0 – 3 Aylık Bebek Beslenmesi

0 - 3 Aylık Bebek Beslenmesi
0 - 3 Aylık Bebek Beslenmesi

Bu dönem aslında yenidoğan veya 0 aylık bebek  beslenmesi, 1 aylık bebek beslenmesi, 2 aylık bebek beslenmesi ve de 3 aylık bebek beslenmesini kapsar.

Herhangi  bir  fark olmadığı için tek bir başlık altında sunulmuştur.

Anne Sütü ile Beslenme

Her anne bebeği bebeği için en iyisini ister. ilk 6 ay sadece anne sütü bebeğiniz için en iyisidir ilk 6 ay, tıbbi bir gereklilik olmadıkça, anne sütü dışında su, mama, bitki çayı gibi herhangi bir sıvının verilmesi asla önerilmez.

Anıl Yeşildal – DoktorTakvimi.com

İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde alerji ve kronik hastalık daha az görülür. Diyabet, solunum sistemi enfeksiyonlarının sıklığı, astım, apandisit, invajinasyon görülme riski azalır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde nekrozitan enterokolit görülme riskinin 10 kat daha az olduğu saptanmıştır. Bu konu daha detaylı bilgi almak için ilk 6 ay neden sadece anne sütü yazımızı okuyabilirsiniz.

Sütünüzün yetip yetmediğinin en iyi göstergesi bebeğinizin kilo alımıdır ki  minyon  bir  bebek  için  ayda  600-700 g  almak  bile  normal  sayılabilir.  Doktorunuza danışmadan sütünüzün yetmediğini düşünerek mama asla başlanmamalıdır. Anne sütü ve  emzirme  hakkında, sağlıklı bir emzirme sürecinin başlatılabilmesi ve sürdürülebilmesi için daha detaylı bilgi almak isterseniz. Bu konuda daha fazla detaylar için emzirmenin 5 altın kuralı yazımızı okuyabilirsiniz.

Çocuğunuzun boy-kilo-baş çevresi gelişimiyle ilgili  detaylı bilgi almak isterseniz bebek gelişim tablomuzu inceleyebilir, kendinize  özel  büyüme eğrileri oluşturabilirsiniz.

Hastayken İlaç Kullanırken Emzirebilir miyim?

Emziren  bir  annenin  en  çok  merak ettiği  konulardan  birisi  de,  hastalandığı  zaman  hangi  ilaçları güvenle  kullanabileceğidir. Aslında çok  genel  olarak  baktığımızda   bu konunun    biraz  abartıldığını  söyleyebiliriz.  Çünkü  kesinlikle  kullanılmaması  gereken veya  annenin  sağlığı  için  mutlaka kullanılacaksa  emzirmenin  kesilmesi  gereken ilaçlar  bir  elin  5  parmağını  geçmez.  Daha detaylı bilgi almak isterseniz emzirirken ilaç kullanımı  yazımızı inceleyebilirsiniz.

En  sık  kullanılan  ve  en  güvenlilerden  başlayarak  kesinlikle  verilmemesi  gereken  ilaçlara  kadar çok basit  bir  sınıflama  vermek  istiyorum.  Mümkün  olduğunca  ilaçların  hem  içeriğini  hem  markasını,  bazı  ilaçlar için  de  ait  oldukları  grubu  da  vermeye  çalışacağım,  bunlar  sizler  için  zor ve  gereksiz  terimler  gibi  görülse  de  ilacı  yazan  doktorunuza  sorarken yardımcı olacağı  için  yine  de  önemli  olduğunu  düşünüyorum. Emzirirken  kullanılan  ilaçlar  hakkında  daha  detaylı bilgi almak için emzirirken ilaç kullanımı yazımızı inceleyebilirsiniz.

4-6 Aydan Önce Neden Ek Gıda Vermiyoruz?

Adı  üstünde  çocuk  süt  çocuğudur sadece  süt  türü  gıdalarla  beslenmelidir.  Mümkünse  anne  sütüyle, yok  veya  yetersizse  yaşına  uygun  formül  süt  veya  mamayla  beslenmelidir. Bunun en önemli  sebebine  gelince,  anne  sütü  çok  düzgün işleyen  bir bağışıklık  sistemi  inşa  eder. Bu  dengeyi  anne  sütü  kadar  olmasa  da ikinci  kuşak  mamalar da sağlamaya  çalışır.  Bağışıklık  siteminde  denge unsuru çok  önemlidir,  ne  fazla  ne  eksik olmalı.  Fazla  çalışırsa  alerjik  hastalıklar,  ileri  yaşlarda  romatizma, multipl skleroz,  diabet  gibi otoimmun   hastalıklar,  az  çalışırsa  enfeksiyonlar ve  kanser  gibi  hastalıklar  daha  sık görülür. İlk 6 ay  anne sütüyle beslenme  bağışıklık siteminin,  akademik  eğitiminin  en  önemli  fırsatlarından  birisidir.

Çocuğun  midesinin ek gıdaları  kaldırıyor  olması  yeterli  değildir,  önemli  olan  bağışıklık  sistemine  getireceği  yüktür.  Ek  gıdalardaki  yabancı  proteinler  henüz  bağışıklık  sitemi  için  çok  erken  bir  uyarıdır.  Ne  kadar  erken  başlarsanız,  bebeğiniz  erişkin  hayatı  dahil, ileride  o kadar sağlık  sorunları  yaşayacaktır.

Mama ile Beslenme

Bebek beslenmesinde ilk dönemi olan 0-3 aylık dönemde anne sütü olmasa bile asla herhangi bir ek gıda verilmez anne sütünün yokluğunda veya annenin kanser tedavisi görmesi tüberküloz eğit gibi enfeksiyonlarına bağlı olarak emzirilemeyen durumlarda bir de doktor önerisiyle sütünün yetersiz olduğu durumlarda bebeğin yaşına uygun formül süt verilebilir. 0-3 ayda genellikle pre veya 1 bir numara mamalar tercih edilir. Günlük miktarlar genellikle bebeğin iştahı tarafından belirlenmekle birlikte, kabaca bir bebeğin günlük ihtiyacı kilo başına 120-180 ml’dir. Her aldığı  anne sütü öğünü  150 ml  kabul  edilerek  bir  hesap yapılabilir. Biberon ve mama ile beslenme ile ilgili daha detaylı bilgi için biberonla beslenme yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Anıl Yeşildal, “Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi”hakkında bilgiler veriyor.

Anne Sütü + Mama ile Beslenen Bir Bebek İçin Örnek Hesap:

6 kg’lık 3 aylık bir bebek günde 4 kez anne sütü alıyor.

Bebeğin  günlük ihitayacı ort. 150×6=900 ml

4×150= 600 ml  anne  sütü  alıyor.

Bu bebeğe ayrıca 2kez 150 ml’den toplam 300 ml mama verebiliriz. (150’ye  5  ölçek)

Dilerseniz  miktarlar  azaltılarak  3-4  kez  emzirmenin  arkasından  doymuyorsa  verilebilir.

Mamalar  da  sonuçta  inek  sütünden  üretilir,  alerjik  özellikleri  büyük  oranda  ortadan  kaldırılır. Ancak bebeğinizde  standart mama ile  alerji  oluyorsa,  ağır inek  sütü alerjisi  var demektir,  doktorunuza  danışın,  bunun  için  özel formül  sütler kullanmanız  gerekebilir. Mamaların özellikleriyle ile ilgili daha detaylı bilgi için biberon mamalarının özellikleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

0-3 Ayda Kesinlikle Yasak Olanlar

  • İnek sütü
  • Arı mama+inek  sütü
  • Bisküvi+ inek  sütü
  • Muhallebi-Yoğurt
  • Sebze-meyve gibi tüm ek gıdalar
  • Yumurta, kıyma gibi hayvani proteinler
  • Yemek suları tattırmak

4 Ay Bebek Beslenmesi >>

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here