Persentil Eğrileri – Büyüme Eğrileri

Sevgili Anne-babalar çocuk  sağlığının  en  önemli  konularından  birsi de bebek  ve çocuğun  gelişiminin izlenmesidir. Bu  bilinçle  yola  çıkarak  uzun  çalışmalardan  sonra Persantil Eğrilerini(büyüme eğrileri) yayın  hayatına  sokmuş  olmanın  haklı  gururunu  yaşıyoruz.

Türk çocuklarının büyüme  standart verilerini Türk  toplumuna  sağlayan İstanbul Tıp Fakültesi hocalarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

Persentil Eğrileri Kaynak:

Türk çocuklarında vücut ağırlığı, boy uzunluğu, baş çevresi ve vücut kitle indeksi referans değerleri. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi 2008; 51: 1-14.Neyzi O, Günöz H, Furman A, Bundak R, Gökçay G Darendeliler F, Baş F

Persentil Eğrileri Ne İşe Yarar?

Boy,  kilo ve baş  çevresi  gelişimindeki  bir  duraklama veya  aşırı  hızlanma  bazı  hastalıkların  erken  teşhisi,  tedavisi  ve  izleminde çok  önemli bilgiler sağlayacaktır.

Bugüne  kadar  doktorunuza  sorduğunuz  “Çocuğumun Gelişimi Normal mi?” sorusunun  cevabını artık  siz kendiniz  verebileceksiniz.

Tek  yapmanız  gereken  sitemize  ücretsiz  üye  olmak,  ailenizi  oluşturmak ve  çocuğunuzu  eklemek. Ancak uzun zamandır  verdiğimiz  büyüme eğrileri  hizmetini  bu  yeni  güncelleme  döneminde  bir süre  kullanamadığınız  için  özür dileriz. Bu  fonksiyonu  da  yeni  sitemize  uyarlamak için  gece-gündüz  çalıştık. Ve  artık  büyüme  eğrileri  ve  büyüme tablolarınız  da  mobil  uyumlu olarak  hizmetinizde.

Persentil Eğrileri Nasıl Kullanılır?

Doktor  veya  aile  sağlığı  merkezinde  yapılan  ölçümleri  uygun  alanlara  girdiğiniz takdirde  Doktoramcam.com  yıllar  içinde  girdiğiniz  tüm  verileri  biriktirecek  ve  size  çocuğunuzun  normal  standartlara göre  hangi  aralıkta  olduğunu  grafiklerle  gösterecek.

Benzer  uygulamalardan  farklı  olarak  Doktoramcam.com  sadece  o günkü  verinizi  hesaplamaz, boy-kilo  ve  baş  çevresinin  tüm  tarihlerdeki  tüm  verileri  profilinizin  altında  saklar,  biriktirir  ve  birleştirerek  size  Persentil  eğrisi  çıkarır. Üstelik  birden  fazla  çocuğu  olanlar tüm  çocuklarının  verilerini  ayrı profiller  altında saklayabilirler ve diledikleri  zaman görebilirler.

Çocuklarınızın  aşı  bilgileri  için  de aynı kurallar  geçerli. Tüm  aşılarını  bir  arada  görebilir,  yapıldıkça tarihleriyle  işaretleyebilir,  birden  fazla  çocuğunuz  için  bunu  yapabilir ve ömür  boyu  saklayabilirsiniz. Aşı takvimimizle ilgili  daha  detaylı  bilgi sahibi olmak için… Aşı Takvimi – Aşı Kartı

Aşağıdaki videoda Prof. Dr. Nurçin Saka “Erken Başlayan Ergenlik” hakkında bilgiler veriyor.

3 yaş sonrası Çocuk Gelişim Tablosu, Kız ve Erkek Bekek Gelişim Tabloları için  

Erkek bebek gelişimiKız bebek gelişimi  

4 YORUMLAR

    • Siteye kullanıcı bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra sağ tarafta adınızın yazdığı menüden “Ailem”‘i seçiniz. Açılacak olan pencereden “Ölçümlerine Git” ‘i tıklayınız. “Yeni Ölçüm Ekle” penceresinden değerleri girip kaydedebilirsiniz.

    • Siteye kullanıcı bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra sağ tarafta bir menü göreceksiniz. O menüden “Ailem”’i seçin. Sonra açılacak olan sayfanın altında “Ölçümlerine Git” butonunu görebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − seventeen =