Ay Ay Bebek Beslenmesi

Ay Ay Bebek Beslenmesi

Her ay için farklı bilgilerle ve  önerilerle donatılmış  “Ay Ay Bebek Beslenmesi” rehberimize hoşgeldiniz. Bu rehberin internetteki taklitlerinden en  önemli  farkı bir uzman  çocuk doktoru ve  diyetisyen bakış açıları birleştirilerek özenle veözgün bir şekilde hazırlanmış olmasıdır. Aşağıda bulacağınız tablodan bebeğinizin ayına uygun kutucuğa basarak her ay için uygun önerilere ve  ilgili bağlantılara ulaşabileceksiniz. Ay Ay  Bebek Beslenmesi her  ay  için  farklı  bilgilerle  donatılmış ,  ek  gıdaya  geçişte  kafa  karışıklıklarını  önlemeyi  amaçlayan  bir  uygulamadır.

Annelere Öğütler

Ek Gıdalara Başlamada Genel Prensipler:

Yalnız anne sütü ile beslenen bebeklerde ek gıdalara 6. aydan sonra başlanır. Eğer 4-6 ay arasında bebek yeterli kilo alıyorsa yalnız anne sütü ile beslenmeye devam ediniz ve ek besinlere 6. aydan sonra başlayınız.

Ek gıdalar, çocuğu değişik lezzet ve kıvamlara alıştıran, ileri yıllarda kolay yeme alışkanlığı kazandıran,  besin değeri yüksek besinlerdir. Bu dönemde verilecek ek besinler meyve püresi,  sebze püresi,  muhallebi,  yoğurt, peynir, kıyma, ekmek,  yumurta gibi yiyecekleri içerir.

Bu dönemde çocuğunuza verdiğiniz ek gıdaların anne sütünün tamamlayıcısı olduğunu unutmayınız.
Mümkünse  6-8 ay  arası  halen  günlük  enerjinin %70-80’i  anne  sütünden  gelmeli. Bunun  pratik  anlamı anne sütü  bol  ve  bebek  emmeye  istekli,  kilo  alımı  da  iyiyse 8  ay  dolana kadar  günde  2  öğünden fazla eklenmeyerek  anne  sütünden  daha  bol  faydalanması  sağlanabilir. Detayını   ve  bebek  büyüdükçe  oran  değişimlerini, her  ay için bebeğinize  özel  ayrı ayrı  hazırlanan makalelerde bulacaksınız.
Sevgili anne-babalar internet araştırmalarına göre bebeğiniz doğduktan sonra en çok ilginizi çeken konulardan birisinin de “Bebek Beslenmesi” olduğunu çok iyi biliyoruz.  Bu konuda  çok  yazdık,  çizdik, sizlerden  fikir  aldık ve  yukarıdaki  gibi  bir  paragraf ve  benzerlerinin,  ne  kadar detaylı olursa  olsun,  sizlere  yeterli olmadığını düşünüyoruz,

Ay Ay  Bebek Beslenmesi

Bizim sitemiz de dahil internette bebek beslenmesi konusunda birçok kaynak bulmak mümkün, ancak 6 aydan sonra ek gıdalara geçtiğimiz zaman yine  de  kafalar  karışabiliyor…

  • Her ay ne yapacağız?
  • Hangi gıdayı ne zaman başlayacağız?
  • Ne kadar vereceğiz?
  • Nasıl bir menü hazırlamalıyız?
  • Anne sütünü  hangi  ayda hangi  oranda  vereceğiz?
  • Ne sıklıkta vereceğiz?
  • Alerji problemi ile karşılaşıldığında ne yapacağız?

…gibi daha birçok soru kafamızı meşgul etmeye başlıyor. Ve okuduğumuz  yazıların içinden, her ay için bunları ayrı  ayrı yorumlamak bazen zor olabiliyor. O yüzden biz de  sizin  işinizi  kolaylaştırmaya  karar  verdik. Her ay için farklı bilgilerle ve  önerilerle donatılmış  “Ay Ay Bebek Beslenmesi” rehberi hazırladık aşağıda gördüğünüz tabloda bebeğinizin ayına uygun kutucuğa basarak her ay için uygun önerilere ulaşabileceksiniz.

Bu  makale  ve ay bağlantılarının  altına  yorum  ve  önerilerinizi  yazarak bu uygulamayı daha  faydalı  hale  getirmemize  yardımcı  olabilirsiniz.
Faydalanmanız dileğiyle,  sağlıcakla  kalın.Bu  rehberin  hazırlanmasında büyük  katkıları olan sevgili diyetisyenimiz  Uzm. Dyt.  Melis Torluoğlu’na  çok  teşekkür  ediyoruz.

0-3 Aylık
4 Aylık 5 Aylık6 Aylık
7 Aylık
8 Aylık 9 Aylık10 Aylık
11 Aylık12 Aylık 12-18 Aylık  18-24 Aylık 
24-36 Aylık

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Duygu Gür Ünal, “Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş” ve “Özel Aşılar” hakkında bilgiler veriyor. Videolarımızdan önce “Kardeşim Sağlıklı Besleniyor” adlı animasyonumuzu da çocuklarınıza keyifle izletebilirsiniz.

Kız ve Erkek Bebek Gelişim Tablosu için

Erkek bebek gelişimiKız bebek gelişimi


Sıkça Sorulan Sorular

Mamasını yedikten sonra ve yediği esnada püskürtmek suretiyle sık sık kusuyor…

Soru:
31 haftalık dünyaya gelen kız bebeğimiz şu an 2,5 aylık. Mamasını yedikten sonra ve yediği esnada püskürtmek suretiyle sık sık kusuyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Cevap:

Bebeklerde en sık kusma sebebi mide kapakçığının ilk dönemlerde iyi kapanmamasına bağlı olarak yemek yedikten sonra mide içeriğinin ağıa gelmesi olarak tarif edebileceğimiz geçici reflüdür. Ama bunun dısında en sık idrar yolu enfeksiyonu olmak üzere, çeşitli enfeksiyon hastalıkları ya da pilor stenozu gibi cerrahi hastalıklar da kusma nedeni olabilir. Çocuğunuzun tartı alımı iyiyse, her gün bir öncekinden daha fazla kusmuyorsa, ya da kusarken aşırı bol ve fışkırtır tarzda kusmuyorsa, büyük olasılıkla reflüsü vardır, yine de bu durumu çocuğunuzu takip eden çocuk doktoru ile paylaşmanızda fayda var.

Kızım 16 aylık ve yoğurt yemek istemiyor…

Soru:
Kızım 16 aylık ve yoğurt yemek istemiyor önceden yiyordu, her türüsünü denedim, çorbasına katarak yedirmeye çalıştım, bu sefer corbayı da yemek istemiyor, çok fazla da zorlamak istemiyorum, emdiği için de süt içmiyor, kaşar ve beyaz peyniri seviyor, siz ne önerirsiniz?

Cevap:

Yoğurt yemnek zorunda değil ki. Bir insan bir gıdayı yemek istemiyorsa belli ki vücut tepki veriyor. Kaldı ki,anne sütü alıyor, peynir yior, daha ne olsun ki hiç süt ürünü bile alamasa yine olur .
Lütfen şu 2 yazımızı okuyun. Çocuğunuz Süt İçmiyorsa

Süt İçmeyenlerin Boyu Uzamaz mı?

Bebeğim 6 aylık, sebzeleri sevmiyor…

Soru:
Bebeğim 6 aylık, ek gıdalara başladım, fakat en çok meyveyi ve yoğurdu seviyor, sebzeleri sevmiyor. Sevmediği yemek, ilaç, su vs.farketmez ağzında bekletiyor yutmadan. Ben nasıl bir sistem oturtabilirim? Mesela sabah kahvaltı vermeye çalışıyorum, herkes gibi devam sütüne yumurta peynir vs. kattım yemedi. Şimdi azar azar peynir, yumurta veriyorum ayrı ayrı, nazlanarak bir şekilde yiyor. Kilo vermesinden endişeliyim, sütüm yetmiyor ve devam sütünü reddediyor.

Cevap:

Daha yeni başlamışsınız, şu anda 2 öğün + anne sütü yeter, sevdiklerinle devam edin, 15 gün sonra diğerlerini tekrar denyeceksiniz. Sebzeye zeytinyağı vey teryağı, ya da Labne peyniri katabilirsiniz. Normali zaten bu, yavaş geçiş. Yumurta sarısı 7 ay sonuna doğru, beyazı 1 yaştan önde vermezseniz iyi olur. Lütfen Ay Ay Bebek Beslenmesi rehberimiz takip ediniz.

4 aylık oğlum var bazı gıdaları tadımlık olarak veriyorum…

Soru:
4 aylık oğlum var 4 kg ve 52 cm doğdu. Şu an 7.5 kilo ve 72 cm boyu var, kilo alımı yavaşladı, ilk ay 1.5 kg aldı, 2. ay hiç kilo almadı, daha sonra ayda 500 gr aldı. Ayına göre kilosu normal, ama kilo alımı yavaş gibi geldi,sadece anne sütü alıyor, ancak bazı gıdaları tadımlık olarak veriyorum, sadece tadını alsın diye, sizce ek gıdaya geçmeli miyim ?

Cevap:

Bebeğiniz 6 aylık gibi kilo ve 9-10 ay gibi boya sahip. İri doğan bebekler, eğer genetik olarak iri değilseler, büyümeleri giderek yavaşlar ve dengeye gelir. Bundan sonra bu büyüme eğrilerine paralel devam edeceğini düşnüyorum. ek gıdaya asla geçmemelisiniz.Doktoramcam.com

Menu