Anne Sütüm Yetiyor mu?

Anne Sütüm Yetiyor mu
Anne Sütüm Yetiyor mu

Anne Sütüm Yetiyor mu? Yeni bebeği olan kadınların en büyük endişelerinden bir tanesi de “Anne Sütüm Yetiyor mu?” Yeni anne olan tüm kadınların en büyük endişelerinden birisi de “Acaba sütüm yeterli mi? Bebeğim doyuyor mu?

Lütfen oradan buradan duyduğunuz olumsuz mesajları dikkate almayın. Önemli olan bebeğinizden gelen sinyalleri doğru bilgilerle yorumlamaktır.

☑️ Bebekler neden ağlar?

☑️ “Bebeğinize doğmak ister misin?” diye sordunuz mu? 😃

☑️ Bebeğinizin ağlıyor olması aç olduğu anlamına gelir mi?

☑️ Sütümün yettiğini nasıl anlayabilirim?

Tüm bu sorularınızın cevaplarını bu videoda bulabilirsiniz. Videonun tamamını izlediğinizde emin olun içiniz çok rahatlayacak ve emin olun yeni doğan bebeklerin%99’unda aslında herhangi bir süt yetersizliği yok. Sadece bilgi eksikliği ve şehir efsaneleri yüzünden bebeğimizin verdiği işaretleri yanlış yoruluyoruz ve hatalı davranabiliyoruz o kadar.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Herkese merhaba bugünkü konumuz anne sütüm yetiyor mu? Yeni bebeği olan annelerin en büyük  endişelerinden bir tanesi sütünün yetip yetmediği. Aslında bunu anlamak çok kolay. Maalesef bebek ağlıyor sürekli emmek istiyor diye bebeğin aç olduğu ve sütün yetmediği zannediliyor. Oysa bu çoğu zaman doğru değil. Ve bu yanlış düşünceyle mama başlanması, ne yazık ki anne sütünün ilk haftalarda, daha henüz gelmeden, başlamadan azalmasına ve kısa bir süre içinde kesilmesine sebep oluyor.

Bebekler Neden Ağlar?

Öncelikle bebekler neden ağlar? En önemli sebep doğdukları için ağlarlar. Çünkü doğdukları zaman bebekler adeta sudan çıkmış balığa dönerler, yeni Dünyaya adapte olmakta zorlanırlar. Tek dilekleri var birazcık kucak, birazcık sıcak ilgi ve yakın temas. Çünkü o zaman kendini anne karnında gibi hisseder, bir kalp sesi duyar tık tık tık, annesinin nefes alıp verdiğini içeride duyduğu gibi. Onu omzunuza göğsünüze koyduğunuz zaman, duyar ve o sıcaklığı hisseder o zaman da bebek sakinler.

 Anne Sütünün Yettiği Nasıl Anlaşılır?

Bir annenin sütünün yetip yetmediğinin en önemli kanıtlarından bir tanesi, bebeğin günde 5-6 kez çişli bez çıkarmasıdır. Kaka hiç önemli değil, çünkü kaka sayısı beslenme ile direkt doğru orantılı değil. Zaman zaman günde 5-6 kere, zaman zaman üç günde bir beş günde bir kaka yapılabilir. Ama sütün yeterliliği için objektif bir kriter günlük çiş sayısıdır ve bu 5-6’dır.

Bebeğin kilo alımı çok önemli, bebeğin doğduktan sonraki haftasına göre, bebeğin boyuna ve büyüme potansiyeline göre değişebilir. Bazı bebekler için aylık 400 450 gram, yani haftalık 100 gram yeterliyken, bazı bebekler haftada 250-300 grama kadar yüksek miktarda kilo alabilirler. Eğer boy persantil ile kilo persantili birbirine uyumluysa, o zaman kesinlikle sütünüz yeterli demektir.

 Bebekler Her Zaman Ayda 1 kg Almazlar

Lütfen her bebeğin ayda bir kilo alamayacağını asla unutmayın, özellikle 3 aydan sonra büyüme yavaşlıyor. Ortalama 1 kilo alan bebekler bile, 600-700 gram almaya başlıyorlar. 6 aydan sonra bu 400-500 gramlara ve daha sonra da 300 hatta ayda 150-200 gramlara kadar düşebiliyor.

 Bebeğim anne sütüyle birlikte mama da alıyor, anne sütü oranı nedir?

Bazen anne sütü yetmeyen bebekler oluyor. Acaba anne sütü ne kadar alıyor, mama ne kadar alıyor? Aslında bunu hesaplamak zor gibi geliyor, ama bu pratik bir hesap, ben bunu hastalarımda hep uyguluyorum. Bir bebeğin ortalama alması gereken süt miktarı, sıvı miktarı kilo başına 100-150 ml gibi, biz ortalama 150 kabul edelim ki bu obur bebeklerde 180-200 gibidir Biz ortalama 150 kabul edersek 5 kiloluk bir bebeğin ortalama alması gereken miktar 150 ile 5’i çarptığımızda yaklaşık 550 mililitre gibi bir miktar çıkıyor ortaya. Diyelim bu çocuk günde üç kere 90 cc mama alıyor yada üç kere 60 cc mama aldığını farz edelim. 180 cc yapar, günlük ihtiyacından 180 cc çıkarırsanız, yani 550 den yuvarlak 580 den 180’i çıkaralım, yani bu bebek aslında 400 mililitre anne sütü alıyor. Hiç de azımsanacak bir miktar değil.

Etraftan Gelen Olumsuz Laflara Kulağınızı Tıkayın

Evet lütfen anne sütünüzü koruyun ve bebeğiniz ağlıyor diye sütünüzün yetmediğini zannetmeyin. Etraftan sürekli size böyle negatif bilgilendirmeler gelecek. “Bak kızım çok ağlıyor, sürekli aranıyor, sütün yetmiyor” diye. Lütfen bunlara inanmayın

Tüm bu bilgilere kulak verin, bebeğinizin kilo kontrollerine doktorunuza gidin, sık sık emzirin, bol bol sıvı alın ve sık sık bebeğinizi emzirdiğiniz zaman göreceksiniz ki sütünüz gayet yeterli. Hepinize sağlıklı günler diliyorum, yeni videolarımızdan haberdar olmak için Instagram sayfamızı takip etmeyi, YouTube kanalımıza abone olmayı ihmal etmeyin ve mutlaka bildirimlerinizi açın, hepinize sağlıklı günler dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here