Soru Cevap

Detaylı Filtreleme

Nilay Sağlam sordu,
Lenf nodu biyopsi raporumu yorumlar mısınız?

Merhabalar,boyundan alınan lenf nodu biyopsimi yorumlar mısınız?
RAPOR BİLGİLERİ 2,5x2x0,7 cm boyutlarında,grimtrak-kahve renktr,lastik kıvamında 1 adet doku parçası.Kesit yapıldığında 2,4cm çapında konglamere görünümünde krem-pembe renkte lenf nodu izlendi. TANI PROGRASİF TRANSFORME GERMİNAL MERKEZLER,FOLİKÜLER HİPERPLAZİ-LENF NODU,BOYUN EKSİZYONEL BİYOPSİ
İmmünohistokimyasal Çalışma:
CD3, CD5 :Parakortikal alanlarda(+) CD10, CD20 : Folikül merkezlerde(+) CD15 : Negatif CD30: İmmünoblast benzeri az sayıda hücrede (+) CD21:Dentritik hücrelerde pozitif CD23: Folikül merkezleri ve marjinal zonda Pozitif BLC-2:Folikül dışı alanlarda pozitif BLC-6:Folikül merkezlerinde (+)

Op. Dr. Atilla Şengör

KULAK BURUN BOĞAZ – KBB

Nilay Hanım, biyopsi sonuçları ancak kliniğiniz ve muayene bulgularınız ile birlikte yorumlanabilir. Bu nedenle biyopsinizi alan meslektaşıma danışmalısınız.

Burcu Gültekin sordu,
Emzirme

Hocam merhaba. 3 aylık bir bebeğim var. Emzirme süreleri son bir haftadır 5-7 dk arası değişiyor. Daha uzun emmek istemiyor. Bu durum normal mi?

Uzm. Dr. Nevin Kurt

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

Burcu Hanım merhaba! öncelikle güle güle sevgiyle büyüyün bebeğinizi.bebeğinizin emme gücü arttığı için daha kısa sürede daha cok süt emebilir.süreyi bırakın kendi ayarlasın. günde 5 kere bezini ıslatıyorsa haftada 150-200 gr alıyorsa sütünüz yetiyor demektir .endiselenmeyin. bebeğinizin tadını çıkarın. onu sık sık kucaklayın. kucağa alışır diye korkmayın. aranızdaki bağ cok kıymetli. tadını cıkarın. sevgiler.

Sevda Turgut sordu,
Alerji

Hocam kizim 1 yas 1 aylik oldu ona inek ve keci sutu verebilir miyim ve gunde ne kadar içmesi lazım birde hocam kizim kahvaltiyi artik sevmiyor ogun atliyor ne yapmam lazım

Prof. Dr. Nuran Gürses

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

Merhaba
her iki sütü de deneyiniz inek veya keçi sütü kullanılabilir sabah kahvaltı yerine çorba veya hafif bir gıda verebilirsiniz.
Sağlıklı günler dileriz..

Sonay Yanar sordu,
Sebepsiz ateş

Sebepsiz ateş..

4.5 yaşindaki oglum hemen hemen heray atesleniyor. Bu atese bazen bogaz enf.ve krup ekleniyor.singulair tablet 1 senedir araliksiz kullaniyoruz..ama sikayetlerimiz gecmiyor.son 3 ayda 2.ishalimiz Testler yapilirken ishal sikayetimiz vardi ertesi gün ishalimiz gecti.. serum amiolid deger 417 cikti.ateslerine karin agrisi dokuntu eslik etmiyor.demir 14 cikti bagisiklik testi iyi cikti alerji testide yapildi total ige 14.1 cikti.atesimiz 40 lari buluyor.3 gun sonra ates bicak gibi kesiliyor.kaka idrarda temiz.neden atesleniyoruz.hangi testleri yaptirmam gerekiyor.birde inanılmaz terliyor..fmf den supheleniliyor.ailede yok alt kusakları bilemiyorum:(

Prof. Dr. Nuran Gürses

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

Merhaba
FMF ve chrom hastalığı yönünden tetkikleri yaptırınız gen incelenmesi yapılması uygun olur.
Geçmiş olsun

musa aktaş sordu,
cocugum konusamiyor 27 aylik

selam hocam ben ankaradan zehra size 28 aylik erkek cocugum var ve emeklemesi yurumesi gec oldu simdi cok sukur yuruyor ama anne baba demiyor ama ne soylesem anliyor getiriyor goturuyor ne istese onu yapiyor sakiz cigniyor him eeee aaa diyor hayvanlari gosteriyom kedi kopek diyom seviniyor kosuyor

Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan

PEDAGOG – ÇOCUK GELİŞİMİ

Merhaba,gelişimsel gecikmelerde mutlaka çocuk doktorunuzla konuşun.sizi çocuk nöroloğuna yönlendirebilir.ben çocuğunuzu görüp değerlendirmeden cevap yazıyorum.
Dil geriliklerinde özellikle erkek çocuklarda geçikme 3 yaşa kadar bekliyoruz ama çocuğu görüp değerlendirerek beklemede kalıyoruz.ben spontan dil geriliğinde ayda bir görüp aileye ödevler yani öneriler söylüyorum.ysşı 3 yaş olduğunda bekleyemeyiz, hemen konuşma terapisine başlıyoruz.eğer dil geriliğine diğer gelişim alanlarından biri de eşlik ediyorsa hiç beklemeyin.sizler neler yapabilirsiniz:oğlunuzla sakin ve kısa cümlelerle çok konuşun.göz kontağı kurarak konuşun.çümleler çok basit olmalı.karmaşık konuşmayın.sürekli çocuklu ortamlarda bulunmasını sağlayın.
Kulak-Burun-Boğaz doktoruna götürüp muayene ettirin,önerirse işitme testi yaptırın.bazen Otit(kulak iltihabı) sonrası sıvı birikiyor.antibiyotik ve tüp takılıyor.buna KBB doktoru karar veriyor.kulakta sıvı varsa duyma kaybı da oluşuyor ve konuşma geçiliyor.çocuğum işitiyor,işitmesinde sorun yok diyemezsiniz, buna doktor karar verebilir.
Selamlar

Gonca TARAKÇI sordu,
Bebegim dudağını yoluyor

Doktor hanım merhaba kızım 2.5 yaşında ve bir iki ay önce biraz hasta oldu dudakları çatladı. O günden beri de eli sürekli olarak dudağında evde dışarda eli hep dudağında yolmaya çalışıyor. Sürekli elini çek ağzından diyorum ama takip ettiğimde istem dışı elinin agzina gittiğini görüyorum bunu yapmasını nasıl engelleyebilirim yazik yani sürekli dudağını yoluyor ve görüntü de çok güzel değil açıkçası. Şimdiden teşekkürler.

Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan

PEDAGOG – ÇOCUK GELİŞİMİ

Merhaba, bunun gibi durumlarda kesinlikle uyarmayın.yani elini çek,yolma,…vs demeyin.daha çok bu davranışı pekiştirirsiniz.görmemezlikten gelin ve hiç bir şey söylemeyin.ama dikkatini dağıtın.meyve verin yesin,çerez seviyorsa önüne koyun yesin,… gibi.
En çok ne zamanlar yapıyor, buna dikkat edin.TV yani ekran karşısında yapıyorsa,ekranı hayatından çıkarın.stres karşısında yapıyordur.siz anne-babalara göre ekran karşısında iyi vakit geçiriyor zannedebilirsiniz. Tam tersi oluyor.ekran yerine dış ortamlara çok çıkarın,çocuklu ortamlarda daha çok bulunsun.
Gece uyurken mutlaka dudak yumuşatıcı kremler sürün, gündüzleri de çocuklar için olan renksiz dudak koruyucularından sürün. Selamlar

Bircan Kul sordu,
Ek gıda reddi

Merhaba
Oğlum 1 yaşını doldurdu. 6. Ayında ek gıdalara başladım fakat reddetti. 2 çeşit kaşık mama ve formul mama dışında hiçbir şey yemiyor. Her şeyi denedim.yoğurt çorbalar meyve püreleri vs.. Parmak yiyeceklere de başladım ısırıp tükürüyor. Sabah kahvaltılarınıda nadiren (bulamaç olarak) yiyor. Ne yapmam lazım? Yutma güçlüğü çekermi? Önerilerinizi rica ediyorum..
Teşekkürler..

Prof. Dr. Nuran Gürses

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

Merhaba
Aç karnına katı mama vermeye dikkat ediniz bu bir süreçtir kraker ve benzeri gıdaları eline veriniz bir süre sonra yavaşta olsa yemeye başlayacaktır.Kolay gelsin
Geçmiş olsun

fatma ay sordu,
dudaklarini yoluyor

mehaba oglum 3 yasinda dudaklarinin kabuklarini kaldiriyo acisada kanasada devam ediyor. yapma dedikce daha cok yapiyo me yapmaliyim

Pınar Gören sordu,
Tonsillit,kan enfeksiyonu,epilepsi

Merhabalar,benim kızım 9 yaşında epilepsi hastası, kan tahlili sonuçlarında kanda enfeksiyon olduğu görüldü. Aynı zamanda KBB doktoru bademciklerinde aşırı enfeksiyon olduğundan tonsillit için antibiyotik tedavisine başladı. Kanındaki enfeksiyon için antibiyotik tedavisi bittikten sonra pediatriye görünmemizi istedi. Rica etsem tahlil sonuçlarını ve ne yapmamız gerektiğini değerlendirebilir misiniz? Çok sık bademcik enfeksiyonu oluyor ameliyat olsa epilepsi olması ameliyat üzerinde bir risk oluşturuyor mu?
Kan tahlili sonuçlarındaki değerler bunlar:
Hemogram
Lökosit 19,08 (4-10)
Hemoglobin 10,6 (11-16)
Hematokrit 34,0 (37-54)
MCV 67,6 (80-100)
MCH 21,1 (26-32)
NEU# 14,76 (2-7)
MONO# 1,63 (0,12-1,2)
EOS# 0,00 (0,02-0,5)
NEU% 77,3 (50-70)
LYM% 13,9 (20-40)
EDS% 0,0 (0,5-5)
Biyokimya
Kreatinin 0,4 (0,5-5)
CRP 7,8 (0-0,5)

Prof. Dr. Nuran Gürses

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

Merhaba
kızınızda enfeksiyon mevcut antibiyotik tedavisinden sonra kan tahlillerinizi tekrar ettiriniz epilepsi hastası olduğu için ameliyat konusunda çocuk nörolojisi bölümüne ameliyat konusunu sormalısınız tekrarlayan enfeksiyon yönünden çocuk enfeksiyon bölümüne müracaat ediniz.
Geçmiş olsun

mine deli sordu,
Oğlumun dişi sallanıyor

Merhaba
Oğlum 5 yaşında kardeşinin ev salıncağının demirini ağzına alıp dişiyle ısırarak oynamak istemiş ve şuan alt ön 2 dişide sallanıyor ne yapmam lazım lütfen yardım

Dt. Pınar Çağlar Kaya

DİŞ HEKİMİ

Selamlar!
Yaşı itibari ile bu dişlerin süt dişi olma ihtimali yüksek!Bir diş hekimine gösterdiğinizde size süt dişi olup olmadığını,sallanma miktarına göre nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini söyleyecektir.Geçmiş olsun.Doktoramcam.com

Menu