Biberonla Beslenme

Biberonla Beslenme
Biberonla Beslenme

Öncelikle  bu  yazı  biberona  teşvik  olarak  kabul  edilmemeli.  Tıbbi  bir  gereklilik  yoksa  ilk  6  ay sadece  anne  sütü  bebeğiniz  için  en  iyisidir. Eğer bebeğinizi tıbbi bir  nedenle anne sütüyle besleyemiyorsanız doktorunuz bebeğiniz  için  en  iyi  seçeneği size  sunacaktır.

İnek ya da küçükbaş hayvanların sütü yeni doğmuş bebekler için uygun değildir. Çünkü düzgün şekilde sindirilemezler. Bebeğiniz  içi   uygun  mama  ya  da  formül  sütün kutusundaki hazırlama talimatlarını ya da doktorunuzun talimatlarını takip edin. Ayrıca da  bazı  bebekler  bol  süt  olmasına  rağmen memeden  emmezler,  bu  durumda  da  sağılmış  anne  sütü  biberonla  verilebilir,  ve  hiçbir  sorun  olmadan  biberonla  6  ay  sadece anne  sütü  de  verilebilir. Ya da  geceleri  anneyi  dinlendirmek  amacıyla baba  veya  başka  bir  birey  bebeğe  biberonla sağılmış anne sütü  verebilir.

Biberonla beslerken bebeği her zaman sıkı bir şekilde kucaklayın ki vücudunuzun sevgi dolu sıcaklığını hissetsin. Bebeğinizi emzirirken biberonu hiçbir zaman destekleyerek bırakmayın ya da biberon ağzındayken bebeğinizin uyumasına izin vermeyin çünkü bebeğiniz içtiği sütü boğazına kaçırabilir ve nefessiz kalabilir.

Mamanın miktarı  bebeğin  iştahı ve büyüme hızı gibi birçok  farklı  faktöre  göre değişir ve her bir  bebek için farklıdır. Doktorunuz size tavsiyede bulunabilir ama genel bir kural olarak bebekler 24 saatte bir ve  taşıdıkları her bir kilogram başına 150 ml’ ye ihtiyaç duyarlar. Çoğu bebek günde 5 ya da 6 kez mama yer. Emzirirken olduğu gibi biberonla beslemede de anneler bebekleri ile yumuşak bir model oluşturmak zorundadırlar. Biberonla besleme de anne ve babalar için aynı güçlükleri içermektedir.

Unutmayın!

Biberonla  bebeğinize  ister  mama,  ister  sağılmış  anne  sütü  verin  bazı  genel  kurallara  dikkat  etmekte  fayda vardır.

  • Sağlık bilginizin iyi olması ve steril biberonlar bebeğinizi mikroplardan korumada hayati önem taşır. İmkanınız  varsa  bir  sterlizasyon  cihazı  alabilirsiniz.
  • Ancak aynı  işlem  basit  bir  kap  içinde  kaynatarak  da gerçekleştirilebilir. İlle  de  böyle  bir  yatırım  yapmak  zorunda  değilsiniz.
  • Biberonların içini ve dışını ılık deterjanlı suyla yıkarken elleriniz daima temiz olsun.
  • Basitçe, akan suda durulayın ve emziğin dış yüzeylerini birbirine sürterek ovun. Durulamadan sonra biberonlar, bilezik ve emzikler özel olarak hazırlanmış antibakteriyel bir solüsyonla yıkanabilir. İlk olarak solüsyonun birazı emziğin içinden süzdürülmelidir. Solüsyonun ambalajı üzerindeki talimatları dikkatle takip edin.
  • Plastik kapakçığı emzikle biberonu birbirine sıkıca tutturmak için kullanın. Bu solüsyonun biberonla tamamen temasta olmasını sağlayacak ve üst kısmın etrafında da birikmesini engelleyecektir.
  • Biberonları sterilize etmede kullanılan diğer yöntemlerden kaynatma, buhara tabii tutma sayılabilir. Detaylar için doktorunuza başvurun.
  • Bebeğiniz bazen 15-30 dakika arasında beslenmeyi bitirdikten sonra kalan sütünü, biberonu bir tarafa fırlatabilir.Bebeğiniz her zaman biberondaki miktarın tümünü bitirmeyebilir. Bebekler değişik zamanlarda değişik miktarlara gereksinim duyabilirler. Bu  sütü  saklayıp  sonra  vermek  doğru  değildir, en  doğrusu artan anne  sütü  veya  mamayı  atmaktır.
  • Mikrodalgalar ısıtma için önerilmemektedir çünkü mamanın içinde bebeğin haşlanmasına sebep olabilecek sıcak noktalar oluşmasına sebep olabilirler.
  • Daima biberonun sıcaklığını bileğinizin iç  tarafına 1-2 damla damlatarak test edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here