Biberonla Beslenme

Biberonla Beslenme

Önemli olan ilk 6 ay bebeğin sadece anne sütü ile beslenmesidir, tıbbi bir gereklilik olmadıkça başka hiçbir sıvının verilmemesi hem dünya sağlık örgütü, hem de sağlık bakanlığının en önemli tavsiyeleri arasında yer alır.


Ancak her zaman bunu sağlamak mümkün olmayabilir, anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda, bazen bebeği biberonla formül süt dediğimiz mamalarla beslemek gerekebilir. Anne sütü yeterli olduğu halde anne çalıştığı için direk göğsünden emziremeyebilir ve sağılmış anne sütünün biberonla verilmesi gündeme gelebilir, Biberonla Beslenme  bölümünde tüm bu konulara ait sorularınızın cevabını bulacaksınız. Daha  fazlası  için  sitemize  ücretsiz  üye  olarak uzmanlarımıza  soru  sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

BPA’lı biberonların hormonal hastalıklara neden olduğu doğru mu?

Soru:
Bebek gelişimiyle ilgili bir sitede yayınlanan BPA gerçeğiyle ilgili sormak istiyorum. Bebeğime 7 aydır BPA'lı emziği kaynatıp sterlize edip öyle verdim, BPA'lı biberon kullandım. Araştırmalara göre birçok hormonal vs hastalıklara neden olan bu BPA hakkında hiçbir doktor da uyarıda bulunmadı. Şimdi Allah korusun bebeklerimiz tehdit altında mı? Eğer tehlikeliyse nasıl biberon ve emzik kullanacağız?

Cevap:

BPA’sız bibeonlar var, onları tercih edin, her yazan da %100 olacak demek de değil, ben uzman olarak bu tip şeylerden sizin kadar endişe duymuyorum açıkçası. Bu tür maddelerin maksimumu alım miktarları var, özellikle iyi marka biberonların bu sınırlara dikkat ettiğini varsaymak istiyorum, ama hiçbirşeyden emin olamıyoruz ki, Yaşadığımız dünyada daha nelerle karşılaşıyoruz. Bugün BPA’sız deyip alıyoruz, sonra başak bir madde suçlanıyor. En idelai cam biberon.

Devam sütü kaynatılmaz mı?

Soru:
Oğlum 1 yasında fakat ben kendisine devam sütü veremiyorum, içmiyor sadece emiyor, o da geceleri 1 ya da 2 defa uykuluyken alıyor beni, onun dışında gündüz ne beni emiyor, ne de devam sütü alıyor bende gündüzde devam sütü alsın diye şöyle yapıyorum 2 su bardağı devam sütüyle oğluma bir öğününde un çorbası yapıyorum bayılarak yiyor. Fakat arkadaşım kaynatıldığı için işe yaramaz, devam sütünün içinde ne varsa öldürüyorsun diyor, siz ne dersiniz, bu şekilde yapmam bir işe yaramaz mı?

Cevap:

Arkadaşınız  haklı  devam  sütü  kaynatılmaz.  Faydanın  ötesinde  akrilamid  oluşumu  ile  zarar  da  verebilirsiniz.  1  yaşı  geçmiş alerjisi  yoksa sütü  çorabasına  aynı  şekilde  koyabilirsiniz. Zaten sizi emdiği için aslında hiç süte de ihtiyacı yok. Biraz da peynir, yoğurt yedi mi tamam. Hiçbirini almıyorsa da, benim sütle ilgili makalelerimi okuyun lütfen.Doktoramcam.com

Menu