaktır, dolayısı ile beraber dinlenip suyun içinde vakit  geçirmek  ve  yıkanmak, hem  bebeğiniz  hem sizin  için  oldukça zevkli  olacaktır.   Çeşitli  banyo  oyuncakları(ördek-top  gibi) bebeğinizin  keyfini  ayrıca  bir  kat  daha  arttıracaktır.

Bebeğiniz ister bebek küvetinde olsun, ister oturakta veya küvette oturuyor olsun, hiçbir zaman yüzünüzü diğer tarafa çevirmeyiniz – hiçbir zaman. Çünkü kazalar için çok az zaman ve çok az su yeterlidir,  bir  bardak  suda  boğulmak  deyimi  boşuna  çıkmamıştır..  Uzun ve  yorucu  bir günden sonra bebeğinizle iletişim kurmak için banyo zamanı çok iyi bir fırsattır. Suyu dirseğinizle veya elinizin sıcaklığa hassas bir kısmı ile kontrol ediniz. Havlu, bornoz, temizleyici v.b. ihtiyaç duyacağınız şeyleri hazır ediniz. Bebeği sudan çabuk fakat dikkatlice çıkarınız, yumuşak bir havluya alıp kurulayınız. Genellikle bebekleri banyo yapmaktan uzak tutan şey su değil fakat ıslaklık ve soğuktur.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Duygu Gür Ünal, “Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş” ve “Özel Aşılar” hakkında bilgiler veriyor.

Yabancıları Yadırgama

Bazen altı ile on iki aylar arasında, bebeğiniz yabancılardan korkabilir, yabancılar  yaklaşınca, sevmeye çalışınca şiddetli  bir ağlama başlarsa hiç şaşırmayın. Tanıdığı ve tanımadığı insanları kesinlikle ayırt edebilir. Bu normal bir aşama olup bazı bebekleri bir miktar etkileyebilir.

Bebeğinizin yabancıları kabullenmesinde sizin rolünüz büyüktür. Bebeğinizin bu tepkileri için kimseden özür dilemek zorunda değilsiniz. Onun tepkisi güvensizliğin bir belirtisi veya sizin aile becerilerinizin bir yansıması değildir. Bebeğinizle yabancı hakkında konuşunuz. Örneğin “Bu senin dayın,  senin hakkında çok şey duydu, seni görmek onun da çok hoşuna gidiyor” gibi. Bebeğiniz  sizin  bu  kişiyi kabul ettiğinizi hissedebilirse, o kişiyi daha çabuk kabul edecektir. Siz eğer bu insanı beğendiğinizi hissettirirseniz  zamanla  bebeğiniz  de  bu  kişiyi  beğenecek  ve  kabullenecektir. .

Sizin emniyetli kucağınızda, bebek yabancının yüzünü inceleyecek ve sizin ile esrarengiz yeni yabancı arasındaki konuşmayı dinleyecektir. Bir  süre  sonra  belki  yabancının  kucağına  gitmeyi  bile  kabul  edecektir. Ancak yabancılara çok hassas olan bebekler için, bebeği yabancının kucağında tutması için vermek doğru olmayabilir. Sabırlı olursanız ve o  kişiye alıştırırsanız bir  süre  sonra  ona ısınacak ve kendi onayladığı  zamanda yabancıyı kabul edecektir.

Ayrılık Endişesi

Yine bu zamanlarda, bebek sizden ayrılmakta zorlanabilir. Ayrılık endişesi altıncı aydan itibaren her an ortaya çıkabilir, fakat genellikle on ikinci ayda zirvesine ulaşır. Ne kadar zor olursa olsun, üzülmemeye çalışın. Bu onun gelişmesinde normal bir aşamadır. Sizin ve bebeğinizin daha kolay ayrılmanıza yardımcı olacak özel stratejiler vardır.

Hem sizin hem onun tanıdığı, güvendiğiniz bir akrabanıza bırakınız. Çünkü yabancıları yadırgama ve ayrılık endişesi genelde bir  arada  görülür. Bebeğiniz  bırakacağınız  yakınınız  ile  önceden birlikte zaman geçirin ki bebeğiniz  de   sizin ona güvendiğinizi hissetsin ve  o kişiyi  tanısın.

Akrabanızla bebeğinize  yardımcı  olacak  ve  onu  rahatlatacak yöntemleri  mutlaka konuşunuz. Hoşlandığı özel bir battaniyesi veya  tüylü bir  oyuncağı var mı? Tuvalet programı nasıl? Nasıl tutulmaktan hoşlanır? Özel bazı eşyaları belirtmek için özel kelimeleri var mı?

Ondan belirli aralıklarla ayrılıyorsanız bunu rutin hale getirmeye çalışın. Çocuklar önceden tahmin edilebilir, tepki verilebilen ortamlarda daha iyi gelişir. Bir sonraki aşamada ne geleceğini bilirlerse, kendilerini daha güvende hissederler.

Her zaman – bebek çok mutlu oynuyor ve  sizin  gittiğiniz  fark  etmiyor  bile olsa– iyi günler dileyiniz. Ona geri geleceğinizi ve iyi vakit geçirmesini istediğinizi söyleyin.

Kız ve Erkek Bebek Gelişim Tablosu İçin

Erkek bebek gelişimi

Kız bebek gelişimi

Çocuğunuzun diğer aylara ait gelişimini öğrenmek için “Ay Ay Bebek Gelişimi” uygulamamızı ziyaret edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Bebeğim yedi aylık oldu oturmayı sevmiyor poposunu kaydırıyor yada ayakları ile destek alarak sağa sola geriye doğru hareket ediyor normal mi

    • Sorunuzu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanımız, Prof. Dr. Nuran Gürses’e sitemizin Uzmanlar menüsünden profil sayfasına girerek sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here