Bebeklerde Cilt Sorunları

Bebeklerde Cilt Sorunları
Bebeklerde Cilt Sorunları

Ne kadar özen gösterirseniz gösterin eninde sonunda bebeğiniz üç aylık olmadan pişik veya benzer deri problemleriyle mutlaka karşılaşacaktır. Panik yapmayın – bunlardan bazıları kendi kendine geçer, bazılarının ise biraz tedaviye ihtiyacı olabilir.

Bebeğinizdeki pişik 7 gün içerisinde geçmiyorsa, doktorunuza danışmanız uygun olacaktır.

Bez Pişiği (Ammonia Dermatitis)

Bebeklerin üçte birinde her hangi bir zamanda pişiğe rastalanır. Tıbbi adıyla “Ammonia Dermatitis” ya da “Diaper  dermatitis” en sık rastlanan şeklidir. Kalkmış ve kızarmış bir görünümde çocuk bezi olan bölgede bulunan pişik bebeğinizin dışkısındaki bakteriler ve  idrarındaki doğal amonyaktan kaynaklanır.

Pişiğin diğer sebepleri şunlardır:

 • Hassas deri
 • Doğal koruyucu yağları
  uzaklaştıran sert sabun kullanımı
 • Çocuk bezi üzerinde uzun süre bırakılan plastik donlar sıcak ve nemli bir ortam yaratarak bakterinin gelişimini kolaylaştırır
 • Eğer nadir de olsa kumaş bez kullanıyorsanız, deterjanların ve bezin emdiği solüsyonların yetersiz durulanması
 • Sürtünme – bilhassa çocuk bezinin hassas bebek derisine veya tombul bebeklerde bebek derisinin beze sürtünmesi.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Dr. Anıl Yeşildal, “Sık Görülen Bebek Hastalıkları”, “Antibiyotikler” ve çeşitli sağlık konuları hakkında bilgiler veriyor.

Pişiğe karşı tedavi ve önleme yolları:

 • Bebeğinizi mümkün oldukça kuru tutun, gerektikçe bezini değiştirin.
 • Mümkünse bezi açık bırakıp derinin kuruyarak iyileşmesini sağlayın.
 • Çinko oksit içeren krem ve yağlar kullanın.
 • İlave koruma rahatlığı için kenarlıklı çocuk bezi kullanın.

Pişik yarası (Candida Albicans)

Bebeğinizin pişiği birkaç günden uzun sürerse bir mantar veya bakteri enfeksiyonu oluşup daha ciddi bir tedavi gerektirebilir. En yaygın mantar enfeksiyonu Pişik yarasıdır (Candida Albicans).

Pişik olan bebeklerin yüzde 70’i bağırsaklardan gelen Candida’ya yakalanır. Fark edilmeden gelişmekle beraber bazen beyaz dairesel pul lezyonları biçiminde veya oldukça koyu kırmızı etrafı kırmızı dokulu kalkık uçlardan oluşur. Yukarıdaki tedavi ve önleme tedbirleri yanında doktorunuz tarafından önerilen mantara karşı bir losyon veya  krem  kullanmanız gerekir.

Diğer Sık Rastlanan Deri Belirtileri

Miliaria (Prickly Heat)

Sarı sivilceye  benzer, düzgün kırmızı toplu iğne başı gibi noktalardan oluşan prickly heat, bebeğin ter kanallarındaki tıkanıklıktan
kaynaklanır.Bu noktalar iltihaplanmış gibi gözükür fakat değildir, onlar sadece bebeğin deri deliklerinin gelişiminin bir neticesidir. Tedavi gerektirme, bür süre sonra  kendiliğinden  geçecektir.

Seboreik Dermatit

Bu durum aşırı aktif sebaceous (yağ üreten) vücut bezlerinden kaynaklanır. Kaşınmamakla beraber deri kırmızı ve pul puldur. Bazen bilhassa deri birleşimlerinde, kaşlarda, kafa derisinde ve kulakların arkasında kabuk oluşabilir. Korkunç gözükebilir fakat emin olun ki sadece bir kozmetik problemi olup üç dört aylık oluncaya kadar geçer.

Atopik Dermatit

Yanaklarda başlar, altı haftalık olduktan sonra her an gelişebilir. Çok kaşınan kuru, kırmızı ve pullu bir deriye neden olur. Her şeyden  önce cildi  nemli  tutmak çok  önemlidir. Doktorunuz uygun bir tedavi önerecektir. Ancak  bu  iyileşmeyen sürekli  kontrol  altında tutumanız  gereken  bir cilt  rahatsızlığı  da olabilir.

Yanak Pişikleri (Cheek Rashes)

Salya gibi nem ile sürekli temas neticesinde oluşan ve egzemalı bebeklerde daha yaygın olan kırmızı veya kuru yanak ve çene pişikleridir. Bebeğinizin derisini kuru tutmaya çalışın, yumuşak bir temizleyici ile temizleyin ve yumuşaklık ve nem sağlamak üzere losyon veya krem sürün.

Milia (sivilce)

Beyaz toplu iğne kafası gibi noktalar halinde gözüken milia sebaceous yani  yağ bezlerinin aşırı çalışmasından kaynaklanır. Genellikle burun köprüsünde, bazen de çene ve boyunda olmak üzere neredeyse tüm yenidoğan bebeklerde olur. Doğumdan 4-6 hafta içerisinde düzeldiği için bir tedavi gerektirmez.

Kuru Deri

Genellikle ırsi olmakla beraber, bazen egzema ile ilgili olarak bebek derisi kaba, kuru ve pullu olabilir. Kurutucu sabunlardan sakınmak gerekir. pH değeri  ayarlı 5.5  olan  bebek sabunları  kullanmak  bile drurumu  düzeltebilir. Deriyi yumuşak bırakmak üzere banyodan sonra bebek yağı ve losyonları kullanınız.

Konak

Çocuğunuzun kafa derisinde kabuk oluşturan Seborrhoeic Dermatitis’in bir çeşididir. Can sıkıcı fakat kesinlikle zararsızdır.  Yine  pH değeri  ayarlı  5.5 olan  bir  bebek şampuanı  kullanmak  başa zeytinyağı-karbonat  karışımı  sürmek faydalı  olabilir. Detay için doktorunuza  danışınız. Üst üste gelişen kabuğu temizlemek için ılık bir bebek yağı ile masaj yapınız ve birkaç saat bekletin. Daha sonra bebeğinizin saçını arkaya doğru kabuğu temizlemek için yumuşak bir  bebek  tarağıyla tarayın ve daha sonra pH’ı  ayarlı bir  bebek şampuanıyla yıkayın. Gerektikçe bu uygulamayı  haftada  2-3 kez tekrar edebilirsiniz.

Çilek Lekeleri (Hemanjiom)

Genellikle doğumda bulunmayan bu kırmızı kalkık şişlikler ilk birkaç hafta sonunda gelişebilir. Bunlar derideki büyük kan damarlarının büyümesidir. Bunlar bebeğinizin ilk yaş gününe kadar yok olmaya başlar ve 10 yaşına gelinceye kadar tamamen ortadan kalkar. Çoğu çilek lekesi kendi kendine yok olmakla beraber göz, burun ve ağızda oluşan iri veya hızlı gelişen lekeler kendi   kendine geçmeyebilir doktor müdahalesi gerektirebilir.

Leylek Isırıkları

Göz kapkaları, alın ve boynun arkasında gelişen bu küçük kırmızı lekeler derideki kılcal damarların çıkıntısıdır. Bir yıl içerisinde veya o civarda ortadan kalkarlar.

Mongol Lekeleri

Bebeklerin çoğunda görülen bu mavi-siyah lekeler sırtın alt tarafında ve kalça üzerinde bulunur. Bunlar çürüklerle sık olarak karıştırılır, fakat sadece deri altında pigment birikiminin bir sonucudur. Bunlar zararlı olmayıp genellikle birinci yılın sonunda ortadan kalkar. Halk arasında  karıştırılsa  sa ismi ile mongol  çocuk  arasında hiçbir  ilgi  yoktur, sadece  isim  benzerliğidir. Zaten  Down sendromuna  da  mongol denmesi  doğru  değildir.

Yazın Deri Bakımı ve Diğer Önlemler

Sıcak havada şunları unutmayın!

 • Bebeğinizi hiçbir zaman, hele  de yazın arabanın içinde yalnız bırakmayın.
 • Çok sıcak günlerde, küçük bebekler için ev en iyi ortamdır.
 • Sıcak pişiğinden kaçınmak için bebeğinizi sıcak havalarda aşırı giydirmeyin.
 • Direk güneş altında değilseniz bir atlet ve çocuk bezi dışında hiçbirşeye ihtiyacınız olmayabilir.
 • Sentetik kumaş ve nefes almayan plastik donlardan uzak durunuz.
 • Sık sık alınan serinleme banyoları bebeğinizi rahatlatabilir. Bebeğinizi banyoda  veya
  su havuzunda hiçbir zaman yalnız bırakmayınız.
 • Kenarlıklı çocuk arabaları ve pusetler havasız olabilir bu nedenle hava akımını sağlamak için kenarlarını açmak gerekebilir.

Güneşte sorunusuz eğlenmek için

Bebeğinizin derisi özellikle hassas olup dışarıya çıkıldığında kızgın güneşten korunmak için bir koruyucunuz olmalıdır. Geniş çerçeveli bir şapka yanında gevşek bir pamuklu giysi önerilebilir.

Bebeğinizi güneşe  çıkarırken mutlaka yüksek 50 faktörlü çocuklara  özel bir güneş koruyucusu sürmelisiniz. Fakat kendiniz için  kullandığınız güneş koruyucularının bebeklerin nazik ve emici derileri uygun  olmayacağını sakın  unutmayın.

Sabahları erken saatlerde ve akşamüstü güneşin çok etkili olmadığı zamanlarda bebekle güneşe çıkmak için en uygun zaman dilimidir. Özellikle güneşin  dik  geldiği sıcak saatlerde gerçekten gölge olan  kısmen  daha  serin çardak-ağaç  altı gibi  bir yerde durmak, böyle  bir  ortam yoksa  da odanzıda  istirahat etmek  en iyisidir. Şemsiye ile  korunmak  çok  yeterli değildir çünkü bebekler bu şekilde yansıyan güneşe maruz kalabilirler.

Sıcak Çarpması

Bebeğinizde şu susuz kalma belirtilerinden bir veya bir açını görürseniz ve özellikle bebeğinizde yüksek ateş de varsa derhal tıbbi yardım alınız:

 • Anormal uykusuzluk veya  aşırı uyuklama
 • Yememe ve içmeme
 • Huysuzluk veya ağlama
 • Deri sıcak ve kuru ise
 • Kuru ağız
 • Vücut ısısı 40 dereceye yaklaştı ise
 • Kusma veya ishal varsa

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here