28 – 30 Aylık Bebek

28 - 30 Aylık Bebek
28 - 30 Aylık Bebek

İçindekiler

2-2,5 yaş çocuk pratik özet:

Fiziksel-zihinsel-duygusal  gelişim

Sıçrayabilir, topu başının üstünden fırlatabilir, düğmeleri çözebilir. Kalemi büyüklere benzer şekilde tutar . Ellerini yıkama, Çıt-çıt açma ve kapatma, Fermuar açma-kapama başlar. Ev işlerinde annesine yardımcı olmaktan hoşlanır, ev işlerini taklit  başlar(bezle silme, toz alma) .

Masa-Sandalye (plastik) taşıma. Halıyı rulo yapma. Bez peçete katlamasını ve peçete kullanmasını öğretin. Renkleri ayırt etmeye başlar, renkli, desenli ve ilgi çekici peçeteleri yanında kullanarak özendirin ve öğretin. Kaşıkla bir kaptan diğer kaba kuru baklagil, vs. koyma. Bu yaşlarda almanız gereken oyuncaklar özellikle Lelar, küpler değişik boyutlarda kesilmiş tahtalar olabilir. Kendisi tuvalete gidebilir Çoğul geçmiş zaman kullanır, ben zamirini genellikle doğru kullanır, adını ve soyadını söyleyebilir. Sorulduğunda vücudun 10 kısmını gösterir. Kavramları göstermeye başlar.(Büyük-küçük seçenekler içinden büyük olanı gösterir).  Çocuğunuza öğretirseniz eğer; Le’dan değişik şekiller yapmaya başlar.  4–5 parçalık puzzle’ları yapar (öğrendikçe sayı artabilir). Ama henüz dikkati kısadır.  Paralel oyun dönemidir.(hayali oyun-dramatize oyun başlar). Ama tek oynamayı tercih eder. Genital organları ile ilgilenmeye başlar,  sakın kızmayın

Tıbbi takip/Öneriler

Muayene: Genel fizik muayene, gelişim
Öneriler: Gündüz  dahil  anne  sütü 2 yaş  dolumunda mutlaka kesilmeli. Çocuk hazırsa  gündüz  tuvalet  eğitimine  başlanabilir. Florlu çocuk  macunuyla diş  fırçalama
Dikkat:   Bu  yaşa  kadar  yapılmamışsa  7 yaşına  kadar  sünnet  önerilmez

Aşıları

Eğer  tamamlandıysa yok. Hepatit A ilk dozu 2 yaş sonrası  yapıldıysa 6 ay  sonra  2.  dozu yapılır. Bazı doktorlar Meningokok  aşısını  2  yaş  sonrası  tek  doz  önerebilir.

28 AYLIK BEBEK

Gelişim Evreleri

Çocuğunuz büyüdükçe gömleğini kendisinin giyip çıkarmasından tutun da tabağına yemek koymaya kadar birçok şey yapmayı öğrenecektir. Çocuğunuzun bağımsızlık gelişimini seyretmek hem acı hem tatlı iken, kendi kendine bakmayı öğrenmesi çocuğun kişisel ve sosyal gelişiminin önemli bir parçasıdır. Daha  geniş giyecekleri giymeyi yirmi aylıkken bile bazıları öğrenebilmekle beraber, tişört gibi  dar  bir  kıyafeti  kendi  kendine giymesi için birkaç ay daha geçmesi gerekebilir. Tam olarak kendi başına giyinmesi ise bir iki yılı alacaktır. Artık kendi başına ayakkabılarını çıkarabilmeli, vücudunun parçalarını saymalı ve hatta bir rengi belirleyebilmelidir.

Sizin Rolünüz

Her zaman olduğu gibi cesaretlendirmek en  önemli  anahtarınızdır. Çocuğunuz yeni bir şeyleri yapmayı  denemeye  başladığında başarsa da başaramasa da bu çabayı harcadığı için övündüğünüzü söyleyin ve tekrar denemeye teşvik edin. Hemen yardım etmeye çalışmayın,  bırakın  yavaş  da  olsa bu işi kendi başına başarmaya çalışması önemlidir (Dolayısı ile o hazır olmadan baskı yapmayın). Esnek olun – eğer ellerini yıkamasını öğrenmesi için her  taraf  ıslanacaksa  bırakın  ıslansın. Emin  olun ki  her denemesinde biraz  daha iyi olacaktır.  Elleri lavaboya  yetişmediği  için  ona  yardımcı olacak  bir  basamak  ya  da  tabure  koyabilirsiniz,  tabii  kazalara  karşı  sürekli  gözetiminiz altında  olmak  şartıyla.

Çocuğunuz kendi başına bir şeyler yapmayı denerken gözünüz sürekli üzerinde olsun. Sınırlar koyun ve ona anlatın. Bu sınırlar pek hoşuna gitmese  de bu fikri zamanla kabul edecektir.

Ne Zaman Endişelenmeli

Her çocuk bazı becerileri farklı zamanda  geliştirebilir, bazıları daha hızlı öğrenir fakat  çocuğunuzun bu yaş için uygun beceri ve  davranışları  kazanamadığını düşünüyorsanız bir sonraki randevunuzda mutlaka doktorunuza danışın.

Yaratıcılığı Cesaretlendirme

Biliyoruz  kolay  değil ! Ancak kirlenmek çocuk oyununun bir parçasıdır, dolayısı ile çocuğun yaratıcı çabaları sonucu  ortaya çıkacak olan dağınıklık ve  pisliği çok  sorun  etmemeye  gayret  edin. Ancak bir işi bitirdiğinde, temizliğin oyunun bir parçası olduğunu ona öğretin. Göreceksiniz ki  zamanla  daha  az  kirletip  dağıtarak  aynı  uğraşı  tamamlayacaktır.  Yaptığı sanat eseri birkaç çizikten öteye  gitmese bile mutlaka beğendiğinizi belirtin ve saygı gösterin ve kendisini açıklayabilmesi için güven verin.

29 AYLIK BEBEK

Bu yaşta çocuğunuz bir arkadaşını ismi ile tanıyabilir. Büyüyüp diğerlerinin ne düşündükleri ve hissettiklerinden haberdar oldukça diğer çocuklarla oynamaya olan  ilgisi  her  geçen  gün  biraz  daha  artacaktır.

Konuşmasını Dinleyiciye Göre Değiştirme

Çocuğunuzun diğer çocukları algılaması geliştikçe kiminle konuştuğuna bağlı olarak konuşmasını değiştirecektir. Akran ve ebeveynleri ile konuşurken farklı kelimeler ve ses tonları kullanacaktır. Hatta daha küçük bir çocukla konuşurken daha basit kelimeler kullandığını fark edeceksiniz.

Sizin Rolünüz

Onun söylediğini geliştirerek sözel becerisine yardımcı olabilirsiniz. Mesela o “araba git” derse, siz de “Evet, bu kırmızı araba caddede hızlı gidiyor” diyebilirsiniz. Yakında kullanmayı geliştireceği daha fazla sözcük ve daha karmaşık cümle yapıları için ona modeller kurabilirsiniz. Konuşurken uygun ses tonunu bulmak için hala zorlansa da, çok  yakında daha iyi olacak ve aynı zamanda ben, sen, beni gibi zamirlerle baş etmeyi de öğrenecektir.  İki ile üç yaşları arasında kelime  hazinesi yaklaşık 300 sözcüğe çıkacaktır. “Şimdi giderim” gibi tam fakat basit cümleler kurmak üzere isim ve fiilleri peş peşe sıralamayı başaracaktır. Kendi ismi ve yaşını söylemekte de akıcı olacak ve istendiğinde söyleyecektir.

Eğer çocuğunuz kekeler (bazen istediklerini size söylemek için öyle heyecanlanırlar ki kelimeyi kolay söyleyemezler) ve bu devam ederse doktoru ile görüşün. Bu zamana kadar kelimelerini tamamlamasını bekleyin ve ona yardım etmek için acele etmeyin. Bu sadece sorunu yerleştirmeye neden olur ve  ona asla yardım etmez.  Bu sorunun  üzerinde  durulmazasa genellikle  kısa  sürede  kendiliğinden  geçecektir.

Yalan Söyleme

Okul öncesi çocuklar için gerçek ile fantezi arasındaki fark hala bulanıktır. Çocuğunuz duvarı çizmediğini söylüyorsa, çizmemiş olmayı arzuladığı için söyler, sürekli yalan söylediği için değil. Öfkeli ve kızgın gözükmeden onu ne olduğunu söylemesine cesaretlendirin ve yalan söylemenin yapacağı başka her türlü şeyden kötü olduğunu anlatın. Gerçeği söylemekten daha az korkmasını sağlayın.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Ped. Emine Eraslan, “Yaramaz Çocuk – Hiperaktif Çocuk”, “Çocuklarda İştahsızlık” ve Çocuk Eğitimi ile ilgili çeşitli konularda bilgiler veriyor.

30 AYLIK BEBEK

Onun Kendine Özgü Oluşunu Kabullenin

Çocuğunuzun doğal karakteri kendini göstermeye başladıkça, onun mizacı sakin, maceracı, yansıtıcı veya iletişimci de   olsa,  sizin için uygun olduğunu gösterin. Bu sizin onun farklı taraflarını göstermesini engellediğiniz anlamına gelmez, fakat onu bazı özel şekillerde harekete zorlamayın. Dünyaya nasıl tepki verdiğine, genel bir saygı, kendinden  daha emin ve güvenli hissetmesine yardım edecektir.

Sosyalleşme

Bebeğiniz diğer insanlarla ilişkileri nasıl öğrenir? Nasıl ve ne zaman arkadaş edinmeye başlar? Hepsi sizinle başlar. Onun ailesi olarak onun ilk oyun arkadaşı sizsiniz. Onun en  sevdiği insanlardan biri  de siz olacaksınız. Sizin sesinizin tonundan, yüzünüzün görünüşünden ve elinizin dokunuşundan keyif alacaktır. Sizin yardımınızla başkalarını tanıyacak ve onlarla beraber olmaktan zevk almaya başlayacaktır. Bu, sosyal becerilerinin gelişmeye başlama zamanıdır.

Arkadaş Edinmeyi ve Paylaşmayı Öğrenme

Çocuklar büyüdükçe sosyalleşmeye daha ilgili olurlar. Çocuğunuz her geçen gün oyun arkadaşlarını arkadaş olarak görmeye başlamakta ve paylaşma ve verme gibi arkadaşlığın bir parçası olan küçük çeşitlilikleri öğrenmektedir. Çocuklar etraflarında öncülerinin olmasından hoşlanır, dolayısı ile oynayabileceği birkaç arkadaşı olmasını sağlayın, fakat etrafta yeterli oyuncak olduğundan emin olun. Çocuğunuz eşyalarını onlarla paylaşmakta sorun yaşayabilir.

Bencil hareket ettiği gözlenen iki veya üç yaşında bir çocuğunuz varsa onu şımarttığınızı zannedebilirsiniz. Çok üzülmeyin, bu yaştaki çocuklar genellikle ben merkezcidir. Yine de onun nasıl hareket etmesini istediğinizi gösterme şansını kullanın, birine bir iş esnasında “lütfen” ve “teşekkür ederim” diye iltifatta bulunursanız çocuğunuz bu örnekten faydalanacaktır.

Diğer çocuklarla birlikte olmayı öğrenmek için bir oyun grubu, bale veya jimnastiğe katılımı oldukça güzel fırsatlardır. Kısa zamanda nasıl arkadaş edinileceğini öğrenecek ve aktif bir sosyal yaşantıya sahip olacaktır. Çocukların oyun arkadaşlarını ısırdıkları bir dönem olur, fakat bu daha çok dişleri ile neler yapabileceklerini sınadıkları, tüm çocukların bilhassa oyuncakları için kavga ettikleri dönemde olan bir durumdur. Ancak onların sürekli saldırgan olması da doğal değildir.

Sanal Arkadaşlar

Çoğu çocuk ve bilhassa yakın akrabası olmayanlar hayali arkadaş yaratırlar. Çoğu hayali  arkadaş iki buçuk üç yaşlarında ortaya çıkar. Varsayılan arkadaşları endişe  konusu  yapmayın,  çünkü  bu  yaşlarda  bu  normal  bir  durumdur. Onlar çocuğunuzun bilincinin ve değer sisteminin bir gelişimidir. Onlar zaman  zaman teselli mercii, bazen  de  suçu  üstlenen  kişi  olurlar. Çoğu hayali arkadaş, çocuk altı yaşına basmadan ortadan kalkar. Hayali arkadaşla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Uzm.Psk. Begüm Kodalak Bilik’in makalesini “Hayali Arkadaş” makalesini okuyunuz…

Kız ve Erkek Bebek Gelişim Tablosu İçin

Erkek bebek gelişimi

Kız bebek gelişimi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here