5 Aylık Bebek

5 Aylık Bebek
5 Aylık Bebek

İçindekiler

5 aylık bebek pratik özet:

Fiziksel-zihinsel-duygusal  gelişim

Aynadaki görüntüsüne güler. Bilinçli ve isteyerek uzanıp alma artık çok netleşir. Tek heceler çıkartır. Tıkırtı ve fısıltı sesine bile dönüp bakar. Düşen sesli nesneyi arar, arkasından bakar. Eline verileni ağzına götürür.

Tıbbi takip/Öneriler

Muayene: Genel  fizik  muayene,  gelişim, kalça çıkığı muayenesi Yenidoğan refleksleri kaybolmaya başlar. Göz bebeklerinde  kırmızı  yansıma testi.
Öneriler: Sadece  anne  sütü+ D  vit    

Aşıları

4  ayda rotavirüs aşısı 2.  dozu yapılmadıysa 5. ayda da yapılabilir.
Not:Rotavirüs 2 ay arayla 2  doz veya 3 doz yapılan 2  farklı aşı markası mevcuttur. Bazı  hekimler bunu  3-5-7. aylarda  da  yapmayı  tercih  edebilir.

Evinizdeki Neşe Kaynağı

Artık  bebeğiniz dil ve dudaklarını kullanarak çıkarabileceği bir çok sesi keşfetmiştir. Bazen birşey içer veya yerken kabarcıklar ve hoş sesler arasında keyiflendiğini farkedersiniz. Bu sesler gülmenize veya çok  meşgulseniz nadiren arkanızı dönmenize neden olsa da bu  aguların  ve  seslerin konuşmanın ilk öncüleri olduğunu  sakın  unutmayın.

Bu sıralar duyacağınız başka bir ses bebeğin ilk sesli gülmeleri belki de  kahkahaları olacaktır. Farkında  olmadan vücudunda  bir  noktayı gıdıklayabilirsiniz ve ilk kıkırdamalar gelir. Bunlar ailenin defalarca duymak istediği paha biçilemez seslerdir. Onun tüm bedeninde gezinen parmaklarınız, kaçınılmaz “cee-baav” sesleriniz ile birleşince daha da kıkırdamalara neden olacaktır.

Oturma Denemeleri

Bu sıralarda, bir çok çocuk oturur pozisyona getirilmekten çok hoşlanırlar. Tabi ki çocuğunuz bu pozisyonu kendi vücudunu ve etraftaki ilginç şeyleri seyretme fırsatı  verdiği  için  çok  sevecektir. Biraz kıvrık bir sırtı olacak ve ellerini kendini desteklemek için kullanacaktır, o  yüzden  bu  denemeleri  şimdilik sadece  kucağınızla  sınırlı  tutmak ve  süreleri  uzatmamak  uygundur. Çünkü  kasları  ve  onurları  henüz  tüm  vücudunu  taşıyacak  kadar  güçlü değildir. Destekle  oturma  denemelerini  6  ay  sonuna  saklamakta  fayda  vardır.   Fakat her geçen gün kuvvetlenmektedir. Aniden düzelip bir elini boşa alarak bir oyuncağı kavramak için kullanabilir. Bir tarafına yuvarlanmaması için onu iki tarafından yastıklarla desteklemelisiniz. Yanına oturduğunuzda heyecanlanabilir. Ailesiyle aynı pozisyonda olmaktan ne kadar mutlu olduğunu seyredin.  Ancak dediğim gibi  bu  ay  için  bunlar  çok  kısa  süreli denemeler  olmalıdır.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Anıl Yeşildal, “Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi” , “Sık Görülen Bebek Hastalıkları” , “Antibiyotik Kullanımı” ve çeşitli sağlık konuları hakkında bilgiler veriyor.

Doktorunuz Bu Ayda Nelere Dikkat Eder?

Her  zamanki  gibi genel fizik muayene yapılır,  yani  kalbi- solunum  sesleri  dinlenir,  kulağına-boğazına  bakılabilir,  ancak  hasta  değilse bu  aylarda  çocuğu hoşa  gitmeyen bu muayenelerle  üzmemeyi  de  tercih  edebiliriz. Kalça  çıkığı  muayenesi her  zaman  önemlidir, Yenidoğan refleksleri bu  ayda  artık kaybolmaya başlar.  Göz bebeklerinde  kırmızı  yansıma testine  hala bakmakta  fayda  vardır. Doktorunuz  bebeğin  gözüne  parlak  ışık  tutarak,  bazen  fotoğraflarda görünen kırmızı  göz görünümünü   olup  olmadığına  bakar.  Bu  göz  tümörleri  veya  bebek  kataraktın  erken  tanısı  için  önemlidir. Sağlam  çocuk  takibinde  bebeğin gelişiminin  izlenmesi  en önemli olgudur. Doktorunuz  bebeğin  boy-kilo ve  baş  çevresini  ölçerek  gelişiminin  yaşına  uygun  ve  orantılı  olup  olmadığı  konusunda  size  yorum  yapacaktır.

Ek Gıdalara Geçiş

4-6 aylar arasında bir çok aile ek  gıdalara başlamaya çok isteklidir,  hatta  biz  doktorlar hele de anne  sütü  yeterliyken  buna  engel  olabilmek  için  bayağa  dil  dökeriz. Bazen  aile  büyükleri  de  her  ne  kadar  sizi  buna  teşvik  etmeye  çalışsa  da biz çocuk doktorları 6 aylık oluncaya kadar bebeğin günlük yiyeceğini anne sütünden, yoksa ya da kesilmişse formül sütten almasını öneririz. Bazı bebekler anne sütü ile beslenmekle yetinirler ve 6-7 aylık olana  kadar ek  gıdalara ilgi göstermezler. Fakat bazı bebekler dış dünya ile çok ilgili olup ailelerinin ne yediklerine dikkat ederler ve yemek hakkında daha fazla şey öğrenmeye  çok  heveslidirler.

Ancak  hele  de  anne  sütünüz  devam  ediyorsa, doktorunuzun  söylediği 6  aydan  önce  katı  gıdalara  geçmemek  daha  doğru  olacaktır.  1  ay  sonrası  için  şimdiden  “Ay Ay Bebek Beslenmesi” rehberimizi inceleyebilirsiniz…

Kız ve Erkek Bebek Gelişim Tablosu İçin
Erkek bebek gelişimiKız bebek gelişimi

Peki Bu Aydaki Aşılar?

Ben  dahil bazı  meslektaşlarım, İshal  aşısı  için  2-4-6 ay takvimi yerine  3-5-7 ay  takvimini tercih  edebiliriz. Eğer  bu  takvim  seçilmişse  5.  ayda  Rotavirüs ishal  aşınızın  2.  dozu  uygulanabilir. Ve  müjde bu aşı için  çocuğunuzun  canı  yanmayacak,  çünkü  bu  aşı  ağızdan  uygulanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here