8 Aylık Bebek

İçindekiler

Fiziksel-zihinsel-duygusal gelişim

Elleri ile tuttuğu iki nesneyi birbirine vurur, iki parmak ile yakalama nettir. İsteklerini ağlamadan belirtebilir. Örneğin, susadıysa bardağı gördüğünde heyecanlanır, gösterir. Heceleyerek konuşur. Ses ve mimik taklitleri netleşir. Örneğin öksürme, horlama taklitlerini yapabilir. Bardağı kulpundan tutar. Oyuncak arabasını iter. Elini deliklere sokar. Kutunun kapağını kapatır. Baş – baş, bay – bay yapar. Fış fış kayıkçı gibi oyunlar öğretilirse öğrenir ve oynar. Tanımadığı insanlara farklı davranır. Desteksiz oturabilir.

Tıbbi takip/Öneriler

Muayene

Genel fizik muayene,  gelişim, kalça çıkığı muayenesi. Öneriler: Günlük  enerjinin %50-60’ı anne  sütü+Katı  gıdalarda çeşit  artar+ Anne sütünü  biraz azltabilmek  için  muahallebi  ve  yoğurt  eklenebilir (Ailede ve  bebekte  alerji yoksa ay sonunda  yumurta  sarısı eklenir)+ D vit+  Demir+ Flor*

Aşıları

Yok Not:Flor  takviyesi  6  ay-2  yaş  arası  halen  bazı  hekimler  tarafından  tercih  edilir.  Ancak  son  yıllarda  diş  hekimleri  4-5  yaş  sonrası  florlu  çürük  önleme  yöntemlerini daha çok önermektedir. İşaret Etme bugünlerde bebeğiniz oldukça meşguldür. Vücudunun diğer bölümleri olduğu gibi elleri de sürekli bir hareket halindedir. Eşyaları şimdi çok iyi kavrayabilir ve karşı baş parmağını kullanma becerisini mükemmelleştirmeye çalışmaktadır. Aynı zamanda işaret parmağını küçük objeleri itmek ve küçük yerleri araştırmak için kullanmayı öğrenmiştir. Bu zamanlarda bazı çocuklar eşyaları parmağı ile göstermeye başlar. Parmağını size sanki “Hey, bu oyuncağın adı ne?” diye soracakmış gibi kullanır. Sizin yardımınızı isteyebilir. Gösterdiği  her  neyse  eğer  ona  zarar  verebilecek  bir  nesne  değilse gösterdiği şeyi alıp bebeğe verin. Erişimi uzak ancak  ilgisini çekecek eşyaların bebeğinizi harekete geçirmek için çok ideal olduğunu söyleyebilirim. Bu  arada ona istediği eşyanın adını söylemeyi de sakın unutmayın. Bunu birkaç kere tekrar ederseniz, kelimeyi söylediğinizde ağız hareketlerinize nasıl dikkat kesildiğini fark edeceksiniz. Ona uzanması için cesaret verin. Emekleyerek ulaşılabilir mi? Ya da yuvarlanarak? Eğer huzursuz oluyorsa yaklaştırarak yardımcı olun ki uzanıp erişebilsin.

Tekrar Başlayan Uyku Problemleri

Bu sıralar çocukların gecenin tam ortasında uyanmaya başlamaları sık rastlanan bir durumdur.  Aniden ağlarlar ve tekrar kendi kendilerine uykuya dalarlar. Veya uzun bir süre de ağlamaya devam edebilirler. Bebek vücudu ile heyecanlı şeyler yapmayı öğrenmektedir. Hareket etmeyi, ayakta durmayı ve eşyaları farklı bir şekilde tutmayı öğrenmektedir. Bazı aileler bebeklerinin karyola içinde devamlı hareket ettiklerini, emeklediklerini, döndüklerini ve bir parmaklığa tutunduklarını fark ederler. Uykulu ailelerine “Ben biraz daha oynamaya hazırım” veya “Ben ayaktayım ve oturamıyorum” der gibidirler. Tam uyumaya dalmış fakat gene gecede bir iki kere ayağa kalkmak zorunda kalan aileler için bu durum rahatsız edicidir.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Duygu Gür Ünal, “Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş” ve “Özel Aşılar” hakkında bilgiler veriyor.

Fotoğraflarla Oynama

Zihinsel olarak artık bebek kendisini fotoğraftaki görüntüsü ile eşleştirebilir. Aynı şey aynadaki görüntüsü için de geçerlidir. Bebekler hoş vakit geçirme yöntemlerinden biri de sevdiği kişilerin fotoğraflarına bakmaktır. Ona bir fotoğraf albümü alıp sevdiği kişilerin fotoğrafları ile derleyebilirsiniz. Onunla fotoğraftaki herkes hakkında konuşun, zamanla bahsettiğiniz kişiyi işaret edecektir. Sizinle en sevdiğiniz hareketlerini yaparken çekilmiş fotoğraflarını da dahil etmeyi ihmal etmeyin. Eğer onu kreşe bırakacaksanız, zor zamanlarında sizin fotoğraflarınıza bakarak avunmasını ve oyuna dönmesini sağlayabilirsiniz.

Kız ve Erkek Bebek Gelişim Tablosu İçin

Erkek bebek gelişimi Kız bebek gelişimi

Çocuğunuzun diğer aylara ait gelişimini öğrenmek için “Ay Ay Bebek Gelişimi” uygulamamızı ziyaret edebilirsiniz.

9 Ay >>

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here