11 Aylık Bebek Beslenmesi

11 Aylık Bebek Beslenmesi
11 Aylık Bebek Beslenmesi

İçindekiler

Bebek Yediği Miktara Kendi Karar Vermeli

11 aylık bebek beslenmesi yemek saatlerinde çocuğun  bireyselliğinin  biraz  daha  artmasıyla  karakterizedir. Besin gruplarının neredeyse hepsini keşfetmiş olan bebeğin, artık bir beslenme alışkanlığı kazanmaya başlamış olduğu dönemdir. Aile ile birlikte sofraya oturma alışkanlığı kazanmış olmalı, açlık tokluk mekanizması doğumdan itibaren geliştiğinden yiyeceği miktara kendisi karar vermelidir. Bu dönemde yediği miktardan daha önemlisi motor gelişim ve koordinasyon açısından yiyecekleri elinde tutmayı ve ağzına götürmeyi başarmasıdır.

Youtube tanitim 1

Besleyicilik açısından, pişirme teknikleri oldukça önemli bir yere sahip olup pişirme aşamasında hiçbir zaman fazla su, tuz, yağ, salça, baharat kullanılmamalı, uzun süreli pişirme ve saklamaya maruz bırakılmamalıdır. Sıcak yemekler hemen dolaba atılmamalı, belirli bir süre soğuması beklenmelidir. Bebek için ayrı yemek pişirilmemeli, aile bebek ile birlikte hemen hemen aynı besin gruplarını tüketiyor olmalıdır.

Ailede herhangi bir besin alerjisi varsa bebekte de olabileceğine dair dikkatli davranılmalı, alerjik etki gösteren besinler 1 yaşından önce tekrar denenmemelidir. Eğer ağır  alerjik  reaksiyonlar  var ve  doktor  takibindeyse,  bu  süre  bazen  3  yaşına  kadar  da  uzatılabilir.

Büyüme gelişme döneminde olan bir bebeğin iyi beslenip beslenmediği en çok kilo artışı ile ölçülür. Bu nedenle bebeğin sağlık kontrolleri aksatılmamalıdır.

*Herbir öğünde ortalama mide kapasitesi 200-250 ml’dir. Çocuğun iştahına  saygı  gösterilmelidir. İştahsız  çocuklarla  ilgili ilginç  önerilerimiz  olabilir.

İştahsızlık Her Zaman Sorun mudur?

Çocuk-Yemek-Ebeveyn İlişkisinde Bozulma

İştahsız Çocukların Ailelerine Öneriler

* Günlük  enerjinin %30—40’ını geçmeyecek şekilde anne sütü alımına devam edilmelidir.

1 Yaşına Kadar Bebeğe Verilmemesi Gereken Gıdalar:

  • Bal, içeriğindeki alerjenler ve  kalpte  ritm  bozukluğuna yol açabilecek  bazı toksinler dolayısıyla bebekler için tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
  • Çilek ve balık dışı deniz  ürünleri  alerjik  reaksiyonlara sebep olabilir.
  • Tatlandırıcı içeren (sakarin, aspartam vs.) her türlü hazır gıda, doğal olmayan meyve suları kullanılmamalıdır.
  • Yumurtanın beyaz kısmı, yapısındaki proteinler nedeniyle yüksek alerjik özelliğe sahiptir. Alerjisi olmayan bebeklere 9-10 aylıktan sonra çok az miktarlarda başlanarak denenebilir.
  • İnek sütü çiğ  ve  muhallebi içinde, alerji riski taşır. Yoğurt ve peynir haline geldikten sonra protein yapısı değiştiği için zararlı etkileri ortadan kalkar.
  • Salam, sosis ve sucuk gibi işlemden geçirilmiş etler, konserveler; içeriğinde kimyasal maddeler bulunmasının yanı sıra yağ ve kolesterol yönünden zengin olmaları zararlı olabilir. 1 yaşından sonra da mümkünse kullanımının önüne geçilmelidir.
  • Sakatatlar, özellikle beyin virüs taşıma ihtimali nedeniyle bebeklere verilmese daha iyi olur. Kuzu ciğeri veren  yayınlar,  ekoller de  vardır.  Ancak  yüksek  yağ  içeriği  dolayısıyla,  beslenme alışkanlığı açısından biz  çok sık verilemesini önermiyoruz.(ayda 1-2 kez  olabilir)
  • Tütsülenmiş balıklar (somon veya alabalık) tazeliklerini korumak için genellikle nitratlarla işlem görmeleri nedeniyle zararlıdır.
  • Kafein içeren kola, kahve, kakao, çikolata gibi besinler içerdiği kafeinle bebekte sinirlilik ve gerginlik yapabildiği gibi uykusuzluk problemi de yaratabilir. Kalsiyum gibi önemli minerallerinde vücutta kullanılmasını engeller.
  • Gazoz, kola, kutu meyve suları gibi asit-gaz ve/veya bol  şeker  içeren meşrubatlara hiçbir zaman alışmamasında fayda  vardır.

11 AYLIK BEBEK İÇİN ÖRNEK MENÜLER

*Örnek olması amacıyla hazırlanmıştır. Her bebeğin kendi metabolik ihtiyacına ve sindirim fonksiyonuna göre değişebilir.

ÖRNEK MENÜ 1

Kahvaltı: 1 adet haşalanmış yumurta+ 1 ince dilim az tuzlu peynir+1 ince dilim ekmek (tam buğday/tam tahıl/çavdar

Öğle: 3 yemek kaşığı kıymalı sebze yemeği +1/2 kase evde mayalanmış yoğurt+1/2 ince dilim ekmek

Ara: 1 küçük boy dilimlenmiş elma

Akşam: 3 yemek kaşığı kıymalı sebze yemeği +1/2 kase evde mayalanmış yoğurt+1/2 incedilim ekmek

ÖRNEK MENÜ 2

Kahvaltı: 2 ince dilim peynir ve 1 adet yumurta sarısı 3-4 yaprak maydanoz ve dereotu karıştırılarak 1 ince dilim ekmek üzerine sürülür ve fırına sürülür. Yumurta ve peynir karışımı piştiğinde yenilebilir.

Öğle: 4 kaşık etli semizotu yemeği

2 yemek kaşığı bulgur pilavı

Ara: ½ orta boy dilimlenmiş elma+1 tatlı kaşığı çekilmiş ceviz 4 yemek kaşığı ev yapımmı yoğurt ile karıştırılarak tüketilebilir.

Akşam: ½ kase tarhana çorbası

2 köfte büyüklüğünde ızgara levrek

Çocuğunuzun boy-kilo-baş çevresi gelişimiyle ilgili  detaylı bilgi almak isterseniz bebek gelişim tablomuzu  inceleyebilir, büyüme eğrileri makalemizi okuyabilirsiniz.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Duygu Gür Ünal, “Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş” ve “Özel Aşılar” hakkında bilgiler veriyor. Videolarımızdan önce “Kardeşim Sağlıklı Besleniyor” adlı animasyonumuzu da çocuklarınıza keyifle izletebilirsiniz.

ÖRNEK MENÜ 3

Kahvaltı: ½ dilim pekmezli havuçlu kek + 1 ince dilim peynir

Öğle: 1 kase balkabağı çorbası

1 küçük boy kabak dolması

Ara: 1 küçük boy dilimlenmiş yumuşak armut + 4 yemek kaşığı evde mayalanmış yoğurt

Akşam: 4 yemek kaşığı kıymalı sebze yemeği

2 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt

1 ince dilim ekmek

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here