fbpx
Çarşamba, Haziran 19, 2024

Acil Servis

Acil Servis Nedir?

Travma, boğulma, zehirlenme, yanık gibi genellikle kaza sonucu oluşan yaralanma ve hastalıkların tedavisinin hızla yapıldığı sağlık birimlerine tıpta acil servis denir.

Peki bir Web sitesinde acil servis nasıl olur diyorsanız: Demek ki bu kategoride, bu tür kazalarda, hastaneye gidene kadar ilk planda neler yapılması ya da yapılmaması gerektiğine dair bilgiler bulacaksınız.

Kaza geliyorum demez, aslında der, çoğu zaman kazaların ana nedeni önceden alınabilecek önlemlerin alınmaması ve/veya dikkatsizliktir. Yani aslında kazaları önlemek çoğu zaman mümkündür; bununla ilgili detaylı birçok bilgiyi Ev Kazaları-Güvenlik kategorimizde bulabilirsiniz. Peki bir kaza olduğunda neler yapmamız gerekiyor, bazen doğru ufak bir bilgi hayat kurtarabilir.

  • Çocuklarda yanık tedavisi:Küçük çocuklarda yanıklar en fazla rastlanan ev kazalarının başında gelir. Özellikle sıcak su veya sıvılarla haşlanma tarzı yanıklar da en fazla rastlanan yanık şeklidir. Küçük çocuk ve bebekler, özellikle çok daha hareketli, meraklı ve dur durak bilmez oldukları ayrıca derileri de ince ve hassas olduğu için yanıklara herkesten daha duyarlıdırlar. Devamı
  • Suda boğulma,
  • Kafa travmaları,
  • Elektrik çarpması: Elektrikle temas devam ediyorsa sigorta/şalter/elektrik düğmesi ne varsa en kısa yoldan elektriği kesin. Elektrik kesilemiyorsa iletken olmayan bir kumaş (ıslak olmayan bir kazak, atkı vs) ile çocuğu sarıp hemen elektrik kaynağından çekin. Solunum ve kalbini kontrol edin, gerekiyorsa kalp masajı ve suni solunum başlayın. Solunum başlar başlamaz acil servise götürün. Devamı
  • İlaç Zehirlenmeleri: Renkli hayal dünyalarıyla çocuklar, ortada bırakılan bir ilaç kutusunun içinde bir sürü bonibon şekeri olduğunu düşünebilirler. Onların bu renkli ilaçların tadına bile bakmaları hiç de hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Çocuğun sağlığı için, kullanılan aspirin kutusundan banyodaki çamaşır suyuna kadar ortalıkta bırakılan her şeye dikkat edilmesi gerekir. Devamı2-3 yaş arası çocuklarda “ilaç zehirlenmelerine” sık rastlanmasının nedenleri nelerdir?Özellikle 5 yaş altı çocuklar keşfetmeye, öğrenmeye açık, meraklı gurubu oluştururlar. Dünyayı daha çok ağızlarıyla tanımaya çalışırlar. Gördükleri, beğendikleri ve ilgilerini çeken her şeyi ağızlarına götürürler. İlaçların ortada ya da kolay ulaşılabilir yerlerde bırakıldığı veya anne-babanın dikkatinin kısa süreliğine de olsa çocuğun üzerinden kalktığı durumlar zehirlenmelere fırsat verir.
  • Ecza dolabında neler bulunmalı? Her çocuklu ailenin ecza dolabında tam teşekküllü bir ilk yardım kiti bulunması zorunludur. Hatta 2 ilk yardım kiti olmalı, biri de arabaya konmalıdır. Bu kitler kolay ulaşılabilecek yerde muhafaza edilmeli ama çocukların da ulaşmasına engel olunmalıdır. İlk yardım kiti içindeki malzemeler kolay açılabilir şekilde paketlenmiş olmalı, hafif ve saplı çantası kolay taşınmalıdır.

… gibi kazalar veya diğer acil durumlarla ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızın cevabına Acil Servis kategorimizden ulaşabilirsiniz.